• تولید ماشینی پلاستیک ها

  تولید ماشینی پلاستیک ها

   

  یکی از ویژگی های مواد پلاستیکی قابلیت آنها برای قالب گیری شدن و تولید یک قطعه کامل بدون نیاز به فرایندهای اضافی است.اشکال پیچیده، حفره ها و شکاف ها را می توان از طریق قالب گیری روی قطعه پیاده کرد.با این حال تمام این مزایا نیاز به هزینه هایی نیز دارد.

   

  دلیل تولید ماشینی پلاستیک ها

  ابزارهای قالب گیری و تجهیزات شکل دهی استفاده شده در فرایندهای قالب گیری معمولا به صورت دستی تولید می شوند. تولید آنها اغلب هفته ها و ماه ها و با قیمت گزافی به طول می انجامد. زمانی که یک قطعه پلاستیکی انتخاب شده و ابعاد آن بزرگ نیست، تولید ماشینی قطعه به صرفه می شود.هرچه قطعه سخت تر باشد تولید آن آسان تر خواهد بود. پلاستیک های منعطف و نرم برای تولید ماشینی مناسب نیستند.

   

  نکات اصلی تولید ماشینی پلاستیک ها

  • ابزارآلات برش استفاده شده در تولید ماشینی همه مواد وایسته به میزان سختی قطعه تحت برش هستند.
  • در مورد برش فلزات، سختی ذاتی ماده مناسب است. در نتیجه قطعه هنگام برش (توسط اره، مته یا دستگاه) دچار تغییر شکل نمی شود.
  • در مورد  پلاستیک ها، مواد سخت تر برای تولید ماشینی مناسب تر هستند، مثل مواد پلاستیکی ترموست تقویت شده با فیبر، نایلون های تقویت شده با شیشه، آکریلیک یا PEEK که سختی مناسبی دارند.پلاستیک هایی که سختی کم تری دارند، در هنگام برش خم شده و تغییر شکل داده و نمی توان به ابعاد دقیق مورد نیاز دست یافت.

  مزایای تولید ماشینی پلاستیک ها

  • بدون هزینه برای قالب
  • قابلیت تولید اجزاء پلاستیکی با زمان آماده سازی کوتاه
  • قابلیت تولید حجم های کم به صورت اقتصادی
  • قبل از تولید عمده و تولید ابزارآلات قالب گیری می توان یک نمونه آزمایشی تولید کرد
  • بخش هایی با ضخامت دیواره بیشتر قابل تولید است
  • قطعات بزرگتر که نمی توان توسط قالب گیری تولید شوند از طریق تولید ماشینی از پلاستیک ،قابل ساخت هستند
  • نیروهای لازم برای تولید ماشینی پلاستیک ها کم هزینه است
  • تراشه ها را می توان بازیافت نمود

  کاستی های تولید ماشینی مواد پلاستیکی

  • قابلیت تولید ماشینی فقط برای مواد سخت
  • قیمت نسبتا بالای پلاستیک بلوکی
  • تولید تراشه به میزان زیاد (نسبت به دیگر روش های شکل دهی)
  • جمع آوری مقدار زیاد تراشه مشکل است
  • هزینه بالای زمان کار دستگاه CNC
  • تولید انبوه با این روش نیازمند تعمیرات و رسیدگی به گیره ها و نگهدارنده ها زیاد است
  • مواد پلاستیکی هادی گرمای تولید شده در این روش نیستند
  • پلاستیک های کامپوزیتی تولید کننده گرده احتیاج به یک سیستم جمع آوری گرده دارند

  مراقبت های لازم هنگام تولید ماشینی مواد پلاستیکی

  به علت نرمی ذاتی مواد پلاستیکی، گیره ها و نگهدارنده ها باید طوری طراحی شوند که پلاستیک در حال کار را حفاظت کند.این گیره ها می توانند از جنس دیگر مواد پلاستیکی باشند که به شکل بلوک پلاستیک درحال کار در آمده اند.به علاوه گیره ها نیاز به رسیدگی دارند تا بتوانند یه خوبی ماده در حال برش را نگه دارند.

  مواد پلاستیکی تروموپلاست مورد استفاده در تولید ماشینی را،در صورتی که تراشه ها به صورت پیوسته بوده و تکه تکه نباشند، می توان توسط یک دمنده هوا خنک کرد. پلاستیک های ترموست را می توان با یک خنک کننده مایع خنک کرد، اما پلاستیک ها در حضور آب تمایل به تورم داشته و باید مراقب بود که ابعاد مورد نظر تغییر نکند.

  گرمای تولید شده در فرایند ممکن است باعت انبساط حرارتی شود – این اثر باید مورد توجه قرار گرفته شود تا در اثر خنک شدن ابعاد قطعه از مقدار مورد نظر کم تر نشود.

