• پردازش پلاستیک

  1) پردازش ترموپلاستیک ها

  1.1 فیلم دمشی

  بررسی اجمالی:

  این فرآیند شامل اکستروژن یک پلاستیک از طریق یک قالب دایره ای، به دنبال انبساط "حباب مانند" است.

  مواد اولیه

  پلی اتیلن ها(HDPE، LDPE، LLDPE) رایج ترین رزین های مورد استفاده هستند، اما انواع گسترده ای از دیگر مواد نیز می تواند همراه با این رزین ها یا به صورت چند تک-لایه در یک ساختار فیلم چند-لایه، استفاده شوند، این مواد شامل pp، pa و evoh می شوند.

  نمونه محصولات تولید شده:

  کاربردهای رایج شامل بسته بندی صنعتی (مثل روکش شرینک، روکش قابل کشش (استرچ)، روکش کیسه ای یا درزگیر ظروف)، بسته بندی مصرف کنندگان (مثل روکش بسته بندی برای محصولات یخ زده، روکش شرینک برای بسته بندی به منظور حمل و نقل، روکش مواد غدایی، کیسه های بسته بندی و یا روکش های بسته بندی منعطف برای پرکردن و سپس  پلمب کردن)، فیلم مخصوص پرس (مثل پرس آلومینیوم یا کاغذ مورد استفاده در بسته بندی شیر یا قهوه)، فیلم ،فیلم های مخصوص بسته بندی مواد دارویی، فیلم کشاورزی (مثل فیلم گلخانه، فیلم مخصوص محصولات کشاورزی، فیلم مخصوص علوفه تازه، فیلم قابل کشش مخصوص علوفه تازه) می شود.

  1.2  قالب گیری اکستروژن دمشی

  بررسی اجمالی

  دستگاه قالب گیری دمشی بر اساس یک سیستم لوله و پیچ خارج کننده استاندارد عمل می کند که پلیمر را پلاستیکی می نماید. پلیمر از یک زاویه 90 درجه عبور کرده و از یک قالب می گذرد تا به صورت یک لوله توخالی (معمولا دایره ای) به نام پاریزون1 خارج شود.

  مواد اولیه

  پلی پروپیلن (PP)، پلی اتیلن (PE)، پلی اتیلن - ترفتالات (PET) و پلی وینیل کلرید (PVC)

  نمونه محصولات تولید شده:

  بطری و ظروف، مخازن سوخت خودرو، مجرای تهویه، قوطی های اسپری، گلگیرهای قایق و غیره

  1.3  پروفیل و ورقه های اکستروژن

  بررسی اجمالی

  در کنار قالب گیری تزریقی، اکستروژن پروفیل ها از مواد پلاستیکی نیز روشی رایج برای شکل دهی مواد پلاستیکی است. ماده خام پلاستیک توسط پیچ های دوتر گرم ذوب شده و به حرکت در می آید.این فرایند فرایندی پیوسته بوده و در نتیجه می تواند قطعات را در طول های زیاد تولید کند، که برای تولید قطعاتی مثل لوله و واشر ایده آل است.  با این حال در اکثر مواقع قطعه اکستروژن شده به طول های کم تر بریده می شود.

  مواد معمولی استفاده می شود:

  HDPE، PVC و PTFE پر شده با PVC

  نمونه محصولات تولید شده:

  لوله زهکشی مزارع ، فیدر حیوانات، مهار کننده کابل، درزگیر و عایق در، پخش کننده نور، محافظ مجراهای برق و کابل، لوله های آب باران ، روکش سقف و بخش سقفی ، میله پرده، عایق یخچال، روکش لبه سطوح، اطراف پنجره کاروان ، میله های نرده باغ و ایوان، لوله قطره خون و لوله سوند ، لوله غوطه وری، لوله گاز، لوله های آب، لوله های خاک و پنجره.

