• پاکت های کمپوست شونده برای جمع آوری ضایعات

  پاکت های کمپوست شونده برای جمع آوری ضایعات

  باتوجه به EC/99/31/EC)The Landfill Directive)، در سال های اخیر افزایش زیادی در پردازش زیستی ضایعات در بریتانیا دیده شده است. از نقطه شروع این حرکت در 15 سال پیش، بیش از 300 حوزه در بریتانیا شروع به جداسازی زباله های کمپوست شونده (باغ ها و ضایعات مواد غذایی) کرده اند. روش های جمع آوری مختلفی برای جداسازی وجود دارد، از جمله سطل های چرخ دار،پاکت های چندبار مصرف، پاکت های کمپوست شونده و پاکت های غیر قابل کمپوست شونده.

  این مطالعه روی نقش پاکت های کمپوست شونده معتبر در بهبود برنامه های جداسازی زباله های آلی دقت کرده است.

  جداسازی در مبدا مرحله اساسی در فرایندهای بازیافت، به خصوص ساخت کمپوست به شمار می رود و در نتیجه یکی از مقررات اصلی برای حفظ کیفیت کمپوست، BSI PAS 100 و پروتوکل کیفیت کمپوست است. این جداسازی نه تنها باعث تمیز تر بودن ماده اولیه فرایند تولید کمپوست می شود بلکه با وجود وزن ضایعات زیست تخریب پذیر، باعث کمک به ماموران بازیافت زباله ها و دفع زباله های زیست تخریب پذیر از طریق دفن کردن می گردد. پاکت های کمپوست شونده دارای گواهی EN13432 نه تنها برای فرایند تولید کمپوست BSI PAS 100 قابل استفاده هستند، بلکه زمان فرایند در کارگاه تولید کمپوست را کاهش می دهند، چرا که نیازی نیست باز شده و قبل از شروع فرایند از زباله ها جدا شوند.

  زباله های باغ ها

  در طول سال های اخیر جمع آوری زباله های باغ ها توسط سطل های زباله چرخ داردر بریتانیا بسیار رایج شده، با این حال بسیاری از برنامه ها فقط در تعدادی از محله ها، کم تر از 75% خانوارها، انجام می شوند. محدودیت دسترسی به چنین برنامه های جمع آوری، نه تنها بر مقدار زباله های زیست تخریب پذیر که به نظور دفع دفن نمی شوند تاثیر می گذارد، بلکه باعث نارضایتی افرادی که در این طرح حضور ندارند نیز می شود.

  پارامترهای زیادی محدودیت مکانی طرح جمع آوری زباله را تعیین می کنند: دسترسی به باغ ها برای مثال پله، نبود فضای نگه داری، دسترسی ماشین جمع آوری در خیابان های باریک یا بن بست و هزینه. به علاوه در بسیاری مناطق سطل زباله های چرخ دار قابل قبول نیستند، نه تنها به خاطر دلایل ذکر شده، بلکه بعضی از این مناطق جزء جاذبه های دیدنی هستند و منظره این چرخ ها از دید مسئولان محلات غیر قابل قبول خواهند بود، همچنین بعضی از مناطق بسیار گسترده بوده و برای پوشش آنها نیاز به تعداد بسیار زیادی سطل خواهد بود.

  بهترین راه حل برای چنین شرایطی، فراهم آوردن کیسه های زباله باغی کمپوست شونده برای ساکنین این مناطق است. این کیسه ها را می توان به سادگی پخش و نگه داری کرد و می توان به ازای آنها هزینه دریافت نمود یا به عنوان طرح های رایگان استفاده شوند. این کیسه ها در ابعاد مختلف وجود دارند و می توان روی آنها بنا به نیاز محلی طرح های دلخواه چاپ نمود. این کیسه ها از نظر بهداشت و ایمنی نیز تایید شده اند.

  طبیعت زباله های باغی از نظر بیولوژیکی فعال و خشن هستند، بنابراین ضروری است که کیسه های زباله بتوانند درجات بالای فعالیت بیولوژیکی را تحمل کرده و تا زمان جمع آوریشان حالت اولیه خود را حفظ کنند. همچنین باید نسبت به سوراخ و پاره شدن نیز مقاوم باشند.

  با وجود گستردگی مواد کمپوست شونده موجود در بازار و عملکرد متفاوت آنها در کاربردهای گوناگون، انتخاب مناسب ترین گزینه ممکن است دشوار باشد.برای حل این مسئله Belgian Certification Body Vincotte یک الگوی آزمایش به نام VGS طراحی کرده است که قابلیت کمپوست شدن و استحکام این کیسه ها را مورد آزمایش قرار می دهد.

  کیسه هایی که دارای گواهی EN13432 هستند با 18 کیلوگرم زباله آلی فعال پر می شوند و برای 3.5 روز در دمای 22 درجه و سپس برای 3.5 روز دیگر در دمای 40 درجه و سپس به مدت 24 ساعت در دمای 20 درجه سانتی گراد قرار می گیرند.پس از این آزمایش کیسه ها تحت آزمون های قطره قرار گرفته و تعیین می شود که در زمان رسیدن به VGS1 پاره می شوند یا نه، این چرخه بسته به درجه مورد نیاز تا 5 هفته تکرار می شود. بنابراین کیسه ای که دارای VGS2 است برای زباله های باغی که در دوره های دو هفته ای جمع آوری می شوند مناسب هستند.

