• کلیات پلیمر

   تاریخچه پلیمر


  پلیمرها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند که پلیمرهای طبیعی موادی مانند ترکیبهای سلولزی، چوب ، کاغذ و پشم هستند که انسان از سالها پیش آنها را می‌شناخت و هنوز هم این دسته از پلیمرها در دنیا بسیار مهم و باارزش هستند. و اما پلیمرهای مصنوعی در دوران جنگ جهانی دوم مورد توجه قرار گرفت چرا که در این زمان دانشمندان به این نتیجه رسیدند که از مواد نفتی می‌توان مواد پلیمری مصنوعی را ساخت که این مواد کاربردهای مختلفی خواهند داشت. بنابراین مهندسی پلیمر با ساخت پلیمرهای مصنوعی توسط محققین شکوفا گردید و اکنون تنها با گذشت ۵ دهه از آن دوران این رشته به حدی رشد کرده است که پیشرفت تکنولوژی ارتباط تنگاتنگی با طراحی و ساخت مواد پلیمری دارد.

  پلیمرچیست؟


  قبل از پاسخ به این سوال، اول باید بدانیم اتم، عنصر و مولکول چیست؟ اتم ها به زبان ساده بلوک های ساختمانی همه اشیایی هستند که در اطراف ما دیده می شوند یا حتی دیده نمی شوند مثل هوایی که آن را تنفس می کنیم. اتم ها به قدری کوچکند که حتی در کوچک ترین ذره ای که ما میبینیم میلیون ها و میلیاردها اتم وجود دارد.
  به انواع مختلف اتم ها عنصر گفته می شود. مثل کربن که با حرف C شناخته می شود یا هیدروژن (H) یا اکسیژن (O) لیست کاملی از تمام عناصر موجود در طبیعت در جدولی به نام جدول تناوبی آمده است.
  اتم ها می توانند به یکدیگر متصل شده و مولکول ها را بسازند. پلیمرها موادی هستند که از اتصال تعداد بسیار زیادی مولکول به وجود می آیند.

  نکته جالب در مورد پلیمرها آن است که بسته به اینکه چه نوع مولکول هایی و به چه شکلی به هم متصل شوند، رفتار و خواص ماده پلیمری تغییر می کند. 

  پلیمر


  مولکول درشتی است که از بخش های کوچکی به نام مونومر تشکیل شده که زنجیروار به یکدیگر متصل شده و ساختار پیچیده ای را به وجود می آورند. پلی به معنای چند و مر به معنی تکه یا پاره است و از اینرو این گروه با نام چندپاره و یا بسپار نیز شناخته می شوند.  نحوه و ترتیب قرارگیری این اتصالات زنجیره ای در کنار هم باعث ایجاد پلیمر های نوین با خواص جدید می گردد.
   
  بشر با تلاش براي دستيابي به مواد جديد, با استفاده از مواد آلي (عمدتا هيدروكربنها) موجود در طبيعت به توليد مواد مصنوعي نايل شد. اين مواد عمدتا شامل عنصر كربن , هيدروژن, اكسيژن, نيتروژن و گوگرد بوده و به نام مواد پليمري معروف هستند. مواد پليمري يا مصنوعي كاربردهاي وسيعي , از جمله در ساخت وسايل خانگي , اسباب بازيها, بسته بنديها , كيف و چمدان , كفش , ميز و صندلي , شلنگها و لوله هاي انتقال أب , مواد پوششي به عنوان رنگها براي حفاظت از خوردگي و زينتي , لاستيكهاي اتومبيل و بالاخره به عنوان پليمرهاي مهندسي با استحكام بالا حتي در دماهاي نسبتا بالا در ساخت اجزايي از ماشين ألات, دارند

  پليمرها خواص فيزيكي و مكانيكي نسبتا خوب و مفيدي دارند . أنها داراي وزن مخصوص پايين و پايداري خوب در مقابل مواد شيميايي هستند. بعضي از آنها شفاف بوده و مي توانند جايگزين شيشه ها شوند. اغلب پليمرها عايق الكتريكي هستند. اما پليمرهاي خاصي نيز وجود دارند كه تا حدودي قابليت هدايت الكتريكي دارند .