  1.4  قالب گیری تزریقی دمشی

  بررسی اجمالی

  از این روش برای تولید اشیاء توخالی در تعداد زیاد استفاده می شود. کاربردهای اصلی آن بطری ها، طروف در دار و دیگر ظروف است. این فرایند بطری هایی با کیفیت ظاهری و ابعادی بهتری نسبت به قالب گیری اکستروژن دمشی تولید می کند.فرایند برای ظروف با دهانه باریک و پهن مناسب است و آنها را به صورت کامل بدون ایراد تولید می کند.

  مواد اولیه:

  پلی اتیلن (چگالی کم) LDPE، (LLDPE)، پلی پروپیلن (PP)، پلی اتیلن - ترفتالات (PET)، پلی وینیل کلرید (PVC)، پلی اتیلن (چگالی بالا) HDPE

   

  نمونه محصولات تولید شده:

  بطری های پلاستیکی

  1.5  قالب گیری تزریقی

  بررسی اجمالی

  قالب گیری تزریقی، در کنار اکستروژن جزء فرایندهای اصلی تولید قطعات پلاستیکی می باشد.این پروسه فرایندی سریع بوده و برای تولید قطعات یکسان به تعداد بالا از اجزاء دقیق پهندسی تا کالا های یگ بار مصرف مناسب می باشد.

  مواد اولیه

  اکریلونیتریل-بوتا دی ان-استایرن ABS، نایلون PA، پلی کربنات PC، پلی پروپیلن PP، پلی استایرن GPPS

  نمونه محصولات تولید شده:

  پوشش ابزارآلات قوی، تیغ های اصلاح یک بار مصرف، کلید های برق، سبدها/جعبه های قابل بازیافت، داشبورد خودروها، میز تلویزیون، سطل های زباله، سرنگ، دستگاه تلفن، کاسه ها، دی وی دی، درب بطری ها، پوشش باطری          

   

  1.6 قالب گیری تزریقی (به کمک گاز)

  بررسی اجمالی

  توسعه های به دست آمده در سال های اخیر در حوزه قالب گیری به کمک گاز (یا قالب گیری تزریق گاز) باعث پیشرفت تولیدات قالب گیری تزریقی شده است.کیفیت بهبود یافته، کاهش زمان چرخه و کاهش وزن اجزاء ویژگی های محصولات این روش هستند.

  مواد معمولی استفاده می شود:

  آکریلوتیتریل-بوتا دی ان-استایرن

   

  نمونه محصولات تولید شده:

  پوشش ابزارآلات قوی، تلفن

  1.7 قالب گیری تزریقی دمشی کششی

  بررسی اجمالی

  قالب گیری تزریقی انیساط دمشی برای تولید ظروف با کیفیت بالا استفاده می شود.

  مواد معمولی استفاده می شود:

  پلی اتیلن - ترفتالات (PET)

  نمونه محصولات تولید شده:

  و بطری های نوشابه گازدار ، ظروف روغن پخت و پز، ظروف سموم گیاهی، محصولات بهداشتی و بهداشت دهان و محصولات حمام و لوازم آرایش.

  1.8 قالب گیری اتصالی

  بررسی اجمالی

  قالب گیری اتصالی را می توان در زمان انجام فرایند قالب گیری به کار برد یا این که به عنوان یک فرایند بعد از قالب گیری انجام شود. در حالت اول، قطعات الحاق شده می توانند به کمک ربات ها متصل شوند یا اتصال قطعات اتصالی توسط اپراتور فرایند صورت گیرد. در حالت دوم قطعات اتصالی را می توان در هر زمانی پس از قالب گیری به قطعه اضافه کرد. در بعضی موارد این عمل به عنوان جزئی از یک سری عملیات انجام شده پس از قالب گیری صورت می گیرد. با این کار هزینه واقعی اتصال قطعات اتصالی کاهش می یابد. برای تصمیم گیری زمان اتصال قطعات اتصالی باید اصول اولیه سرعت (و هزینه) فرایند و تکرار آن را مورد توجه قرار داد. زمان اتصال قطعات اتصالی برای قطعات قالبگیری مختلف باید یکسان باشد تا از به وجود آمدن اثر سوء روی کیفیت قطعات جلوگیری شود.

