• قالب گیری اتصالی

  قالب گیری اتصالی

   نگاه کلی

  قالب گیری اتصالی را می توان در زمان انجام فرایند قالب گیری به کار برد یا این که به عنوان یک فرایند بعد از قالب گیری انجام شود. در حالت اول، قطعات الحاق شده می توانند به کمک ربات ها متصل شوند یا اتصال قطعات اتصالی توسط اپراتور فرایند صورت گیرد. در حالت دوم قطعات اتصالی را می توان در هر زمانی پس از قالب گیری به قطعه اضافه کرد. در بعضی موارد این عمل به عنوان جزئی از یک سری عملیات انجام شده پس از قالب گیری صورت می گیرد. با این کار هزینه واقعی اتصال قطعات اتصالی کاهش می یابد. برای تصمیم گیری زمان اتصال قطعات اتصالی باید اصول اولیه سرعت (و هزینه) فرایند و تکرار آن را مورد توجه قرار داد. زمان اتصال قطعات اتصالی برای قطعات قالب گیری مختلف باید یکسان باشد تا از به وجود آمدن اثر سوء روی کیفیت قطعات جلوگیری شود.

   مواد اولیه مورد استفاده

  می توان به اکثر مواد ترموپلاستیک قطعات اتصالی را متصل کرد. مواد زیر تعدادی از مواد مورد استفاده هستند.

  آکریلونیتریل بوتا دین استایرن ABS

  نایلون ها (پلی آمید ها) PA

  پلی کربنات PC

  پلی پروپیلن PP

  پلی استایرن ( استفاده عمومی)  GPPS

   

  محصولات تولید شده

  انواع پیچ های فلزی

  پلاستیک پیش قالب گیری شده

  فیلم پیوسته

  بلبرینگ های اتصال دار

  برچسب های تزئینی

  محافظ RF

  قالب گیری بیرونی(خارجی)

   

   

  قطعات اتصالی در بسیاری از فرایند های قالب گیری به کار می رود

  قالب گیری تزریقی

  قالب گیری پرسی

  قالب گیری GRP

  قالب گیری اکستروژن دمشی

  قالب گیری SMC/DMC

  فوم ساختاری

  قالب گیری چرخش

   

   دلیل استفاده از اتصالات

  زمانی که دندانه ها به قدرت بالاتری نسبت به برنج نیاز دارند، اتصال از جنس فولاد زنگ نزن استفاده می شود. اما باید توجه کرد که هزینه دستگاه SS بالاتر خواهد بود.

    انواع

  در طی سال ها انواع مختلفی از این روش توسعه یافته است. نوع روش مورد استفاده به نوع ماده، فرایند قالب گیری و طرز اتصال قطعه مورد نظر بستگی دارد.یکی از کاربردهای اتصالات در صنایع پلاستیک های بهبود یافته توسط شیشهGRP 1 می باشد.

  بیشتر اتصالات از جنس فلزهستند، معمولا برنج که نسبت به اکثر پلاستیک ها سخت تر بوده و طول عمر طولانی تری دارد.در اتصالات دندانه دار، دلیل اصلی انتخاب یک نوع خاص اتصال، مقاومت کششی آن فلز است.

  اتصالات صفحه ای سوراخ دار، که قطعات دندانه دار نیز دارند، اجازه می دهند رزین های پلاستیک درون سوراخ ها رفته و اتصالی مکانیکی بین قطعه اصلی و قطعه اتصال به وجود آید. قطعات اتصالی اختصاصی برای فوم های ساختاری ساخته شده اند.

   فرایند

  انواع پیچ های فلزی

  زمانی که مقاومت بیشتری نسبت به ماده پلاستیکی اصلی نیاز است، از یک اتصال پیچ فلزی استفاده می شود. اغلب کاربرد این نوع از اتصالات موجب می شود که یک پیچ و مهره به دفعات باز و بسته شود.

  پلاستیک پیش قالب گیری شده

  زمانی که یک قطعه نیاز به پلاستیک هایی با ویژگی های متفاوت دارد، یا پیچیده کردن قالب از نظر اقتصادی به صرفه نیست، یک قطعه قالب گیری شده تزریقی جداگانه به عنوان یک قطعه اتصالی استفاده می شود. از اتصالات صفحه ای سوراخ دار دارای یک صفحه زیرین سوراخ دار  برای راحتی کار با قطعات دندانه دار نر و ماده استفاده می شود.

