• راهسازی

   کاربرد پلیمر در راهسازی


   مناسبترین ماده ای كه برای روسازی راه به كار می‌رود، آسفالت است. زیرا از مواد دیگری ارزانتر است، در برابر تغییرات شرایط جوی پایدار می‌باشد، خاصیت ارتجاعی دارد، به فراوانی و در همه جا در دسترس است و می‌توان آن را (با اصلاحات لازم) در هر آب و هوایی به كار برد.

  تا چندین دهه قبل آسفالت به صورت معمول خود (مخلوطی از قیر و سنگدانه) به كار می‌رفت. ولی امروزه مهندسان بنا به دلایل زیر سعی در بهبود خواص آسفالت دارند:


  کاربرد پلیمر در راهسازی


    *  آسفالت با مشكلاتی نظیر ترك خوردن، شیار شیار شدند (Rutting) فرسوده شده بر اثر نمکها، جمع شدن بر اثر گرما یا شكننده شدن بر اثر سرما و ... روبروست.

   *  توجه به ایمنی و راحتی جاده ها از مهمترین اصول راهسازی مدرن است. مثلا سطح جاده باید طوری باشد كه اصطكاك لازم را ایجاد كرده از لیز خوردن اتومیبلها جلوگیری نماید. همچنین صدای ناهنجار ایجاد ننماید. یعنی دارای سطحی هموار باشد نیز از جمع شدن آب روی جاده جلوگیری شود.

  طراحان و مهندسان در پی یافتن روشها و مواد مناسبی برای اصلاح آسفالت هستند. از جمله مهمترین موادی كه تا كنون برای این منظور به كار رفته اند و نتایج بسیار رضایت بخشی به همراه داشته اند.


   
  دو كاربرد عمده پلیمر در بهبود خواص آسفالت عبارتند از:


      استفاده از پلیمر برای اصلح خواص قیر.
      استفاده از شبكه های (Mesh) پلیمری برای تسلیح آسفالت.


  قير پليمري


  قیر به عنوان چسبنده ای ایده آل برای ساخت آسفالت به كار می‌رود. این ماده در دمای بالا مایع شده می‌تواند با سنگدانه ها مخلوط شود آنها را به هم بچسباند و تشكیل آسفالت دهد. در دمای معمول، قیر به صورت یك ماده ویسكو الاستیك عمل می‌كند به علاوه چسبندگی خوبی داشته، در برابر نفوذ آب مقاوم می‌باشد.

  با این همه، برخی از مشكلات راهها نظیر خرد شدن آسفالت بر اثر خستگی، ایجاد شیار بر روی آسفالت بر اثر افزایش بار محوری، روان شدن آسفالت در اثر گرما، كنده شدن و خرد شدن سنگدانه ها و ... مربوط به قیر مصرفی می‌باشند. بنابراین شیمیدانها سعی زیادی در بهبود خواص قیر دارند.

  کاربرد پليمر براي اصلاح خواص قيرهاي مورد استفاده در روسازي راه، در دهه هاي اخير رو به گسترش است. به طوري که متصديان راه سازي با به کارگيري قير اصلاح شده در آسفالت باعث افزايش قابل ملاحظه عمر راه ها و در نتيجه موجب افزايش عمر بهره برداري از آنها شده اند. با افزودن 7-3% پليمر به قير مي توان خواص قير همچون مقاومت در برابر پيرشدگي ، انطباق با دماي بالاتر و پايينتر و خصلت الاستوپلاستيکي قير را بطور مشهودي بهبود بخشيد .

   بيشترين پليمرهايي که در اصلاح خواص قيرها کاربرد دارند. معمولا اصلاح کننده هاي پليمري شامل استيرن- بوتادي ان- استيرن (sbs) و پليمرهاي مشابه مانند لاستيک استيرن- بوتادي ان (sbr)، اتيلن- وينليل استات (eva) و پلي اتيلن (pe) هستند. 

   فرایند تولید قیر پلیمری


  در پروسه توليد قير پليمري ابتدا قير داغ و پليمر در يک يا چند ميکسر با يکديگر مخلوط شده و سپس وارد يک آسياب با قدرت برشي بالا مي شوند و پس از اختلاط به تانک ذخيره جهت استفاده يا نگهداري منتقل مي گردند .