• شکل دهی حرارتی

  این روش شباهت هایی با شکل دهی خلاء دارد جز این که در این روش از فشار هوا و شکل دهی با استفاده از plug برای ورقه های منعطف استفاده می شود.

  شکل دهی حرارتی

  نگاه کلی

  این روش شباهت هایی با شکل دهی خلاء دارد جز این که در این روش از فشار هوا و شکل دهی با استفاده از plug برای ورقه های منعطف استفاده می شود.

  این فرایند به طور اتوماتیک عمل می کند و نسبت به فرایند شکل دهی خلا سرعت بیشتری دارد. از طریق این روش فقط می توان ورقه های ترموپلاست را شکل داد.

   

  1. بازارهای تحت سرویس و کاربردها

  بزرگترین کاربرد برای قطعاتی که به صورت حرارتی شکل دهی شده اند در بسته بندی مواد غذایی است. از دیگر صنایع می توان به لوازم ارایشی، مواد دارویی و الکترونیک اشاره کرد.

  عرضه کننده های مدرن مواد غذایی انواع زیادی از این قطعات را مورد استفاده قرار می دهند.

  سینی های گوشت، ظروف مخصوص اجاق های مایکروویو و فریزری، ظروف بستنی و مارگارین(کره)، ظروف یک بار مصرف شفاف (Delicatessen)، ظروف مواد خوراکی، بسته بندی شیرینی جات و نان ها، بسته بندی ساندویچ و لیوان های یک بار مصرف تنها تعدادی از کاربردهای موجود در صنایع غذایی هستند. دیگر کاربردها شامل سینی چند بخش، بسته بندی blister و سینی های قفسه های تبلیغاتی محصولات، می شوند.

   

  1. فرایند شکل دهی حرارتی

  بیشترتولید توسط این فرایند از طریق دستگاه های با خوراک رولی انجام می گیرد. دستگاه هایی که با خوراک ورقه ای کار می کنند، برای کاربردهای در حجم پایین تر مناسب هستند. واحدهای تولید بزرگتر تجهیزات داخلی اکستروژن ورقه دارند. به دلیل پیچیدگی هماهنگ کردن عملکرد تجهیزات اکستروژن ورقه و دستگاه های شکل دهی حرارتی، دو فرایند را می توان به صورت جداگانه پیش برد. در این روش ورقه اکستروژن شده قبل از برنامه تولید ساخته می شود.

  در حجم های خیلی زیاد، می توان از یک سیستم حلقه بسته در خط تولید استفاده کرد مواد پلاستیکی خام به خط تولید وارد شده و قطعات اکستروژن شده مستقیما به دستگاه شکل دهی حرارتی وارد می شوند.

  ورقه پلاستیکی در مرحله اعمال حرارت نرم می شود سپس به مرحله شکل دهی که قالب ها در آنجا قرار گرفته اند وارد می شود. شکل دهی اصلی ورقه از طریق ترکیبی از فشار هوا و plug های نرم انجام می شود. برخی طراحی های ابزارآلات شکل دهی حرارتی، جدا کردن قطعه از از ابزار شکل دهی را آسان می کنند با این روش می توان دقت برش بیشتری به دست آورد چرا که نیازی نیست که قطعه در حال ساخت و اسکلت (تراشه) جابه جا شود.

  تعداد بالای قطعات در حال تولید باعث می شود نیاز به یک دستگاه دسته بندی برای قطعات تولید شده در دستگاه شکل دهی به وجود آید. پس از دسته بندی، قطعات کامل شده در جعبه هایی برای انتقال به مشتری بسته بندی می شوند. اسکلت جداشده یا برای خرد شدن در آینده دور یک میله جمع می شود و یا همان لحظه از یک دستگاه خرد کننده موجود در خط تولید همراه با دستگاه شکل دهنده حرارتی عبور می کند.

  1. مواد اولیه

  بسیاری از مواد ترموپلاست را می توان از این طریق شکل دهی کرد. این مواد شامل پلی استایرن، پلی پروپیلن، Apet،Cpet و PVC می شود. معمولا از EVOH، به علت ویژگی های مناسب آن به عنوان محافظ در مواد غذایی، در اکستروژن همزمان به عنوان ماده ثانویه استفاده می شود. اکستروژن هم زمان این مواد برای دستیابی به ویژگی های دقیقی انجام می شود که در کاربردهای خاص مورد نیاز است.

  احتیاجات صنایع مواد غذایی شامل موادی می شود که از عبور بو، رطوبت و گاز جلوگیری می کنند، در نتیجه استفاده از پلاستیک هایی با ویژگی های محافظتی قوی توصیه می شود.

  1. چند لایه ... یک ماده

  برای کاربردهای معمول، عموما از یک ورقه تک ماده ای اختصاصی استفاده می شود. در این ورقه فقط از یک نوع ماده استفاده شده است. برای کاربردهای اختصاصی تر از ورقه های چندلایه استفاده می شود. دستگاه های اکستروژن چند سره، مواد مختلف را وارد قالب اکستروژن می کنند.

  از ورقه های چند لایه همراه با لایه بالایی سازگار با حرارت، می توان برای کاربردهای ضد حرارت PVC/PE برای سینی های گوشت، و CPET/APET برای سینی های گوشت و غذاهای آماده استفاده کرد.

  1. تزئینات محصول

  بسیاری از کاربردهای مربوط به مواد غذایی نیاز به جذابیت ظاهری و تزئینات دارند. برای این کار یا می توان از ورقه های از قبل چاپ شده و یا چاپ پس از قالب گیری استفاده کرد. در روش اول، ورقه های رنگی از قبل چاپ شده قبل از شکل دهی، روی حفره های قالب قرار می گیرند.

  در روش دوم، قطعه های شکل گرفته هر کدام روی یک دستگاه چاپگر جداگانه چاپ می شوند.محدودیت های شکب قطعه قابلیت چاپ را محدود می کند.

   

  1. بازیافت اسکلت های باقی مانده از فرایند

  با توجه به نوع قطعه در حال تولید، دایره ای یا مربعی، همواره مقداری اسکلت (تراشه) باقی می ماند. این اسکلت ممکن از 15 تا 50 درص ورقه اولیه را تشکیل دهد. در عمل تمام این اسکلت در فرایندهای بعدی دوباره استفاده می شود.

  اسکلت های خرد شده را می توان دوباره به دستگاه های تولید ورقه وارد کرد تا به صورت یک ورقه جدید اکستروژن شود.

  هر تراشه ای که به این طریق دوباره استفاده نشود، به کمپانی هایی که محصولاتی مثل حصار و محصولات باغ تولید می کنند فروخته می شوند.