• فیلم دمشی

  یکی از رایج ترین راه های تولید فیلم روش اکستروژن فیلم دمشی (یا فیلم تیوبی) است.این فرایند از طریق بیرون کشیدن(اکستروژن) پلاستیک از درون یک قالب مدور و سپس کشیدگی "حبابی" انجام می گیرد.

  فیلم دمشی

  یکی از رایج ترین راه های تولید فیلم روش اکستروژن فیلم دمشی (یا فیلم تیوبی) است.این فرایند از طریق بیرون کشیدن(اکستروژن) پلاستیک از درون یک قالب مدور و سپس کشیدگی "حبابی" انجام می گیرد.

  نقاط قوت اصلی تولید فیلم از این طریق شامل موارد زیر می شود:

  • توانایی تولید تیوب (مسطح و gusset) در یک مرحله
  • توانایی تنظیم پهنا و ضخامت فیلم از طریق کنترل حجم هوا در حباب، خروجی دستگاه اکستروژن و سرعت کشش پلاستیک
  • امکان حذف اثرات انتهایی مثل دندانه دار بودن لبه قطعه و یکسان نبودن دما که می تواند به دلیل اکستروژن فیلم از قالب مسطح اتفاق افتد.
  • توانایی جهت گیری دوگانه (در نتیجه یکسان بودن ویژگی های مکانیکی)
  • روش اکستروژن فیلم دمشی می تواند برای تولید فیلم های چند لایه ای هم زمان اکستروژن شده به کار رود.این فیلم ها    برای کاربرد هایی مثل بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند.

  فرایند

  پلاستیک ذوب شده، اغلب به صورت عمودی، از درون یک قالب شکاف دار حلقوی بیرون کشیده می شود و یک تیوب با دیواره نازک شکل می گیرد. هوا از طریق یک حفره در وسط قالب وارد می شود و تیوب را مثل بادکنک باد می کند.یک حلقه هوای پر سرعت که در بالای قالب قرار دارد، بر روی فیلم داغ می دمد تا آن را خنک کند. سپس تیوب فیلم، حرکت خود را به سمت بالا ادامه داده و در حین حرکت بازهم خنک می شود، تا آنجا که از درون نورد عبور کرده، صاف شده و قطعه ای به نام تیوبِ فیلمِ "مسطح" تولید می شود.سپس این تیوب مسطح یا فروریخته  توسط غلتک های دیگر به "برج" اکستروژن بازگردانده می شود.در خط تولیدهای با خروجی بیشتر، هوای درون حباب نیز مبادله می شود.این عمل IBC  (خنک کردن حباب درونی 1) نام دارد.

  پس از این مرحله، قطعه مسطح به همین شکل نگه داشته می شود یا لبه های قطعه مسطح بریده می شود تا دو ورقه مسطح تولید شده و به روی غلطک ها منتقل شوند. اگر فیلم ها به همان شکل نگه داشته شوند، عرض فیلم بسته شده و بریده یا خط انداخته می شود تا به عنوان کیسه استفاده شوند.این فرایند یا همزمان با فرایند فیلم دمشی و یا در یک مرحله آتی انجام می شود.

  معمولا نسبت کشش بین قالب و تیوب دمش فیلم بین 1.5 تا 4 برابر قطر قالب خواهد بود.کاهش ضخامت (از ضخامت دیواره پلاستیک مذاب تا ضخامت فیلم خنک شده) در دو جهت شعاعی و طولی اتفاق می افتد و از طریق تغییر حجم هوای درون حباب و تغییر سرعت بیرون کشیده شدن کنترل می شود.این مسئله باعث تعادل بیشتر ویژگی های فیلم دمشی نسبت به روش های سنتی قالب ریزی و فیلم اکستروژن شده می شود، در روش های سنتی کاهش ضخامت فقط در جهت اکستروژن اتفاق می افتد.

