• پلی استرها (ترموپلاستیک) PETFP، PBT، PET

  پلی استرها (ترموپلاستیک) PETFP، PBT، PET

  مقدمه

  پلی استرهای مهندسی ترموپلاستیک هایی هستند که اساس آنها PBT (پلی بوتبلن ترفتالات) و PET (پلی اتیلن ترفتالات) می باشد.

  رزین های پلی استر ویژگی های مکانیکی، الکتریکی و حرارتی عالی همراه با مقاومت شیمیایی و پایداری ابعادی بسیار خوب دارند. همچنین پلی استرها جذب رطوبت پایین داشته و ویژگی های جریانی خوبی دارند.

   

  گریدهای موجود

  حوزه خط تولید پلی استر مهندسی شامل درجه هایی می شود که از تقویت نشده تا تقویت شده با شیشه، ضد شعله و مواد جریان بالا متغیرند. درجه های تخصصی آن طوری طراحی شده اند که تاب برداشتن را به حداقل و قدرت برخورد را به حداکثر می رسانند و یا کیفیت سطح را بهینه می شود. این گستره همچنین شامل  درجه هایی برای کاربردهایی می شود که نیاز به قدرت بالاتر و یا مقاومت حرارتی بیشتر دارند.

  به علاوه درجه های قالب گیری تزریقی شده، گستره تولید پلی استر های مهندسی شامل درجه های اکستروژن شده نیز می شود. مواد تقویت شده با شیشه و ضد شعله برای بازارهای خودرو سازی و الکتریک/الکترونیک در درجه اول اهمیت قرار دارند. خط تولید با درجه های تقویت نشده، قابل اکستروژن و مستحکم شده کامل می شود.این ماده را معمولا به صورت کاملا ترکیبی ارائه می کنند.

  ویژگی ها

  مخلوط هایPBT،PET وPETP پلاستیک های مهندسی هستند که خواص شکل گیری خیلی خوب و استحکام بالا داشته و صلب هستند که آنها را برای گستره زیادی از کاربردها مناسب می سازد.

  ویژگی هایی که باعث تمیز این مواد از دیگر پلاستیک های مهندسی می شود از این قرار است:·        

  • جذب آب بسیار پایین، به خصوص در مقایسه با نایلون (پلی آمیدها)·        
  • پایداری ابعادی استثنائی، به علت جدب پایین آب·        
  • ویژگی های الکتریکی عالی·        
  • مقاومت عالی در برابر حمله های شیمیایی و مقاومت ترک بالا در محیط های پر استرس، به خصوص در مقایسه با پلی کربنات ها، به علت طبیعت نیمه بلووری پلی استر ها·       
  •  مقاومت حرارتی و استهلاک حرارتی بسیار خوب·        
  • خزش بسیار پایین، حتی در دماهای بالا·       
  •  پایداری رنگ بسیار خوب·        
  • ویژگی های استهلاکی خوب

  ویژگی ها

  منعطف (لاستیکی)، شفاف، انعطاف خوب در دمای کم (-70 درجه سانتی گراد)، مقاومت خوب در برابر مواد شیمیایی، ضریب اصطکاک بالا.

  ویژگی های فیزیکی

  • استحکام کششی 2.5 N/mm²
  • استحکام ضربه برشی 1.5 - 3.5 Kj/m²
  • ضریب انبساط حرارتی 70 x 10-6
  • حداکثر دمای استفاده مداوم 70 oC
  • چگالی 1.37 g/cm3

   

   

  مقاومت در برابر مواد شیمیایی

  • اسید رقیق ****
  • باز رقیق **
  • روغن ها و گریس ها ***
  • هیدروکربن های آلیفاتیک ****
  • هیدروکربن های آروماتیک **
  • هیدروکربن های هالوژنه **
  • الکل ها ****

  کلید

  *

  ضعیف

  **

  متوسط

  ***

  خوب

  ****

  خیلی خوب

   

  به طور کلی مقاومت شیمیایی پلی استرها بسیار خوب است، که بیشتر به علت طبیعت شیمیایی قوی آنها بوده و به این علت که این مواد پلاستیک های مهندسی کریستالی هستند.

  کاربردها

  پلی استرهای ترموپلاستیک مهندسی پلیمرهای عملکردی هستند. نفوذ آنها در هریک از این بخش ها بر اساس دسته بندی های مختلف می باشدپلی استرهای مهندسی را می توان در این بازارها یافت: حمل و نقل، خودروسازی، الکترونیک/الکتریک، دستگاه ها، قطعات صنعتی و مصرف کننده.

