• نشانه گذاری پلیمرها

   نشانه گذاری مواد پلیمری


  پلاستیک ها با توجه به نوعشان به 7 گروه تقسیم بندی می شوند. با این شناخت پلاستیک های قابل بازیافت، خطرناک ، کم خطر و ... قابل شناسایی خواهند بود.

   شماره 1:PET یا پلی اتیلن ترفتالات


  از جمله پلاستیک هایی است که کاربردهای بسیار متنوعی از جمله منسوجات و الیاف صنعتی، فیلم ها و ظروف بسته بندی تا کاربردهای ترموپلاستیک های مهندسی را پوشش می دهد. PET بطور عمده در تولید بطری جهت بسته بندی مایعات خوراکی استفاده میشود. خواص محصولات PET ناشی از حضور همزمان بخش های آمورف و بلورین در آن بوده و کاربردهای متنوع آن ناشی از تغییر نسبت کوچک و مناسب این دو فاز می باشد.  
  بکاربردن PET بازیافتی در کاربردهای دارویی، بهداشتی و غذایی مجاز نمی باشد و همچنین برای بازیافت مناسب نمی باشند.

   شماره2 HDPE : یا پلی اتیلن متراکم


  این نوع پلی اتیلن از بالاترین سفتی و کم ترین میزان نفوذپذیری نسبت به دیگر انواع پلی اتیلن برخوردار است و به همین خاطر از آن برای ساخت ظروف مثل بطری های شیر و مواد شوینده ، سطل ها، بشکه ها و مخازن نگهداری مواد شیمیایی استفاده میشود و همچنین پلاستیکی بی خطر و کدر رنگ است و برای بازیافت مناسب می باشند.
   

    شماره 3: PVC یا پلی ونیل کلراید


   که پس از پلی اتیلن پرمصرف ترین پلاستیک تجاری دنیا محسوب می شود. PVC بصورت گریدهای هموپلیمر و کوپلیمر تولید می شود. معمولا لوله ها از این جنس اند و همچنین مواد اولیه پلاستیک هایی که روی ظروف غذا می کشند و بطری های روغن مایع. این گونه از پلاستیک به هیچ وجه نباید نزدیک حرارت در هنگام پخت غذا شوند چراکه گرما باعث آزاد شدن مواد شیمیایی درون PVC شده و به درون مواد غذایی در حال پخت نفوذ می کند که باعث اختلالات هورمونی می شوند پس تا جایی که می توانید از استفاده ی ظروف با این جنس خودداری کنید . هرگز مواد را با پلاستیک رویش در مایکروویو نگذارید . راستی این PVC ها بد قلقند و به راحتی بازیافت نمی شوند.


   شماره 4: LDPE یا پلی اتیلن با تراکم کم


  به خاطر شفافیت بالا، انعطاف پذیری و فرآیندپذیری خوب، در تولید انواع فیلم های پلاستیکی بکار می رود و همچنین کیسه های نایلونی خرید، این کیسه ها بی خطرند اما متاسفانه و متاسفانه معمولا غیر قابل بازیافت.


   شماره5  PP :یا پلی پروپیلن


  این پلاستیک به دلیل فرایندپذیری خوب ، قیمت پایین و خواص مکانیکی مطلوب ، در رقابت با انواع پلاستیک ها از بالاترین رشد مصرف برخوردار شده است. این ماده عمدتا در صنایع بسته بندی، خودروسازی، تولید الیاف و ورق، وسایل خانگی، لوله سازی، کابل سازی و غیره بصورت تزریقی ، اکستروژن وقالب گیری بادی مورد مصرف قرار میگیرد.  این مواد  به راحتی بازیافت می شوند.

   

   شماره 6: PS یا پلی استایرن ها


   از نظر ترکیب شیمیایی و حضور سایر مواد در ترکیبش به چهار نوع مختلف تقسیم میشود. این چهار نوع عبارتند از پلی استایرن معمولی ، پلی استایرن مقاوم به ضربه، کوپلیمر بلوکی پلی استایرن و پلی استایرن انبساطی. بیشتر مواقع غیر قابل بازیافتند.

   شماره 7: همان گزینه معروف سایر موارد


  از کیس کامپیوتر و iPod گرفته تا ظروف غذا. استفاده از این جنس پلاستیک بویژه برای غذا همیشه آخرین گزینه تان باشد و این شماره 7 هم معمولا غیر قابل بازیافت است.