• استایرن آکریلونیتریل (SAN) و آکریلونیتریل استایرن آکریلات (ASA)

  استایرن آکریلونیتریل (SAN) و آکریلونیتریل استایرن آکریلات (ASA)

  مقدمه

  SAN ماده اولیه ABS بوده و ماده ای شفاف، سخت و جامد است. انتقال در گستره مرئی بزرگتر از 90% بوده و در نتیجه به راحتی رنگ می شود، همچنین این ماده نسبت به شوک حرارتی مقاوم بوده و مقاومت شیمیایی خوبی دارد.

  ویژگی ها:

  جامد، شفاف، سخت، ضد چربی، شکل دهی راحت، ضد لکه مواد غذایی.

  گرید های موجود

  SAN در رنگ های مختلف موجود بوده و می توان آن را برای کاربردهای خاص تغییر داد.

  انواع درجه ها برای کاربردهای مختلف موجود است و معمولا از طریق قالب گیری تزریقی و اکستروژن تولید می شود.

  ASA نیز یک لاستیک آکریلات است که توسط کوپلیمر استایرن آکریلونیترات همراه با یک تصحیح کننده لاستیک آکریلات در مرحله پلیمریزاسیون تصحیح شده است.

  ویژگی های فیزیکی

  • استحکام کششی 3.40 - 3.90 N/mm²
  • استحکام ضربه برشی  250 Kj/m²
  • ضریب انبساط حرارتی 70 x 10-6
  • حداکثر دمای استفاده مداوم تا 55 oC
  • چگالی 1.08 g/cm3

   

  مقاومت در برابر مواد شیمیایی

  • اسید رقیق ****
  • باز رقیق ****
  • روغن ها و گریس ها ****
  • هیدروکربن های آلیفاتیک **
  • هیدروکربن های آروماتیک *
  • هیدروکربن های هالوژنه *
  • الکل ها ** متغیر

  کلید

  *

  ضعیف

  **

  متوسط

  ***

  خوب

  ****

  خیلی خوب

   

  کاربردها

  ترکیب شفافیت و مقاومت در برابر روغن ها، چربی ها و واکنشگرهای پاک کننده SAN را برای استفاده در آشپزخانه به عنوان کاسه های مخلوط کردن و سینک ظرفشویی و درزگیرهای یخچال  بسیار مناسب کرده است. همچنین از آن برای پوشش خارجی ظروف عایق حرارتی، بشقاب و کاسه، قاشق و چنگال، فیلتر قهوه، ظروف مربا و پیاله ها و ظروف نگه داری مواد غذایی، استفاده می شوند. کاربرد دیگر ظروف چند بار مصرف برای مصارف شرکت های کیترینگ است.

  ظاهر خوب این ماده به خصوص زمانی که رنگ شده باشد و راحتی چاپ بر روی SAN، آن را برای کاربرد وسائل مورد استفاده در سرویس بهداشتی (مسواک و درزگیرهای توالت) و بسته بندی مواد آرایشی، مناسب کرده است.

  همچنین SAN سخت بوده و در لوازم اداری و صنعتی در بسیاری از کاربردها استفاده می شود، به طور مثال برای انواع روکش های خارجی مثل پرینترها، ماشین حساب ها، دستگاه ها و لامپ ها. دیگر مصارف آن شامل ترازو، قاب باتری، قطعات سیستم کوک، تجهیزات نوشتن و طراحی و پروانه های استوانه ای برای سیستم های تهویه هوا، می شود.

  مطالعات موجود

  مواد آرایشی

  مواد آرایش و محصولات مراقبت شخصی بر بسته بندی های با کیفیت بالای خود تکیه می کنند.سطح بسیار عالی SAN عمق رنگ بسیار خوبی دارد ظاهر خوبی داشته و لمس آن احساس خوبی می دهد- این مسئله در محصولات حمام بسیار مهم است.می توان به راحتی روی سطح SAN چاپ انجام داد و می تواند طراحی های مختلف را بپذیرد. به علاوه، SAN نسبت به مواد شیمیایی مقاوم است. همچنین SAN برای درزگیرهای سرویس بهداشتی و مسواک مناسب می باشد.

  کاربردهای خانگی

  از SAN به خاطر شفافیت استثنائی و زیبایی آن پس از رنگ آمیزی استفاده می شود.این ماده نسبت به روغن ها و چربی ها و مواد شوینده مقاوم است. نکته قابل توجه این است که این ماده قابل استفاده در ماشین لباسشویی نیز هست. به طور خلاصه SAN به خاطر پایداری بالایش برای استفاده های خانگی بسیار مناسب است.

  از SAN برای قطعات شفاف ظروف، کاسه های مخلوط کردن و پیاله ها، لوازم آشپزخانه و درزگیرهای یخچال استفاده می شود.

  همچنین از SAN برای پوشش های خارجی ظروف عایق حرارتی، ظروف غذاخوری، قاشق و چنگال، فیلتر قهوه، قوطی ها و همچنین ظروف نگه داری مواد غذایی استفاده می شود. کاربرد دیگر ظروف چند بار مصرف برای مصارف شرکت های کیترینگ است.

  لوازم اداری و صنعتی

  پلاستیک های استفاده شده در ادارات و کاربردهای صنعتی باید ویژگی های ضد استهاکی خوبی داشته باشند.قدرت و پایداری ابعادی مورد نیاز است. این مسئله برای Luran® حل شده است. این ماده حتی دارای مقاومت بالا به اسید ها و قلیاها نیز می باشد، برای مثال برای استفاده در باتری ها.این ویژگی ها باعث شده اند که Luran® تبدیل به ماده انتخاب شده در تمام کاربردهایی شود که نیاز به شفافیت دارند.

  کاربردهای بسیار متنوعی در مصارف اداری و صنعتی وجود دارد. Luran® برای تمام انواع روکش های خارجی، مثل پرینترها، ماشین حساب ها و لامپ ها کاربرد دارد.

  کاربردهای مهم دیگر ترازو، قاب باتری، قطعات سیستم کوک، تجهیزات نوشتن و طراحی و پروانه های استوانه ای برای سیستم های تهویه هوا، می شود.

  تاریخچه SAN

  کوپلیمرهای استایرن آکریلونیتریل از دهه 1940 موجود بوده اند و از آنجایی که استحکام بیشترش نسبت به استایرن ان را برای بسیاری از کاربردها مناسب کرده است، محدودیت های آن باعث شد که یک مونومر سوم لاستیکی (بوتا دی ان)به آن اضافه شود و در نتیجه گستره موادی که به ABS های مشهورند متولد شدند.