  1.9 ماشینکاری پلاستیک

  زمانی که یک قطعه پلاستیکی انتخاب شده و ابعاد آن بزرگ نیست، تولید ماشینی قطعه به صرفه می شود.

  1.10 قالب گیری پلی پروپیلن منبسط (EPP)

  بررسی اجمالی

  پلی پروپیلن  بسط داده شده (EPP) یک فوم مهره ای با ساختار سلول-بسته است که کاربردهای فراوانی دارد. این فوم گستره ویژگی های منحصر به فردی از جمله، جذب بسیار خوب انرژی، مقاومت در برابر ضربه های متعدد، عایق حرارتی، قابلیت شناور شدن روی آب، مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی، نسبت استحکام به وزن بسیار بالا و قابلیت بازیافت صد درصدی، دارد. EPP می تواند در چگالی های متفاوتی، از 15 تا 200 گرم بر لیتر، ساخته شود، که چگالی توسط قالب ریزی به 18 تا 260 گرم بر لیتر ارتقاع می یابد. مهره های جداگانه توسط فرایند قالب ریزی قفسه بخار[2]  به هم جش خورده و محصول نهایی را شکل می دهند، محصول نهایی قطعه ای مستحکم و کم وزن است.

  1.11 قالب گیری پلی استایرن منبسط (EPS)

  بررسی اجمالی

  از پلی استایرن (EPS)  برای تولید تعدادی از کاربردها استفاده می شود. با این حال کاربرد اصلی آن در بسته بندی محافظ  برای محصولات الکترونیکی مصرفی و محصولات سفید رنگ می باشد. عایق حرارتی و حفاظت مکانیکی عالیاین ماده، آن را برای بسته بندی ماهی و سایر مواد غذایی ایده آل ساخته است. همچنین در باغبانی به عنوان سینی بذر کاربردی است. جذب شوک خوب EPS به عنوان بسته بندی، حفاظت از طیف گسترده ای از محصولات را تضمین می کند.

   

  1.12 خنک کردن فرایند

  بررسی اجمالی

  لزوم سیستم خنک کننده در فرایند های فرم دهی پلاستیک ها به علت نیاز خنک شدن دستگاه های فرم دهی پلاستک ها بوده و منحصرا مربوط به مواد ترموپلاست است.

  مواد ترموپلاست (پلی پروپیلن، نایلون، PET و ...) در دمای اتاق جامد هستند. برای شکل دهی به این مواد باید آنها را تا دمای ذوبشان حرارت داد. زمانی که به حالت مذاب درآمدند، می توان به آنها شکل داد(قالب گیری تزریقی، اکستروژن و غیره). پس از این که فرایند شکل دهی انجام شده، باید قطعه را سرد کرد تا جامد شود. مقادیزر انرژی بسیار زیادی باید از قطعه، ابزارآلات و دستگاه  گرفته شود.

  1.13 قالب گیری چرخشی

  بررسی اجمالی

  قالبگیری چرخشی (اغلب به عنوان Rotamoulding یا Rotomoulding نامیده می شود) یک فرایند مورد استفاده برای تولید محصولات پلاستیکی توخالی است. با استفاده از عملیات پس از قالب ریزی، می توان قطعات پیچیده تولید کرد و با دیگر شیوه های قالب ریزی و اکستروژن ایجاد رقابت کرد.

  قالب گیری چرخشی با دیگر روش های تغییر شکل متفاوت است، تفاوت از این جهت که مراحل اعمال حرارت، ذوب، شکل دهی و خنک شدن بعد از قرارگیری پلیمر در قالب انجام می گردد، در نتیجه هیچ گونه فشار خارجی در حین شکل دهی وارد نمی شود.