  کاربردهای مهندسی نیاز به تعادلی بین هزینه و عملکرد دارند.ویژگی های مکانیکی، حرارتی، الکتریکی و دیگر ویژگی های فیزیکی مشخص می کنند که کدام پلیمر انتخاب می شود (با این فرض که هزینه جل.گیرنده نباشد). اما در کاربردهای پلیمرهای عملکردی تعادل هزینه/عملکرد معمولا به سمت عملکرد میل دارد.

  پلیمرهای مهندسی در ساخت گستره بزرگی از قطعات از جمله قطعات زیر کاپوت، قطعات خارجی (نگه دارنده های برف پاک کن و قاب آینه بقل)، استفاده می شوند. بزرگترین افزایش در استفاده در سال های اخیر در بخش الکترونیک خودروها رخ داده است که توسعه آن بسیار سریع می باشد و نیاز مصرف کنده به عملکردهای بیشتر در خودروی انها روزافزون است.پلیمرهای مهندسی به تولیدکننده های اجازه می دهد آخرین پیشرفت های تکنولوژی را با کم ترین افزایش وزن در خودروهای خود وارد کنند.

  دومین حوزه کاربرد بزرگ الکترونیک/الکتریک می باشد، در این حوزه از ویژگی های توزیع بالای دما و عایق الکتریکی بودن PBT استفاده می شود، برای مثال در اتصال ها، قطع کننده مدار، کلید ها و پوشش دستگاههای خانگی (ظاهر سطح و مقاومت شیمیایی مثل شوینده ها). بخش ارتباطات و IT نیز استفاده های یکسانی برای پلیمرهای مهندسی دارند، از همه مهم تر قاب تلفن های همراه، برای تلفن هایی که باید در برابر نور مقاوم باشند. دیگر کاربردهای آن شامل ساختمان سازی، قرقره های سطحی، قاب متر و دیگر کاربردهای خرد، می شود.

  PBT به راحتی با قالب گیری تزریقی شکل می گیرند و این فرایند مسئول بیشترین کاربردهای این ماده است. باقیمانده کاربردها از طریق اکستروژن، معمولا برای تولید سیم و کابل یا فیبر های کاربردهای نوری، شکل گیری می شوند.

  مطالعات موجود

  دستگیره در

  ظاهر بسیار خوب سطح Arnite's TV4 460 KL (PBT/PET GF 30%, UV stab، این مواد را برای دستگیره در ایده آل می سازد.

  لامپ مه شکن

  قطعات لامپ مه شکن باتابی و براکت های ساخته شده از Arnite قدرت بالا، سختی و مقاومت حرارتی مناسب برای ماشین Beetle ولکس واگن فراهم می آورد. شیشه پاک کن ها

  پلی استر های Arnite برای چنین کاربردهای دشواری مثل دسته شیشه پاک کن و تیغه آن، به علت قدرت بالا، کیفیت عالی سطح، مقاومت در برابر آب و هوا و راحتی شکل دهی انتخاب شده اند.

  ظرف تخم مرغ

  در پاسخ به مطالعات بسیار زیاد برای مصرف کنندگان، Ovotherm یک بسته بندی جدید انقلابی برای تخم مرغ ها ساخته شده از PET 100% بازیافت شده، طراحی کرده است.

  روشنایی

  Arnite TV4 240  و  TV4 240 Sبا بیشترین مقدار کدری برای پایه لامپ های کم مصرف استفاده می شوند.

  قطع کننده های مدار

  مینیاتوری کردن قطعات الکترونیکی، تولید کننده ها را مجبور به هرچه کوچکتر کردن قطعات تولیدی خودشان کرده است. PBT جایگزین PA6 (نایلون) شده است چرا که ابعاد قطعات آن بیشتر قابل پیش بینی می باشد و در طول زمان تغییر نمی کنند.جذب رطوبت پایین پلی استر ها  باعث ایجاد ویژگی های الکتریکی طولانی مدت و سختی می شود.

  اتصال ها

  پلی استرهای Arnite برای اتصال های الکترونیک ایده ال هستند چرا که استحکام نگه داری پین بالا و پایداری ابعادی خوب دارند و می توانند در امتداد دیواره های نازک تا فاصله های طولانی جریان پیدا کنند.