• پلی بوتن-1 (PB-1)

  پلی بوتن-1 (PB-1)

  پلی بوتن-1 (PB-1)، مثل پلی اتیلن و پلی پروپیلن یک پلی الفین یا پلیمر اشباع شده است که به صورت CnH2n نمایش داده می شود. PB-1 خواص معمول پلیمر های ساده را با تعدای از خواص پلیمرهای حرفه ای ترکیب می کند.

  از PB-1 به عنوان یک رزین خالص برای فلزات، لاستیک و پلیمر مهندسی استفاده می شود، از این ماده به عنوان مشارکتی به صورت یک جزء مخلوط برای بهبود و تمیز ویژگی های دیگر پلی الفین ها نیز استفاده می شود.

  ویژگی ها

  ویژگی های فیزیکی

  • استحکام کششی 0.5 - 2.4 N/mm²
  • استحکام ضربه برشی  no break Kj/m²
  • ضریب انبساط حرارتی 130 x 10-6
  • حداکثر دمای استفاده مداوم تا 95 oC
  • چگالی 0.91 g/cm3

   

  مقاومت در برابر مواد شیمیایی

  • اسید رقیق ****
  • باز رقیق ****
  • روغن ها و گریس ها ****
  • هیدروکربن های آلیفاتیک ****
  • هیدروکربن های آروماتیک **
  • هیدروکربن های هالوژنه **
  • الکل ها *-****

  کلید

  *

  ضعیف

  **

  متوسط

  ***

  خوب

  ****

  خیلی خوب

  کاربردها:

  یک بخش تولید بزرگ برای رزین های پلی بوتن بسته بندی های راحت باز شو هستند. از نمونه های ساده می توان به درزگیرهای کارتن ها (برای مثال بسته بندی غلات) و بسته های آماده غذا فروشی ها مثل گوشت سرد، پنیرها و ماهی دودی، اشاره کرد. این ماده اجازه می دهد که دمای پلمپ شدن و قدرت آن را تنظیم کنیم و در عین حال عملکرد شکل دهی و پلمپ پیوسته و مطمئن در تجهیزات موجود دارد.PB-1 را می توان برای اصلاح فیلم ها جهت افزایش انعطاف و نرمی بدون از بین رفتن شفافیت به کار برد. همجنین ازPB-1 برای اصلاح فیبر پلی پروپیلن جهت بهبود نرمی، انعطاف و ایجاد یک حس منحصر به فرد استفاده می شود.ازPB-1 به صورت تجاری در فیلم هایی که نیاز به مقاومت خزشی دارند مثل بسته بندی عایق پرسی استفاده می شود. همچنین از آن می توان برای یک لایه یا روکش کلی بسته بندی هایی که با مواد داغ پر می شوند، نوار بسته بندی و محافظت با در دماهای بالا مثل روکش محصولات کشاورزی، ورقه های اختصاصی مانندgeo-grid های ضد فرسایش، تور و کابل استفاده کرد.PB-1 در چسب های داغ حرارتی، که رفتار منحصر به فرد بلوری شدن نقطه ذوب را کاهش داده و "زمان باز" چسب را تا 30 دقیقه افزایش می دهد، برای تنظیم محل قطعات قبل از خشک شدن چسب، کاربرد دارد. از این ماده در چسب های داغ حرارتی برای شبکه های فیبر بافته نشده استفاده می شود.PB-1 در گرید های مختلف بر حسب کاربرد و روش شکل دهی مورد نظر وجود دارد.

  گرید های موجود

  PB-1 همچنین در جاهایی که فشار به طور پیوسته در دماهای متوسط تا زیاد به آن وارد می شود کاربرد دارد. از آن در گرمکن های برقی خانگی در آمریگای شمالی استفاده می شود، برای این منظور آن را از طریق قالب گیری دمشی شکل دهی می کنند تا به مخازن بزرگ15-20 kg تبدیل شود. دیگر قطعات ساخته شده از این ماده کپسول آتشنشانی، قاب فیلتر آب استخرهای خانگی و عمومی، مخازن نگه داری پنوماتیک تحت فشار، شیلنگ، سیلندرهای گاز فشرده و اسپری ائروسل، می باشد. همچنین توجه بسیاری برای استفاده احتمالیPB-1 در چوب پنبه شراب وجود دارد.