  این مسئله مزایای زیر را در بر دارد:تولید اقتصادی محصولات با ابعاد بزرگ، حداقل محدودیت های طراحی، محصولات عاری از فشار، عدم وجود درز جوشکاری، هزینه نسبتا پایین قالب

   1.14 فوم ساختاری

  بررسی اجمالی

  فوم ساختاری عبارتی است که برای توصیف قطعات ترموپلاستیک قالب گیری شده از طریق تزریق ساخته شده اند و دارای مرکز سلولی هستند، به کار می رود. یک پلاستیک سلولی، نوعی پلاستیک است که در آن سطح خارجی از لایه های داخلی چگال تر است.مرکز قطعه ساختار لانه زنبوری داشته و نسبت به لایه بیرونی تراکم کم تری دارد. این ترکیب قطعه ای به وجود می آورد که نسبت سختی بالایی در مقایسه با فوم های غیر ساختاری (فشرده) دارند.

  1.15 شکل دهی حرارتی

  بررسی اجمالی

  این روش شباهت هایی با شکل دهی خلاء دارد جز این که در این روش از فشار هوا و شکل دهی با استفاده از plug برای ورقه های منعطف، استفاده می شود. این فرایند به طور اتوماتیک عمل می کند و نسبت به فرایند شکل دهی خلا سرعت بیشتری دارد. از طریق این روش فقط می توان ورقه های ترموپلاست را شکل داد.

   

  1.16 شکل دهی خلاء

  بررسی اجمالی

  شکل دهی خلاء یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش های پردازش مواد پلاستیکی است. این محصولات در اطراف ما زیاد دیده می شوند و نقش عمده ای در زندگی روزانه ما بازی بازی می کنند. این فرآیند شامل حرارت دادن یک ورق پلاستیکی تا زمانی که نرم شود بوده و سپس آن را روی یک قالب می کشند. خلاء اعمال شده و ورق به سمت قالب مکیده می شود. پس از آن ورق از قالب خارج می شود. در شکل پیشرفته این فرایند، از کنترل های پنوماتیک، هیدرولیک و حرارت پیچیده استفاده شده و بنابراین امکان سرعت تولید بالاتر و قطعات با جزئیات بیشتر به وجود می آید.

  1.17 دیگر فرایندهای اکستروژن

  اکستروژن از فیلم

  توضیحات: از یک سرپیچ شیار دار ماده مذاب  بر روی یک رول یا نوار وارد شده ویک فیلم نازک تولید می کند.

  مواردقابل توجه: ورقه بسیار نازک بسیار براق

  کلندرینگ ورق / فیلم نازک

  توضیحات: تولید ورق / فیلم با دقت زیاد با عبور از طریق یک سری غلطک.

  کاربرد ها: ورق های تزئینی برای کفپوش. ورق های حفاظتی. بسته بندی فیلم استرچ.

  موارد قابل توجه: به طور انحصاری برای استفاده طولانی مدت.

  اکستروژن همزمان / لمینیت

  توضیحات: تولید ورق با لایه هایی از مواد مختلف

  برنامه های کاربردی: بسته بندی، درزگیر درب یخچال ، کاربردهای فضای باز.

  موارد قابل توجه: تعادل خواص بهبود یافته است.

  2)  پردازش ترموست ها

  2.1 پالتروژن

  بررسی اجمالی

  فرایند پالتروژن با کشیدن پیوسته مواد تقویت کننده (به شکل کلاف یا کلافه/ورقه) از درون یک سیستم اشباع سازی رزین شروع می شود.هر فیبر توسط یک رزین فرموله شده خاص روکش می شود؛ این فرایند کنترل می شود تا از "خیس شدن" کامل فیبر ها اطمینان حاصل شود. رزین اضافی خارج شده تا هرگونه هوای به دام افتاده از بین رفته و فیبرها فشرده شوند.

  فیبرهای روکش شده از درون جهت دهنده های شکل دهنده اولیه عبور می کنند و قطعه را قبل از ورود به قالب گرم، به شکل دلخواه در می آورند. شکل و ابعاد قطعه انتهایی توسط سطح مقطع قالب تعیین می شود.دمای قالب به دقت کنترل می شود تا از پخت کامل کامپوزیت مطمئن شویم، سرعت واکنش توسط نواحی گرم و سرد کننده در قالب کنترل می شود.