  زباله آشپزخانه

  به تازگی مسئولان محلی به دنبال به کار گیری طرح های جمع آوری هرچه بیشتر زباله های مواد غذایی هستند که نه تنها خدمتی را فراهم می آورد بلکه به طرز گسترده ای جمع آوری انجام می دهد. این دو مسئله همراه با هم هستند؛ یک خدمت مناسب، تشویق به همکاری بالا، همراه با گستردگی زیاد می کند و بلعکس. با اینکه جمع آوری زباله های مواد غذایی در بریتانیا در مراحل اولیه است، الگوهای خوبی، به خصوص از نظر جمع آوری و همکاری در حال ظهور هستند.

  تعدادی راه مختلف برای جمع آوری زباله های غذایی وجود دارد؛ به طور جداگانه با سطل های زباله مخصوص (caddy) دارای کیسه های رایگان یا پولی کمپوست شونده دارای گواهینامه، به طور جداگانه با سطل های زباله مخصوص (caddy) بدون کیسه (مواد غذایی پیچیده شده در روزنامه یا بدون پوشش، با همراه با زباله های باغی. تاثیر این سیستم های متفاوت بسیار قابل توجه است و اگر هدف جمع آوری زباله های غذایی باشد، مشخص است که جمع آوری جداگانه هفتگی با استفاده از سطل های زباله مخصوص همراه با ارتباط قوی و پیوسته ضروری خواهد بود.

  در حال حاضر حدود 65 مسئول محلی در حال اجرای طرح آزمایشی یا رسمی جمع آوری جداگانه زباله های غذایی وجود دارند، همچنین حدود همین تعداد زباله های غذایی را همراه با زباله های باغی در سطل های چرخ دار جمع آوری می کنند. تحقیقات نشان می دهد که کسانی که به طور یکجا (زباله های غذایی و باغی) جمع آوری انجام می دهند به مقدار بسیار زیادی کم تر از جمع آوری جداگانه، جمع آوری انجام می دهند.

  به طور میانگین در جمع آوری جداگانه با استفاده از کیسه حدود 2.5-3.5 کیلوگرم زباله به ازای هر خانوار در هفته جمع آوری انجام داده و 65-85+% مشارکت دارند. در حالی که جمع آوری همزمان زباله های غذایی و باغی به ازای هر خانوار در هفته حدود 0.5-1.5 کیلوگرم زباله غذایی جمع آوری می کنند-اطلاعی از کسانی که به واقع غذاها را جدا می کنند موجود نیست اما کمترین جمع آوری حدود کم تر از 25% است.

  در جمع آوری زباله های غذایی تفاوت بین جمع آوری و جمع آوری همزمان مشخص است، اما چیزی که به مرور زمان بیشتر مشخص می شود نقش کیسه های زباله سطل های مخصوص می باشد. بررسی طرح های جمع آوری زباله های غذایی در بریتانیا به نتیجه رسیده است که احساس انزجار مردم از جداسازی زباله ها سد اصلی در برابر مشارکت در این طرح ها است. سطل های زباله مخصوص آشپزخانه میزان مشارکت و جمع آوری را به شدت افزایش داده است.با این حال، اکثر طرح های جمع آوری زباله های غذایی در بریتانیا در حال حاضر از سطل های زباله معمولی دارای کیسه یا بدون کیسه استفاده می کنند، که ممکن است به مقدار کمی باعث کاهش احساس انزجار شوند ولی آن را حذف نمی کنند.

  سیستم سطل های زباله مخصوص دارای هواکش که ترکیبی از سطل زباله و کیسه کمپوست شونده است، موجب افزایش تعرق شده و درنتیجه باعث ایجاد برتری نسبت به سطل های ساده در تعدادی پارامتر کلیدی شده است. با "نفس کشیدن" زباله های غذایی، مواد شروع به خشک شدن کرده و کاهش وزن از طریق تبخیر می تواند تا 30% در طی چند روز اتفاق بیفتد. این مسئله در آشپزخانه ها بسیار پر اهمیت است، چرا که از فساد بی هوازی زباله ها جلوگیری کرده و میزان بوی بد را به شدت کاهش می دهد. به علاوه شیرآبه به وجود آمده در کیسه های زباله معمولی نیز به وجود نمی آید. یکی از جنبه های راحتی این سیستم این است که پس از پر شدن کیسه فقط با برداشتن آن و بدون نیاز به شستشوی سطل زباله ها جمع آوری می شوتد. سیستم دارای هواکش در حال حاضر بهترین سیستم جمع آوری زباله در اروپا به شما می رود و استفاده از ان در بریتانیا در حال افزایش است. کلید موفقیت این روش در جمع آوری و مشارکت عموم در راحتی آن است.

  مزایای سیستم هایی که از کیسه های کمپوست شونده استفاده می کنند فرای راحتی برای خانوارها، در سیستم های جمع آوری، حمل و نقل و کمپوست کردن که در انها زباله های بسته بندی نشده و در حال تخمیر موجب به وجود آمدن بوی بد و مشکلات ایمنی و بهداشتی می شوند، نیز بسیار حائز اهمیت هستند.از دیدگاه یک مسئول جمع آوری زباله های محلی مزیت اصلی استفاده از کیسه های کمپوست شونده در افزایش بازده آنها است. از آنجایی که می توان کیسه ها را به راحتی از سطل های زباله خارجی بیرون آورد، اپراتور جمع آوری می تواند از تعداد خانه های بیشتری زباله جمع آوری کند و سپس به خودروی جمع آوری باز گردد.

  کیسه های کمپوست شونده واقعی پتانسیل بسیار بالایی دارند، به خصوص در طرح های جمع آوری جداگانه زباله های غذایی. استفاده از این کیسه ها روز به روز در حال افزایش است.بهبود بازده و کیفیت کلید اساسی در صنایع منابع بیولوژیکی است، استفاده از کیسه های دارای گواهینامه EN13432 به هردوی این اهداف کمک می کند.