  PB-1 همچنین در محصولات ترکیبی پلیمری برای ایجاد مزایای منحصر به فرد استفاده می شود. این ماده بار بسیار زیاد فیلتر را قبول کرده(70%) که در ترکیب با نقطه جوش پایین آن، آن را برای استفاده در کامپوزیت های ضد شعله فاقد هالوژن یا به عنوان حامل برای پیگمنت هایی که به سختی پخش می شوند یا به دما حساس هستند، مناسب می سازد؛ رئولوژی منحصر به فرد آن همراه با پخش شدن آسانش باعث می شود بتوان آن را به مقدار بسیار کم در دیگر پلی الفین ها به عنوان کمک شکل دهنده برای کاهش فشار اکستروژن کننده و/یا افزایش مقدار ورودی اکستروژن کننده، استفاده کرد.

  در اروپا و آسیا،PB-1 در طی 30 سال گذشته توسعه یافته و به ماده مطلوب برای لوله کشی سرد و گرم و سیستم های حرارتی آب تبدیل شده است. تولید کننده های سیستم لوله کشی اظهار می کنند که سیستم های لوله کشی ساخته شده ازPB-1، به راحتی و سرعت نصب می شود و تعداد زانویی و اتصال دهنده های کمتری نسبت به مواد خشک تر معمول نیاز دارند. در خدمات، گفته می شود که لوله ها خورده نمی شوند و در مناطق دارای آب سخت رسوب نمی گیرند، در دماهای زیر صفر ترک بر نمی دارد و استفاده از آن صدای کم تری دارد چرا که دارای "اثر چکشی آب" نیست. از آن هم در ساختمان های نو و هم در بازسازی املاک قدیمی استفاده می شود.یک ساختمان ساز بزرگ بریتانیایی از لوله هایPB-1 به صورت اختصاصی روی تمام ساختمان های جدیدش استفاده می کند.

  مطالعات موجود

  گرمایش منطقه

  ایاستفاده ازPB-1 در شبکه های گرمایش منطقه ای با بیوسوخت(biomass). نصب شبکه به علت سادگی، امنیت و سرعت فرایند نصب سیستم لوله کشیPB-1 تنها 10 هفته به طول انجامید.

  خانه آینده

  PB-1 انرژی کم تری برای استخراج، تبدیل و تولید نسبت به مس دارد و در حین خدمت بازده بیشتری دارد چرا که آهک درون آن رسوب نمی کند.مزایای دیگر آن شامل نصب آسان، وزن کم و انعطاف می باشد.

  مخازن آب گرم

  ازPB-1 می توان برای مخازن بدون درز تولید شده از طریق قالب گیری دمشی بدون نیاز به میله آند به منظور جلوگیری از خوردگی، استفاده کرد.

  صنعت

  وضعیت هوایی بسیار بد باعث ایجاد مشکلاتی برای این پروژه شده است. آزمایش ها نشان داده است هیچ تاثیر منفی از سیستم لوله کشی ساخته شده ازPB-1 به وجود نخواهد آمد.

  محیط

  ذخیره انرژی انجام شده در بازسازی یک خانه کوچک روستایی در ولز کمک کرده است که جایزه توریسم سبز(Green Tourism Award) به دست بیاید.

                                                            

  تاریخچه PB-1 PB-1

  برای اولین بار در 1954، یک سال پس از پلی پروپیلن، سنتز شد. 10 سال دیگر به طول انجامید تا Chemische Werke HULS در آلمان اولین تولید صنعتی آن را در 1964 آغاز کرد (ظرفیت 3 kt/a). Velston BT به بازار معرفی شد. به طور مستقل، Mobil Oil در ایالات متحده آمریکا تکنولوژی شکل دهی PB-1 را توسعه داده و یک کارخانه صنعتی کوچک در شهر تفت در لویزیانا در 1968 تاسیس کرد. در اوایل دهه 1970 کارخانه توسط Witco Chemical Corporation خریداری شد. در 1973 شرکت HULS آلمانی Velston BT را به دلیل مشکلات تولید در کارخانه پلیمریزاسیون از بازار خارج کرد. در انتهای 1977 شرکت Shell Chemicals USA، یک شرکت زیرمجموعه Shell Oil Company، تجارت PB-1 را از Witco، شامل کارخانه شهر تفت را تحوی گرفت. سپس Shell یک برنامه بزرگ سرمایه گذاری را برای توسعه کیفیت محصولات و افطایش ظرفیت تولید به 27 kt/a آغاز نمود.