• پروفیل ها و ورقه های اکستروژن

  پروفیل ها و ورقه های اکستروژن

  نگاه کلی

  در کنار قالب گیری تزریقی، اکستروژن پروفیل ها از مواد پلاستیکی نیز روشی رایج برای شکل دهی مواد پلاستیکی است. ماده خام پلاستیک توسط پیچ های دور گرم ذوب شده و به حرکت در می آید.این فرایند، فرایندی پیوسته بوده و در نتیجه می تواند قطعات را در طول های زیاد تولید کند، که برای تولید قطعاتی مثل لوله و واشر ایده آل است.  با این حال در اکثر مواقع قطعه اکستروژن شده به طول های کم تر بریده می شود.

  فرایند

  برعکس قالب گیری تزریقی، که فرایند قطعات یک شکل و جداگانه تولید می کند، در اکستروژن یک قطعه با طول زیاد و سطح مقطع یکسان شکل می گیرد.این سطح مقطع پروفیل نام دارد. برای مثال می توان به شلنگ و میله پرده به عنوان قطعات ساخته شده در این فرایند اشاره کرد

  یک موتور الکتریکی همراه با یک درایو هیدرولیک به طور پیوسته یک پیچ واقع در لوله دستگاه را می چرخاند.ذرات پلاستیک درون دهانه دستگاه اکستروژن وارد شده و به سمت پیچ کشیده می شوند. لوله و پیچ توسط المنت های خارجی گرم می شوند.همانطور که ذرات پلاستیک در راستای پیچ حرکت می کنند، ذوب شده و با فشار به قالب، که در انتهای لوله دستگاه قرار دارد، وارد می شود. این قالب دارای سطح مقطع پروفیل مورد نظر است.

   

       

                           

  تصویر دو قالب اکستروژن همراه با قطعات پلاستیکی تولید شده از آنها سطح مقطع پروفیل اکستروژن که داخل آن خالی شده تا مقدار پلاستیک مصرفی را کاهش دهد سطح مقطع یک قطعه اکستروژن شده همزمان. برای این منظور دستگاه های اکستروژن اختصاصی مورد نیاز است.

   

   تحهیزات جانبی

  برعکس فرایند قالب گیری تزریقی، در اکستروژن پروفیل، تجهیزات جانبی بیشتر برای شکل و فرم دهی به محصول نهایی به کار می روند.

   

  حمام های خنک کننده

  زمانی که پروفیل پلاستیکی  از قالب بیرون می آید، هنوز به صورت مذاب است. پروفیل به یک حمام آب هدایت می شود که دارای شکل دهنده ها و راهنماهای مرتبط با ابعاد است. در حین عبور از این حمام خنک کننده، پلاستیک جامد شده و شکل نهایی اش را به خود می گیرد.حمام به طور پیوسته توسط ورود آب خنک با یک چیلر خنک می شود.

   

  غلطک های بیرون برنده

   

  پلاستیکی که از قالب پروفیل بیرون می آید و هنوز مذاب است، استحکامی ندارد.برای حصول اطمینان از این که فرایند با سرعت درستی پیش می رود، غلطک های بیرون برنده که سرعت آنها قابل تنظیم است، پلاستیک خنک شده را از درون حمام خنک کننده عبور می دهند.

  غلطک های بیرون برنده، بزرگی و جهت سرعت بیرون آمدن پروفیل از قالب را کنترل می کنند.

   

  کالیبراسیون خلاء

  برخی قطعات اکستروژن شده و لوله ها که سطح مقطع توخالی دارند، باید از لحاظ ابعاد دقیق باشند. بنابراین یک دستگاه کالیبراسیون خلاء به حمام خنک کننده اضافه می شود.قطعه اکستروژن شده که همچنان نرم است از مرکز دستگاه کالیبراسیون عبور می کند،محیط خلاء در بیرون از دستگاه برقرار می شود و حفره های کوچک در تمام سطح پروفیل مرکزی، باعث می شوند که پلاستیک نرم به سمت این پروفیل کشیده شود.این پروسه کمی شبیه به فرایند شکل دهی خلاء پیوسته می باشد.

   

  بریدن به ابعاد مورد نظر

  پروفیل اکستروژن شده که حلال کاملا شکل گرفته است، حالا باید به ابعاد مورد نظر بریده شود تا هم برای حمل و نقل مناسب باشد و هم برای کاربرد پیش بینی شده. قطعات منعطف معمولا توسط یک دستگاه اختصاصی کویلینگ، بریده می شود. قطعات سخت توسط اره یا گیوتین به اندازه مناسب بریده می شوند. اگر سطح مقطع قطعه ای که قرار است بریده شود ضخیم باشد، یک اره رفت و برگشتی قطعه را می برد. طول قطعات سخت و نرم در حین گذشت از روی کانتر که توسط یک غلطک فعال می شود، اندازه گیری می گردد.