   

  بلبرینگ های اتصال دار

  با اتصال قطعات فلزی (برنج و مفرغ)اختصاصی در حین فرایند قالب گیری، دیگر فرایند سرهم کردن پس از قالب گیری نیاز نیست.مزیت دیگر آن اتصال محکم به پلاستیک پایه است.

  فیلم پیوسته

  این روش توسط صنایع بسته بندی ابداع شده است و در حین فرایند قالب گیری تزریقی انجام می گیرد.در این روش یک فیلم پلاستیکی از قبل پرینت شده روی قطعه قالب گیری شده متصل می شود.

  یک رول پیوسته فیلم پلاستیکی روی دستگاه قالب گیری گذاشته شده و روی پین های قالب گیری کشیده می شود.مکانیزم آن همراه با فرایند قالب گیری انجام می شود. قطعات تولید شده معمولا جعبه های بیسکوییت قالبی هستند.

  برچسب های تزئینی

  این روش نیز در فرایند قالب گیری تزریقی و توسط صنایع بسته بندی استفاده می شود.برچسب های پرینت شده توسط ربات در هر چرخه دستگاه درون قالب قرار می گیرد. برای کمک به چسبیدن در مراحل بسته شدن و جریان یافتن، برچسب و قالب باردار می شوند.

  محافظ های RF

  این روش بیشتر در صنایع GRP برای به وجود آمدن یک لایه محافظ در برابر فرکانس های رادیویی به کار می رود. این روش در ساخت پوشش دستگاه ها و روکش های مکعبی تجهیزات امنیتی کاربرد دارد.یک مانریس از فیلامنت های فلزی به شکل یک صفحه بدون بافت در قالب GRP به کار رفته است.

  در آنتن های بشقابی دریافت و نشر کننده فرکانس های رادیویی (آنتن های بشقابی دریافت کننده امواج ماهواره ای)، طرح تصادفی صفحه غیر بافتی به کار رفته در آنتن از دریافت کامل و انعکاس فرکانس های رادیویی به یک تقویت کننده یا دریافت کننده واقع در نقطه کانونی آنتن اطمینان حاصل می نماید.

  قالب گیری بیرونی(خارجی)

  از این اصطلاح  زمانی استفاده می شود که صفحات فلزی بزرگتری به عنوان قطعه اتصالی در دستگاه قالب گیری تزریقی به کار می روند. توسط یک سری runner form و دستگاه ورود خوراک با سری داغ، پلاستیک به تعدادی قالب یا اتصالات که به طور مکانیکی به صفحه فلزی پرس شده، وارد می شوند

  کاربرد این روش در صفحات شاسی VCR و دوربین است، که نیاز به سختی بالا و پایداری ابعادی داشته اما در عین حال باید ویژگی های انعطافی و اصطحکاکی خوبی نیز داشته باشند.

   

  در باره قطعات پلاستیکی مک ککنی2- گروه استمفورد بریج3

  قطعات پلاستیکی مک ککنی یک تولید کننده بزرگ جهانی در تولید قطعات پلاستیکی مهندسی شده، می باشد که با همکاری OEM در صنایع گسترده ای از جمله فناوری اطلاعات، ارتباطات، پزشکی، دفاع، خودروسازی و مواد مصرفی فعالیت می کند.

  گروه مک ککنی استمفورد بریج، یورکشایر، با کارخانه تولید ماهواره خود یکی از اعضاء موسس گروه جهانی پلاستیک مک ککنی4 می باشد. قطعات پلاستیکی توسط فرایند قالب گیری تزریقی ساخته می شوند.

  تجهیزات دیگر شامل عملیات پس از قالب گیری تزئینات و آبکاری می شود. طراحی اجزاء قالب گیری شده توسط تجهیزات داخلی Cad انجام می گیرد.

  [1] Glass Reinforcement Plastics

  [2] McKechnie Plastic Components

  [3] Stamford Bridge Operation

  [4] McKechnie Plastics Worldwide Grouping