  2.2 قالب گیری انتقال رزین (RTM) 

  بررسی اجمالی

  RTM یک فرایند قالب ریزی فشار کم است، که در آن یک رزین مخلوط و کاتالیزور درون یک قالب بسته حاوی یک بسته فیبر یا یک قطعه پیش ساخته تزریق می شود. هنگامی که رزین پخته شد می توان قالب باز کرد و قطعه نهایی جدا خواهد شد. طیف گسترده ای از سیستم های رزین استفاده می شود از جمله پلی استر، وینیل استر، اپوکسی، فنولیک و متیل متا آسیلات و غیره، همراه با رنگدانه و پرکننده از جمله آلومینیوم تری هیدرات ها و کلسیم کربنات ها در صورت نیاز.

   

  بسته فیبر می تواند، شیشه، کربن، آریمید، و یا ترکیبی از این مواد باشد. انواع زیادی از وزن و سبک های مختلف وجود دارد.

  2.3 قالب گیری SMC / DMC

  بررسی اجمالی

  چگونه مواد ساخته شده اند DMC و BMC

  تولید ترکیبات DMC / BMC یک فرآیند کلی است. مواد تشکیل دهنده، الیاف خرد شده شیشه، رزین، پرکننده های معدنی، کاتالیزور و یک قالب فرمی جعبه لوله DMC به یک میکسر ویژه لود می شود. خروجی از میکسر یک سری فرم کلی است که پس از آن در یک اکستروژن طناب اکسترود می شود.

   

  SMC

  تولید SMC، یک فرایند خط تولید مداوم است. مواد از بالا و پایین با یک فیلم پلاستیکی غلاف شده است. یک خمیر شامل رزین، استایرن، کاتالیزور فعال حرارتی ، مواد پرکننده بی اثر، عوامل انتشار و تغلیظ کننده آماده شده است. خمیر یکنواخت بر روی یک SMC تقاطع جعبه گسترش فیلم پایین. الیاف شیشه خرد شده به صورت تصادفی بر روی رب سپرده خواهد شد. فیلم بالا معرفی شده است و ساندویچ به ضخامت از پیش تعیین شده نورد. ورق مجاز است، به بلوغ به مدت 48 ساعت.

  2.4 دیگر تکنیک های قالب گیری GRP 

  سوار کردن دستی/ اسپری

   معمولا شامل اشباع صفحه فیبر شیشه ای با مخلوطی از پلی استر مایع است. روش دستی روش تولید کامپوزیت توسط دست است که با گذاشتن مواد کامپوزیت در لایه های متوالی روی یک ابزار و یا قالب که هندسه قطعه تعریف را می کند، انجام می گیرد. روش اسپری که در اصل یک نوع از این فرایند است، شامل پاشش ماده روی قالب می شود. یک "روکش ژل"، می تواند به ایجاد یک سطح خوب در سمت قالب کمک کند.

  قالب گیری تحت فشار

  قالب گیری تحت فشاردومین تکنیک رایج برای قالب گیری مواد ترموست است. ترکیب یا مخلوط درون قالب قرار گرفته و توسط صفحه های یک پرس حرارتی بخاری، تحت فشار حرارت می بیند. هنگامی که واکنش کامل شد، محصول سرد شده و خارج می شود. ریخته گری ریخته گری دسته ای است، به عنوان فرایند مداوم مخالف است. مواد اولیه به درون یک پرس بزرگ با صفحه های مسطح وارد می شود. گرما و فشار به واکنش اعمال می شوند تا واکنش مخلوط انجام شده و تبدیل به محصول نهایی شود. این تکنیک برای قالب های بزرگ بزرگ و برخی از محصولات ورقه ای استفاده می شود. این فرآیند تا حدی آهسته است.

  قالب انتقال رزین

  رزین مذاب با فشار از یک ظرف مذاب به یک قالب منتقل می شود که در درجه حرارت بالاتر از نقطه ذوب رزین قرار دارد. این درجه حرارت بالاتر برای پر کردن قالب با طول جریان بالا، نسبت ضخامت دیواره بالا و برای جبران انقباض مهم است.

