• پلی پروپیلن بسط داده شده EPP

  پلی پروپیلن بسط داده شده (EPP) یک فوم مهره ای با ساختار سلول-بسته است که کاربردهای فراوانی دارد. این فوم گستره ویژگی های منحصر به فردی از جمله، جذب بسیار خوب انرژی، مقاومت در برابر ضربه های متعدد، عایق حرارتی، قابلیت شناور شدن روی آب، مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی، نسبت استحکام به وزن بسیار بالا و قابلیت بازیافت صد درصدی، دارد.

  پلی پروپیلن  بسط داده شده EPP1 

  پلی پروپیلن  بسط داده شده (EPP) یک فوم مهره ای با ساختار سلول-بسته است که کاربردهای فراوانی دارد. این فوم گستره ویژگی های منحصر به فردی از جمله، جذب بسیار خوب انرژی، مقاومت در برابر ضربه های متعدد، عایق حرارتی، قابلیت شناور شدن روی آب، مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی، نسبت استحکام به وزن بسیار بالا و قابلیت بازیافت صد درصدی، دارد. EPP می تواند در چگالی های متفاوتی، از 15 تا 200 گرم بر لیتر، ساخته شود، که چگالی توسط قالب ریزی به 18 تا 260 گرم بر لیتر ارتقاء می یابد. مهره های جداگانه توسط فرایند قالب ریزی قفسه بخار2  به هم جوش خورده و محصول نهایی را شکل می دهند، محصول نهایی قطعه ای مستحکم و کم وزن است.

  نحوه تهیه EPP

  فرایند تولید این ماده پیچیده است و نیاز به مهارت تکنیکی و تجهیزات اختصاصی و سفارشی دارد. در یک فرایند چند مرحله ای اختصاصی، رزین پلی پروپیلن با مواد دیگر مخلوط می شود. تحت شرایط بسیار کنترل شده، گلوله های اکستروژن شده گسترده می شوند تا مهره های یک شکل فوم پلی پروپیلن بسط داده شده به وجود آیند. تکنیک های تولید به خصوص دیگری هم به کار برده می شوند تا انواع محصول نهایی را تولید کنند.

  مهره های فوم EPP به درون قالب تزریق می شوند. در بسیاری موارد، از قالب های آلومینیومی پر حفره که قیمت مناسبی دارند استفاده می شود. فشار و گرمای بخار ، مهره ها را به هم جوش می دهند و فرم نهایی را تشکیل می دهند. فوم EPP نهایی یک جزء کلیدی در تولید محصول تجهیزات اصلی تولید کننده می باشد.

  ویژگی ها

  گریدهای موجود

  بر اساس نیاز های فنی موجود، EPP در انواع مختلف و با درجه های مختلف، برای گستره زیادی از کاربردها موجود است. نوع دارای چگالی بالا در جایی استفاده می شوند که کنترل انرژی مهم است، مثل سپر خودروها و اجزاء ایمنی مخصوص سرنشینان خوردو. نوع دارای چگالی پایین برای کاربردهای بسته بندی و نوع دارای چگالی متوسط برای استفاده در مبلمان خانگی و دیگر محصولات مصرف کنندگان استفاده می شوند.

  نوع دارای نشر پایین خروج گاز، VOC را به حداقل رسانده و برای قطعات داخلی خودرو مناسب هستند. نوع آنتی استاتیک، پراکنده و رسانا، معمولا برای بسته بندی های خاص موجود هستند.

   

  ویژگی های عملکردی منحصر به فرد

  EPP متخلخل از مهره های استوانه ای شکل پلی پروپیلن ساخته شده است، که باعث وجود هوا بین مهره ها در فرم قالب ریزی شده نهایی می شود. این مسئله باعث افزایش ویژگی عایق صدا شده و وزن ماده را کم می کند.

