• دیگر روش های قالب گیری GRP

  دیگر روش های قالب گیری GRP

  سوار کردن دستی/ اسپری

  معمولا شامل اشباع صفحه فیبر شیشه ای با مخلوطی از پلی استر مایع است. روش دستی روش تولید کامپوزیت توسط دست است که با گذاشتن مواد کامپوزیت در لایه های متوالی روی یک ابزار و یا قالب که هندسه قطعه تعریف را می کند، انجام می گیرد. روش اسپری که در اصل یک نوع از این فرایند است، شامل پاشش ماده روی قالب می شود. یک "روکش ژل"، می تواند به ایجاد یک سطح خوب در سمت قالب کمک کند.

  قالب گیری تحت فشار

  قالب گیری تحت فشاردومین تکنیک رایج برای قالب گیری مواد ترموست است. ترکیب یا مخلوط درون قالب قرار گرفته و توسط صفحه های یک پرس حرارتی بخاری، تحت فشار حرارت می بیند. هنگامی که واکنش کامل شد، محصول سرد شده و خارج می شود. ریخته گری ریخته گری دسته ای است، به عنوان فرایند مداوم مخالف است. مواد اولیه به درون یک پرس بزرگ با صفحه های مسطح وارد می شود. گرما و فشار به واکنش اعمال می شوند تا واکنش مخلوط انجام شده و تبدیل به محصول نهایی شود. این تکنیک برای قالب های بزرگ بزرگ و برخی از محصولات ورقه ای استفاده می شود. این فرآیند تا حدی آهسته است.

  قالب انتقال رزین

  رزین مذاب با فشار از یک ظرف مذاب به یک قالب منتقل می شود که در درجه حرارت بالاتر از نقطه ذوب رزین قرار دارد. این درجه حرارت بالاتر برای پر کردن قالب با طول جریان بالا، نسبت ضخامت دیواره بالا و برای جبران انقباض مهم است.

  پالتروژن

  پالتروژن یک فرایند پیوسته برای تولید کامپوزیت ها به شکل میله، لوله و ساختارهایی به کار می رود که سطح مقطعی ثابت دارند. پس از عبور مواد تقویت کننده از حمام اشباع رزین ، آن را از یک قالب شکل دهی به شکل سطح مقطع مورد نظر عبور می دهند؛ پخت قبل از خارج شدن ورقه از سطح مقطع صورت می گیرد.

   

  سیم پیچی فیلامنت

  یک،روش ساخت خودکارپیوسته است که می تواند کاملا خودکار و با تکرارپذیری بالا با هزینه مواد نسبتا کم انجام گیرد. یک ابزار استوانه ای طویل به نام سنبه به صورت افقی بین پایه های انتهایی معلق است، در حالی که "سر" آن - ابزار اعمال فیبر – در راستای طول سنبه به سمت عقب و جلو حرکت می کند در حالی که در محور افقی می چرخد و الیاف را به شکلی معیت روی ابزار قرار می دهد. در اغلب کاربرد ها، دستگاه پیچاندن فیلامنت ها مواد فیبر را از درون"حمام" رزین عبور می دهد، درست قبل از اینکه مواد به سنبه برسند. به این عمل "پیچاندن خیس" گفته می شود.Towpreg - الیاف پیوسته پیش آغشته به رزین – را نیز می توان پیچاند که نیاز به حمام رزین در سایت را از بین می برد. در یک فرایند کمی متفاوت، فیبر بدون رزین پیچانده می شود ("پیچاندن خشک"). سپس قطعه خشک جدا شده و به عنوان یک قطعه پیش ساخته در فرایند قالب ریزی دیگری، مانند قالبگیری انتقالی رزین (RTM) استفاده می شود.

   

  قالب گیری تزریقی واکنش

  این روش پلیمرهایی را تولید می کند که در حین قالب گیری توسط وکنش تولید می شوند مانند پلی آمیدها (گرمانرم) و یا پلی یورتان ها، پلی استر های غیر اشباع، اپوکسی ها و فنولیک ها (گرماسخت). RIM را می توان با استفاده از قالب ریزی تزریقی یا  انتقال قالب انجام می شود.

   

  قالب گیری تزریقی

  قالب گیری تزریقی مواد ترموست. در واقع این همان فرایند استفاده شده برای ترموپلاستیک ها می باشئ، که طوری اصلاح شده تا از سخت شدن پلاستیک در دستگاه جلوگیری کند. مواد استفاده شده به طور گسترده به عنوان ترکیبات خمیری یا فله ای قالب گیری (DMC یا BMC)  شناخته شده اند. به صورت ورقه آنها به عنوان ترکیبات ورقه ای قالب گیری(SMC)  شناخته می شوند. کاربردهای  این روش شامل سوئیچ الکتریکی و جعبه فیوز، تجهیزات الکتریکی خانگی، ظروف و کارد و چنگال مایکروفر (مایکروویو) می شود.  از آن برای بدنه ماشین های تجاری، بدنه کنتورگاز و برق و دیش آنتن نیز استفاده می شود.