• فوم ساختاری

  فوم ساختاری عبارتی است که برای توصیف قطعات ترموپلاستیک قالب گیری شده از طریق تزریق ساخته شده اند و دارای مرکز سلولی هستند به کار می رود.

  فوم ساختاری

  نگاه کلی

  فوم ساختاری عبارتی است که برای توصیف قطعات ترموپلاستیک قالب گیری شده از طریق تزریق ساخته شده اند و دارای مرکز سلولی هستند به کار می رود.

  یک پلاستیک سلولی نوعی پلاستیک است که در آن سطح خارجی از لایه های داخلی چگال تر است. مرکز قطعه ساختار لانه زنبوری داشته و نسبت به لایه بیرونی تراکم کم تری دارد این ترکیب قطعه ای به وجود می آورد که نسبت سختی بالایی در مقایسه با فوم های غیر ساختاری (فشرده) دارند.

  مواد اولیه مورد استفاده محصولات تولید شده رایج
  • Acrylonitrile-Butadiene-Styrene ABS
  • Polystyrene PS
  • Polycarbonate PC
  • Polypropylene PP
  • Polyvinyl chloride PVC
  • قطعات پوشش دستگاه های اداری
  • قفسه های تبلیغاتی محصولات
  • قطعات شاسی دستگاه های اداری
  • ظروف حمل و نقل مواد
  • پالت کانتینر ها

  روش های تولید فوم ساختاری

  فرآیند فشار پایین

  برای دستیابی به قطعات با کیفیت یکسان، توصیه می شود که از دستگاه های قالب گیری تزریقی اختصاصی استفاده شود.

  این دستگاه ها گازی را وارد پلاستیک ذوب شده می کنند که زمانی که وارد قالب بسته تزریق شد باعث فومی شدن قطعه

  در حال تولید می شود.

  دستگاه های قالب گیری معمولی

  روش دیگر استفاده از دستگاه های استاندارد قالب گیری تزریقی همراه با "واکنشگرهای دمنده" به کار برده شده در ماده می باشد.  واکنشگر های دمنده خشک مخلوط با ذرات پلاستیک، در لوله دستگاه ذوب می شوند، بار به میزان مشخص درون قالب تزریق می شود گرمای پلاستیک ذوب شده باعث می شود واکنشگرهای دمنده واکنش دهند که باعث تولید گاز و در نتیجه فومی شدن ساختار پلاستیک می شود.

  قطعات تولید شده رایج

  استفاده از فرآیند فشار پایین برای تولید قطعات بزرگتر مناسب است. تقریبا تمام مواد ترموپلاست را می توان به صورت فوم درآورد و بخش های دیواره 5-15 mm، ضخیم تر از قطعات قالب گیری تزریقی فشرده (معمولی) هستند. محدودیت این روش فقط در ابعاد دستگاه بوده و قطعاتی با وزن 40 کیلوگرم و با ابعاد بیش از 1 متر تولید شده اند.

  این فرایند باعث ایجاد سطحی خشن و رگه دار در قطعه می شود. اگر این حالت قابل قبول نباشد، دو مرحله بعدی سمباده کشی و رنگرزی انجام می شود. این سطح رنگ شده معمولا دارای نوعی بافت است که باعث به حداقل رسیدن بی قاعدگی ها در سطح قطعه می گردد.

  ابزارآلات قالب گیری

  به علت فشار حفره ای پایین، می توان ابزارآلات را از مواد درجه پایین تر مثل آلومینیوم قالبی و فولاد قالبی تهیه کرد. به همین دلیل هزینه ها نسبت به قالب گیری عادی پایین تر است.

  زمانی که قطعات از جنس فوم ساختاری توسط دستگاه های قالب گیری معمولی ساخته می شوند، اغلب برای کاربردهای مهندسی به کار می روند. در هر دو فرایند، عملیات ایجاد فوم درون ماده نیاز دارد که ماده به سرعت درون قالب تزریق شود در نتیجه دریچه های ورودی بزرگ نصب شده و سرعت های بالای تزریق نیاز است.

  در حالی که این فرایند فشار حفره ای پایین تری نسبت به قالب گیری تزریقی معمولی دارد، اگر قطعات در دستگاه های معمولی ساخته شوند، ابزارآلات مستحکم تر ساخته می شوند تا احتمال فشار گیره های دستگاه نیز در نظر گرفته شوند.