  برای مصارف صنعت خودرو، EPP معمولا به رنگ سیاه در می آید، اما برای مصارف بسته بندی سفید رنگ هم یافت می شود. برخی عرضه کنندگان، EPP را در رنگ های متنوع نیز عرضه می کنند که برای مصارف روکش سطوح به کار می رود.

                ویژگی های فیزیکی                                         مقاومت در برابر مواد شیمیایی
  بازه چگالی EPP: بین 20 g/l تا 200 g/l

  ماده به مدت 7 روز در 22 درجه سانتیگراد در محیط غوطه ور می شود.

  کلید: 1= بدون تغییر، 2=تورم کم

  بنزین/گازوئیل 2

  نفت-گاز 2

  کروسن 2

  روغن معدنی 2

  تولوئن 2

  استون 2

  اتیل الکل 1

  n-هپتان 2

  اتیل استات 1

  متیل اتیل کتون 2

  % 10 سولفوریک اسید  1

   % 10 نیتریک اسید  1

   % 10 هیدروکلریک اسید 1

   % 10 سدیم هیدروکسید  1

  محلول آمونیوم 1
  قدرت کششی: 270-1930 kPa

  افزایش طول کششی: 21 تا 7.5 درصد

  استحکام فشاری (kPa)

  کشش 25% : 80-2000

  کشش 50% : 150-3000

  کشش 75% : 350-9300

  حد تغییر شکل (%)

  کشش 25%، 22H، 23 : 13.5 تا 10.5

  سرعت سوختن(mm/min) 100 تا 12

   

  کاربردها

  به دلیل مزایای بسیار EPP در کنترل انرژی، وزن کم، عملکرد بهینه، طول عمر بالا و قابلیت بازیافت، از آن در صنایع خودرو سازی به میزان بسیار زیاد استفاده می شود.مصارف آن شامل صندلی ها، سپر، سیستم جاسازی، پنل درب، ستون ها، تنظیم کننده های ارتفاع کف، طبقه پشتی، تکیه گاه سر، کیت های لوازم، سایبان سرنشینان جلو و هزاران قطعه پرکننده می شود.

   

  بسته بندی های چندبار مصرف صنعتی، که پوشال نام دارند، معمولا از EPP تهیه می شوند،چرا که طول عمر بالایی داشته و می توانند در حین حمل و نقل انرژی جذب کنند. مصرف EPP برای وسایل منزل،اسباب بازی ها ، مثل مدل های هواپیما و دیگر محصولات مصرفی رو به افزایش است، چرا که به عنوان یک ماده ساختاری تنوع کاربردی زیاد، وزن کم و دیگر ویژگی های کاربردی زیادی دارد.

  کاربرد EPP همراه با مواد غذایی تایید شده است. ویژگی های عایق حرارتی و استحکام ساختاری آن، EPP را برای ساخت ظروف از جمله ظروف تحویل غذا و خنک نگه دارنده های نوشیدنی ها و چنین ظروفی مناسب می کند. EPP شرایط رشد میکروبی را فراهم نکرده و می توان آن را توسط شستشو با بخار استریل کرد.

   

  تاریخچه EPP

  برای اولین بار EPP در دهه 1970، در نتیجه مطالعه روی اشکال جدید پروپیلن توسط JSP ابداع شد. اولین مصارف این ماده در محصولات خودروسازی در ژاپن در سال 1982 بود. پس از آن زمان تقاضا برای EPP در تمام نقاط جهان افزایش یافت، بسته به نیاز خودروسازان به جهت کنترل بهتر انرژی و در عین حال کاهش وزن و بهبود فاکتورهای محیط زیستی میزان تقاضا نیز متغیر است.اولین کاربرد EPP در خودرو سازی استفاده در یک قطعه جاذب انرژی در سیستم سپر خودرو بود. امروزه از EPP برای بسیاری از قطعات و سیستم های خودرو از جمله، صندلی ها و دیگر اجزاء داخلی استفاده می شود.

  [1] Expanded Polypropylene

  [2] steamchest