   

  روش های تولید ماشینی مواد پلاستیکی

  تولید ماشینی CNC

  اگر قطعه مورد نظر برای برش شکل پیچیده ای داشته باشد، پروفیل آن را می توان در کامپیوتر طراحی کرد. یک مرکز تولید ماشینی CNC برای تولید کپی های متعدد از یک قطعه به کار می رود.تیغه های برنده قابل تعویض و متعدد به کار رفته در ماشین های CNC می توانند اجزاء پیچیده و متنوعی را تولید کنند.

  چرخش

  اگر شکل مورد نظر دایره ای باشد از یک عمل چرخشی ساده استفاده می شود.تجهیزات اختصاصی کمکی متصل به ماشین تراش قابلیت های آن را افزایش می دهند.

  آسیاب کردن

  این روش از تولید ماشینی می تواند از آسیاب کردن ساده تا آسیاب کردن پروفیل و CNC وجود داشته باشد.دوباره مثل عمل تراش کاری،افزودن دستگاه های کمکی به ماشن آسیاب یا استفاده از یک ماشین آسیاب پیچیده تر می تواند باعث گسترده شدن قابلیت های ماشین آسیاب برای ایجاد شکل های پیچیده تر شود.

  اره کردن

  این روش فقط برای جدا کردن قطعه ای از یک ماده اولیه است که در مراحل بعد توسط دیگر فرایند ها شکل دهی می شود.

  برش قالبی

  در برخی موارد خاص استفاده از برش قالبی مواد پلاستیکی می تواند یک قطعه ساده به وجود آورد.این فرایند محدود به قطعات اولیه ورقه ای می باشد.یک قالب نری و مادگی برای برش یک طرح از پیش تعیین شده به کار می روند.این فرایند می تواند دستی و یا با استفاده از دستگاه اختصاصی انجام گیرد.

  برش تیغه گداخته

  انواع نرم تر و کم تر سخت پلاستیک ها را می توان با یک تیغه گداخته برش داد.یک سیم یا تیغه داغ شده توسط جریان الکتریسیته، پلاستیک را به صورت محلی ذوب می کند.این نوع از فرایند محدود به ورقه های نازک ترموپلاست یا ترموست می شود.

  سوراخ (پانچ) کردن

  برخی شکل های خاص را می توان از طریق پرس های پانچ برش داد. مثل ماشین CNC این پرس های نیز توسط کامپیوتر کنترل می شوند و دارای ابزارهای مختلف هستند. این نوع از فرایند محدود به ورقه های نازک ترموپلاست یا ترموست می شود.

  برش توسط جت آبی

  این فرایند برای برش لبه های قطعات ترموست تقویت شده با فیبر تعبیه شده است، این کار با روش های دیگر مشکل خواهد بود.مواد سازنده لایه های تقویت کننده مستحکم بوده و در مقابل روش های معمول استفاده از تیغه و دیگر ابزار مقاومت نشان می دهند.مزایای این روش مسیر باریک برش و پیشرفت سریع آن هستند.

  جدا کردن

  ورقه های آکریلیک و پرس شده(لمینیت) از طریق خط انداختن توسط یک تیغه تیز و شکستن از روی خط آن برش داده می شوند.

  برش لیزری

  این فرایند می تواند برای برش و ایجاد پروفیل برخی انواع خاص آکریلیک و دیگر پلاستیک های غیر ترموست کاربردی باشد.این فرایند از یک دستگاه لیزر صنعتی استفاده کرده و پلاستیک را با توجه به پروفیل آن توسط کامپیوتر ذوب می کند.

  برش فراصوتی(اولتراسونیک)

  برخی پلاستیک های نرم تر و نازک تر را می توان با تجهیزات اولتراسونیک برش داد.فرکانس های بالای تولید شده توسط ابزارهای دستگاه، پلاستیک را به صورت موضعی ذوب می کنند. این فرایند هم توسط کامپیوتر کنترل شده و از پروفیل قطعه پیروی می کند که باعث تبدیل شدن آن به روشی اتوماتیک و سرعتی در خطوط تولید شده است.

  درباره RAILKO LTD

  شرکت ریلکو، واقع در جنوب انگلستان، نزدیک به فرودگاه هیترو لندن، با تعداد 100 نفر پرسنل، از تاسیس آن در 1957، دنبال روی توسعه و کاربری پلاستیک های مهندسی شده در تمام حوزه های مهندسی مکانیک بوده است. دانش ما در مورد مواد،کاربردها و طراحی مهندسی با ارزش بالا از توانایی های ماست.ما در سیستم های بلبرینگی برای صنایع روبرو تخصص داریم:خودروسازی، راه آهن، نیروی دریایی و مهندسی عمومی.

  • توسعه و کاربردی پلاستیک های مهندسی
  • پلاستیک های مهندسی
  • کاربری بلبرینگ ها