  دهانه قالب سه لایه ای همراه با حلقه هوا و خنک کننده حباب داخلی

  فیلم حبابی به چارچوب سقوط کننده وارد می شود  

                            

               

            گرافیک کنترل پنل از یک خط تولید اتوماتیک فیلم دمشی

                 بریدن یک باریکه از لبه شبکه فیلم

              

   

                       تیوب مسطح به دو ورق جداگانه تقسیم می شود

                        خط تولید فیلم دمشی در حال کار

              

   

   

  مواد اولیه

  پلی اتیلن ها(HDPE، LDPE، LLDPE) رایج ترین رزین های مورد استفاده هستند، اما انواع گسترده ای از دیگر مواد نیز می تواند همراه با این رزین ها یا به صورت چند تک-لایه در یک ساختار فیلم چند-لایه، استفاده شوند، این مواد شامل PP، PA ،EVOH می شوند. در بعضی موارد این مواد در کنار هم تشکیل ژل نمی دهند، در نتیجه فیلم چند-لایه ورقه ورقه می شود. برای مقابله با این مشکل، لایه های نازک رزین چسبی مخصوص در بین لایه ها استفاده می شوند.

   

  کاربردها

  فیلم دمشی می تواند به شکل تیوبی (به طور مثال برای کیسه های پلاستیکی) استفاده شود یا تیوب ها برش داده شده و به صورت ورقه به کار برده می شوند. کاربردهای رایج شامل بسته بندی صنعتی (مثل روکش شرینک، روکش قابل کشش (استرچ)، روکش کیسه ای یا درزگیر ظروف)، بسته بندی مصرف کنندگان (مثل روکش بسته بندی برای محصولات یخ زده، روکش شرینک برای بسته بندی به منظور حمل و نقل، روکش مواد غذایی، کیسه های بسته بندی و یا روکش های بسته بندی منعطف برای پرکردن و سپس  پلمب کردن)، فیلم مخصوص پرس (مثل پرس آلومینیوم یا کاغذ مورد استفاده در بسته بندی شیر یا قهوه)، فیلم حائل (فیلم ساخته شده از مواد خام از جمله پلی آمید ها و EVOH به عنوان حائل بو یا اکسیژن برای بسته بندی مواد غذایی مثل گوشت یاپنیر سرد شده)،فیلم های مخصوص بسته بندی مواد دارویی، فیلم کشاورزی (مثل فیلم گلخانه، فیلم مخصوص محصولات کشاورزی، فیلم مخصوص علوفه تازه، فیلم قابل کشش مخصوص علوفه تازه) می شود.

   

  قالب های اکستروژن

  در اینجا چند برش سطح مقطعی از قالب های اکستروژن فیلم دمشی مشاهده می کنید. هر لایه از این قالب 5 لایه به یک رنگ نشان داده شده است.این قالب ها بسیار دقیق هستند، به همین دلیل می توان گفت هزینه آنها بالاست، اما عمر مفید آنها قابل ملاحظه است.هر دهانه قالب با قطرهای مختلف کار می کند تا برای کاربرد های مختلف مناسب باشد. شکاف قالبها نیز با توجه به نوع ماده مورد استفاده قابل تنظیم است.

  تجهیزات جانبی

  زمانی که فیلم دمیده شد، از روی برج توسط تجهیزات جانبی بیرون کشیده می شود.با توجه به محصول انتهایی (فیلم یا تیوب مسطح)، دستگاه های اختصاصی مختلفی استفاده می شوند. فرایند فیلم دمشی فرایندی پیوسته است، به همین دلیل دستگاههای جانبی باید طوری طراحی شوند که تحمل سرعت های بالای به کار رفته را داشته باشد و بتواند به صورت 24 ساعته کار کند.

  تصاویر زیر دو نوع پیچنده حمل کننده، تک ایستگاهی و دو طرفه و دو نوع قالب را نشان می دهند.

  پیچنده تک ایستگاهی پیچنده دو طرفه قالب اکستروژن فیلم دمشی

  [1] Internal Bubble Cooling