  پالتروژن

  پالتروژن یک فرایند پیوسته برای تولید کامپوزیت ها به شکل میله، لوله و ساختارهایی به کار می رود که سطح مقطعی ثابت دارند. پس از عبور مواد تقویت کننده از حمام اشباع رزین ، آن را از یک قالب شکل دهی به شکل سطح مقطع مورد نظر عبور می دهند؛ پخت قبل از خارج شدن ورقه از سطح مقطع صورت می گیرد.

   

  سیم پیچی فیلامنت

  یک،روش ساخت خودکارپیوسته است که می تواند کاملا خودکار و با تکرارپذیری بالا با هزینه مواد نسبتا کم انجام گیرد. یک ابزار استوانه ای طویل به نام سنبه به صورت افقی بین پایه های انتهایی معلق است، در حالی که "سر" آن - ابزار اعمال فیبر – در راستای طول سنبه به سمت عقب و جلو حرکت می کند در حالی که در محور افقی می چرخد و الیاف را به شکلی معیت روی ابزار قرار می دهد. در اغلب کاربرد ها، دستگاه پیچاندن فیلامنت ها مواد فیبر را از درون"حمام" رزین عبور می دهد، درست قبل از اینکه مواد به سنبه برسند. به این عمل "پیچاندن خیس" گفته می شود.Towpreg - الیاف پیوسته پیش آغشته به رزین – را نیز می توان پیچاند که نیاز به حمام رزین در سایت را از بین می برد. در یک فرایند کمی متفاوت، فیبر بدون رزین پیچانده می شود ("پیچاندن خشک"). سپس قطعه خشک جدا شده و به عنوان یک قطعه پیش ساخته در فرایند قالب ریزی دیگری، مانند قالبگیری انتقالی رزین (RTM) استفاده می شود.

   

  قالب گیری تزریقی واکنش

  این روش پلیمرهایی را تولید می کند که در حین قالب گیری توسط وکنش تولید می شوند مانند پلی آمیدها (گرمانرم) و یا پلی یورتان ها، پلی استر های غیر اشباع، اپوکسی ها و فنولیک ها (گرماسخت). RIM را می توان با استفاده از قالب ریزی تزریقی یا  انتقال قالب انجام می شود.

   

  قالب گیری تزریقی

  قالب گیری تزریقی مواد ترموست. در واقع این همان فرایند استفاده شده برای ترموپلاستیک ها می باشئ، که طوری اصلاح شده تا از سخت شدن پلاستیک در دستگاه جلوگیری کند. مواد استفاده شده به طور گسترده به عنوان ترکیبات خمیری یا فله ای قالب گیری (DMC یا BMC)  شناخته شده اند. به صورت ورقه آنها به عنوان ترکیبات ورقه ای قالب گیری(SMC)  شناخته می شوند. کاربردهای  این روش شامل سوئیچ الکتریکی و جعبه فیوز، تجهیزات الکتریکی خانگی، ظروف و کارد و چنگال مایکروفر (مایکروویو) می شود.  از آن برای بدنه ماشین های تجاری، بدنه کنتورگاز و برق و دیش آنتن نیز استفاده می شود.

   

  3) فرآیندهای تولید ثانویه

  3.1 جوشکاری

  بررسی اجمالی

  محصولات پلاستیکی همیشه نمی توانند در یک قطعه ساخته شوند. محدودیت طراحی و قالب گاهی اوقات تولید محصول را به صورت دو یا چند قطعه مقرون به صرفه تر و / یا سودمند تر می نماید. اتصال قطعات پس از قالب گیری وسیله ای برای رسیدن به یک راه حل پایانی فراهم می کند. کدام روش؟ انتخاب روش پیوستن کاملا بستگی به جنس قطعات ، هندسه و اندازه، قابلیت فرآیند پذیری، حجم و زمان چرخه مورد نظر، دارد. ملاحظات دیگر مانند هزینه های مصرفی محدودیت بیشتری ایجاد می کند.

   

  کاربردها:

  محدودیت طراحی و قالب گاهی اوقات تولید محصول را به صورت دو یا چند قطعه مقرون به صرفه تر و / یا سودمند تر می نماید. اتصال قطعات پس از قالب گیری وسیله ای برای رسیدن به یک راه حل پایانی فراهم می کند.

