• قالب گیری پلی استایرن منبسط شده (EPS)

  برعکس دیگر فرایند های ترموپلاستیک، تولید محصولات EPS نیاز به مواد خامی دارد که قبل از فرایند قالب گیری آماده سازی شوند. مواد خام (همچنین به نام "پلی استایرن منبسط شونده" یا "مهره" نیز نامیده می شود) شکل استوانه ای دارند و در ظاهر شبیه به شکر هستند.

  قالب گیری پلی استایرن منبسط شده EPS 1

  ویژگی ها

  طول عمر بالا

  طول عمر فوق العاده به این معنی است که می تواند به طور مفید از گستره بزرگی از مواد محافظت کند.در شرایط مرطوب مقاومت آن کاهش نمی یابد که باعث می شود EPS برای محصولات غذایی سرد ایده آل باشد. خاصیت ضد آب بودن این ماده نیز باعث بالا بودن درصد بهداشت آن می شود.

  وزن کم

  98% از EPS را هوا تشکیل می دهد. به علت وزن بسیار کم ، کاربرد آن به عنوان یک ماده بسته بندی، وزن کلی محصول بسته بندی شده را به حداقل می رساند. این مسئله باعث کاهش هزینه های حمل و نقل نسبت به دیگر مواد بسته بندی شده است. در نتیجه مصرف سوخت در حمل و نقل کاهش یافته و دود خروجی از خودرو نیز به حداقل خواهد رسید. تمام این فاکتورها منجر به کاهش اثرات گلخانه ای و گرم شدن زمین می گردد.

  خواص عایق بندی

  EPS عایق حرارتی است که باعث تازه باقی ماندن مواد غذایی در حین توزیع می شود. استفاده از این ماده برای بسته بندی ماهی و جوانه دانه های گیاهی (جلوگیری از رسیدن حرارت و رشد جوانه ها) بسیار رایج است.

  فرایند تولید و قالب گیری

  برعکس دیگر فرایند های ترموپلاستیک، تولید محصولات EPS نیاز به مواد خامی دارد که قبل از فرایند قالب گیری آماده سازی شوند. مواد خام (همچنین به نام "پلی استایرن منبسط شونده" یا "مهره" نیز نامیده می شود) شکل استوانه ای دارند و در ظاهر شبیه به شکر هستند.

  فرایند تبدیل در سه مرحله انجام می شود:

  مرحله قبل از انبساط

  مهره های کره ای پلی استایرن با استفاده از مقادیر کمی از پنتان(معمولا 5% وزنی) به عنوان واکنشگر متورم کننده، به تقریبا40 برابر اندازه خود انبساط می یابد. این فرایند شامل حرارت دادن مهره ها توسط یک جریان بخار می شود که باعث به جوش آمدن واکنشگر متورم کننده شده و در نتیجه یک شبکه کندو مانند از سلول های بسته تشکیل می شود.

  مرحله رشد

  همانطور که ماده سرد می شود، پنتان مایع شده و یک خلاء نسبی  درون مهره ایجاد می شود. مهره ها به مدت دوازده ساعت به یک مخزن نگه داری بازگردانده می شوند تا اختلاف فشار به تعادل رسیده و به یک ذره پایدار تبدیل شود.

  مرحله پایانی شکل دهی

  در این مرحله پایانی مهره های منبسط و پایدار شده دوباره توسط بخار درون یک قالب گرم می شوند. انبساط نهایی رخ داده و مهره ها با هم در می آمیزند و شکل قالب را به خود می گیرند.از این فرایند برای ایجاد بلوک های بزرگ نیز می تواند استفاده کرد و در مراحل بعد به اندازه های مختلف قسمت بندی شوند و تولید پنل، تخته، سیلندر و غیره کنند.در این مرحله پایانی EPS از 98% هوا تشکیل شده است.

  دستگاه ها و ابزارآلات

  این قطعات در قالب های آلومینیومی شکل می گیرند.این قالب ها معمولا به شکل نری و مادگی هستند، که شکل بین دو قسمت قالب شکل اصلی تشکیل شده خواهد بود.

  ابزار  قالب گیری درون یک پرس جای می گیرد و می تواند بخار را از پشت هر بخش قالب وارد کند.بخار از دریچه های کوچک که در حین تولید توسط ماشین کاری در قالب به وجود آمده اند، وارد قالب می شود.

  تخته موج سواری و محافظ بدن قالب گیری شده از EPS

  محافظ سر قالب گیری شده از EPS

  بطری های دارو در بسته بندی های محافظ

      

             

   

  EPS و محیط زیست

  بسته بندی های EPS از جنس پلیمرهای  ترموپلاست بر پایه استایرن هستند،(که در محصولاتی مثل توت فرنگی و دانه قهوه به طور طبیعی نیز وجود دارد).این ماده حاوی CFC نیست و هیچ وقت نبوده است. مقدار کم ماده متورم کننده هیدروکربنی در مجاورت هوا تجزیه شده و در نتیجه هیچ اثر سوئی روی محیط زیست ندارد.

  درباره گروه بسته بندی پلی استایرن منبسط شده BPF 2

  گروه بسته بندی پلی استایرن منبسط شده (EPS) جزئی از فدراسیون پلاستیک بریتانیا 3 بوده و مسئول 85% صنایع تولید EPS قالبی در بریتانیا است.

  یکی از هدف های این گروه آشنایی عموم با ترکیب ویژگی های حفاظت، هزینه مناسب و عملکرد محیط زیستی EPS می باشد. هدف دیگر افزایش بازیافت بسته بندی های EPS مصرف شده و آشنایی با طرح های بازیافتی موجود از طریق روزنامه ها و سمینار ها است.

  [1] Expanded Polystyrene

  [2] BPF Expanded Polystyrene Packaging Group

  [3] British Plastics Federation