   

  پروفیل های اکستروژن همزمان

  در این فرایند، دو نوع ماده اولیه یا در رنگ ماده همزمان در یک پروفیل اکستروژن می شوند. این کار نیاز به دستگاه اکستروژن دو سره اختصاصی و قالب های سفارشی ساخته شده دارد. معمولا از این فرایند برای حذف یک مرحله سرهم کردن استفاده می شود. دو ماده به طور جداگانه اکستروژن می شوند و سپس در قالب به هم می رسند و از آنجا که به حالت مذاب هستند، در سطح تماس خود به هم متصل می شوند.

   

  اعمال پس از اکستروژن

  برای بهبود یک پروفیل اکستروژن، می توان پس از اکستروژن اعمالی انجام داد. سوراخ (پانچ) کردن، مته کردن و شکاف دار کردن از پروسه های رایج هستند. شکل دهی خمشی1 و استفاده از غلطک های داغ روی نوارهای چسب در خارج از خط تولید انجام می شوند. فرایند پرینت جوهری نشان دار کردن محصول یا یک دسته از محصولات را امکان پذیر می کند.

  پیچنده های اختصاصی قطعات منعطف را در اندازه های مورد نیاز مشتری کویل می کنند

  اره های داخل خط تولید هم طول قطعه را اندازه می گیرند و هم آن را می برند. پس از اتمام برش، سر اره به سمت چپ بازمی گردد و آماده برش بعدی می شود.

   

  کاربردها و مواد اولیه

  در اینجا تعدادی از کاربردها و مواد اولیه مورد نیاز آنها ذکر شده است.

  کشاورزی

  لوله های زه کشی مزارع2،HDPE ، از خوردگی زیر زمین جلوگیری می کنند.

  لوله های تغذیه حیوانات3، PVC سخت، در طول زیاد استحکام خود را حفظ می کند و بسیار سخت هستند.

  خودروسازی

  کابل مهار4، PVC پر شده از PTFE، منعطف است و مانع پوسته پوسته شدن کابل ها می شود.

  درزگیر درب5، می تواند به صورت اکستروزن همزمان تولید شود که به یک پروفیل ویژگی های دوگانه می دهد.

  ساختمان

  پخش کننده نور6  از جنس آکریلیک حالت مات یا شفاف به نور می دهند.

  لوله های گذر سیم های برق7 و حفاظ کابل، PVC  سخت، سختی بالا و مقاومت در برابر واکنش شیمیایی با گچ دیوار. همچنین عایق خوب الکتریکی است.

  ساختمان سازی

  لوله های آب باران و آبراه ها، PVC  سخت، مقاومت در برابر  UV و چکه کردن رنگ. مقاوم در برابر ضربه

  سرستون8  و سقف کاذب9 ، PVC  فشرده و فومی، مقاومت در برابر  UV و چکه کردن رنگ.

  کالاهای مصرفی

  میله پرده، PVC  سخت، مقاومت در برابر UV و سختی.رنگ پذیری

  درزگیر یخچال، از جنس لاستیک ترموپلاست و PVC  که درون آن فلزی بوده و مغناطیسی است.

  لوازم منزل

  پوشش لبه سطوح، PVC  سخت، معمولا همراه با روکش طرح چوب برای سازگاری با سطوح. هزینه ها را کاهش داده و در رنگ های مختلف موجود است.

  اوقات فراغت

  دورگیر پنجره کاروان، PVC  نیمه سخت، مقاومت در برابر UV و قابلیت یکسان کردن رنگ.

  نرده باغ و ایوان، از جنس قوطی های نوشیدنی پلی استایرن یا پلی اتیلن بازیافت شده، عدم پوسیدن و عدم نیاز به رنگ شدن.

  پزشکی

  لوله های انتقال خون و لوله های سرم، کامپوزیت مواد پلاستیکی و بهبود دهنده ها، استحکام بالا و قابلیت استریل کردن قطعه پس از تولید

  بسته بندی

  لوله های اروسول و قوطی های اسپری، پلی اتیلن، شفاف و مقاومت شیمیایی

  صنایع همگانی

  لوله گاز، پلی اتیلن، مقاومت در برابر خوردگی از طریق گاز و محیط زیر زمین.

  لوله آب، پلی اتیلن، مقاومت در برابر خوردگی از طریق محیط زیر زمین. همچنین به خلوص آب کمک می کند.

  لوله خاک، ، PVC  سخت، قابلیت اتصال توسط اتصالات سیمان حلال

  پنجره ها

  پنجره،درب و قطعات حفاظتی، PVC  سخت،زیبایی ظاهری، پایداری در برابر UV، قابلیت برش و جوش خوردن، بعضی قطعات روکش طرح چوب نیز دارند.

  [1] Bending & Forming

  [2] Land Drainage Tubing

  [3] Animal Feeding Trough

  [4] Cable Harness

  [5] Door Seal

  [6] Light Diffuser

  [7] Electrical Conduit

  [8] Facia

  [9] Soffit