  3.2 ساخت ترموپلاستیک ها

  بررسی اجمالی

  فرایند ساخت صنعتی مواذ ترموپلاست یک فرایند تولید ثانویه است که می توان آن را به عنوان استفاده و اصلاح بیشتر ورق، لوله، درزگیر های تولید شده و یا پروفیلهای شکل دهی شده با استفاده از مواد و روش جوشکاری سازگار برای تولید یک محصول نهایی و یا سیستم تعریف کرد که می تواند همراه و یا جدا از مواد غیر ترموپلاست مورد استفاده در ارائه خدمات، تسهیلات، سیستم یا فرایند در طیف متنوعی از کاربردهای صنعتی انجام گیرد.

   

  4) فن آوری های پیش از پردازش

  4.1 خشک کردن پلیمر

  بررسی اجمالی

  اکثر مواد اولیه پلاستیک خشک به نظر می رسد. با این حال، همه چیز همیشه آنچه به نظر می رسد نیست. مواد جاذب رطوبت مانند پلی کربنات، نایلون و PET ، رطوبت را از هوا اطراف جذب می کنند. بنابراین، اگر چه به صورت "خشک" تولید شده اند اما تا آن زمان که به پردازنده وارد می شود ممکن است کمی رطوبت داشته باشد. فرآیندهای مرتبط شامل خشک کن رطوبت گیر ، خشک کن چرخ روتاری ، خشک کن فشار کم و خشک کن های خلاء می شوند.

  4.2  ترکیب و دوزبندی

  بررسی اجمالی

  دوزبندی معرفی یک مورد را انتخاب کرده، مانند رنگ کنسانتره و آن را به جریان مواد در حال ورود به ماشین آلات پردازش اضافه می کند. با این حال، ترکیب بندی نه تنها افزودنی ورودی به ماشین آلات پردازش راکنترل می کند، بلکه همه اجزای لازم برای دستور ترکیب ماده را فراهم می سازد.

  5) بازیافت

  بررسی اجمالی

  همه پلاستیک ها قابل بازیافت هستند با این حال حدی که آنها بازیافت می شوند بستگی به عوامل اقتصادی و ترابری دارد. به عنوان یک منبع با ارزش و محدود، استفاده بهینه اغلب پلاستیک ها پس از اولین استفاده از آن، این است که بازیافت شوند، ترجیحا به یک محصول که می تواند دوباره بازیافت گردد. انگلستان با استفاده از بیش از 5 میلیون تن پلاستیک در هر سال، حدود 19٪  آن در حال حاضر دوباره استفاده شده و یا بازیافت می گردد. انتظار می رود این رقم افزایش قابل توجهی به بیش از 25٪ از تمام پلاستیک مصرف در انگلستان در سال  2010 برسد.

  کاربردها:

  همه پلاستیک ها قابل بازیافت هستند با این حال حدی که آنها بازیافت می شوند بستگی به عوامل اقتصادی و ترابری دارد. 

  6) مشکلات کنترل استاتیک در صنعت پلاستیک

  مشکلات با الکتریسیته ساکن در صنایع پلاستیک متعدد هستند. فرآیندهایی که در آن بار ساکن می تواند یک مسئله به شمار آید شامل قالب گیری تزریقی، قالب گیری دمشی، شکل دهی حرارتی، قالب گیریی چرخشی، فرآیندهای انتقال قطعات و جمع آوری و مونتاژ می شود.

   

  مشکلات اولیه ناشی از سطح بالایی از بار استاتیک عبارتند از:

  • جذب گرد و غبار و آلودگی
  • کنترل فرآیند و مشکلات کیفیت
  • شوک اپراتور

   

  7) راهنمای هزینه یابی فرآیند

   

   

  نکته

  1. قالبگیری دورانی با استفاده از تجهیزات بسیار ساده

  2. قالبگیری دورانی با استفاده از تجهیزات پیچیده

   

  [1] parison

  [2] steamchest