• مشکلات کنترل استاتیک در صنعت پلاستیک

   مشکلات کنترل استاتیک در صنعت پلاستیک

  مشکلات الکتریسیته ساکن در صنعت پلاستیک بسیار متعدد است.فرایندهایی که در آنها الکتریسیته ساکن ایجاد مشکل می کند عبارتند از: قالب گیری تزریقی، قالب گیری دمشی،شکل دهی حرارتی، قالب گیری چرخشی، انتقال قطعات و فرآیندهای جمع آوری و مونتاژ.

   

  مشکلات اولیه ناشی از سطح بالای بار ساکن عبارتند از:

  •  جذب گرد و غبار و آلودگی
  •  مشکلات کنترل فرآیند و کیفیت
  •  شوک به اپراتور

  جذب گرد و غبار و آلودگی

  جذب آلودگی های موجود در هوا به دلیل الکتریسیته ساکن بر روی پایه ها روز به روز بیشتر و بیشتر در حال تبدیل به یک مسئله جدی است، چرا که استانداردهای کیفیت شرکت ها در حال افزایش درجه هستند.

   

  گرد و غبار و ذرات ریز جذب شده توسط الکتریسیته ساکن روی قطعه می تواند باعث بالا رفتن میزان ضایعات شود که باعث افزایش هزینه می شود. این امر به ویژه در صنایع بسته بندی مواد غذایی و پزشکی و یا در نقاشی خودرو و یا کالاهای سفید اهمیت دارد.

  شرط اخیر شرکت های بسته بندی مواد غذایی این است که، به خاطر جلوگیری از دمیدن آلاینده های اضافی بر روی سطح محصولات در حال خنثی شدن، تجهیزات کنترل بار ساکن نباید از هوا برای کمک به یونیزاسیون دوربرد استفاده کنند.

  مشکلات کنترل فرآیند و کیفیت

  هزینه های مرتبط با بار ساکن کنترل نشده در فرآیندهای تولید بسیار زیاد و گوناگون هستند. بار ساکن می تواند تولید کننده  را مجبور به راه اندازی ماشین آلات خود در سرعت های بسیار کندتر از معمول کند. دلیل آن است که بار ساکن می تواند یک علت مستقیم اشکالات در تولید مانند قطعات چسبیده به یکدیگر در روند انتقال، و در نتیجه انسداد راه یا سوء رفتار کالا، باشد.

  شوک اپراتور

  این مسئله به طور فزاینده ای در حال اهمیت یافتن می باشد، چرا که شرکت ها در تلاش برای بهبود استانداردهای بهداشت و ایمنی خود هستند.

  در حالی که شوک های مربوط به الکتریسیته ساکن می تواند دردناک باشد، اثرات آن معمولا کاملا ایمن و کوتاه مدت هستند. با این حال، هزینه های آن مربوط به واکنش "بازگشت به حالت اولیه" بوده که با شوک اولیه مرتبط است. هنگامی که اپراتور یک شوک دریافت می کند، ممکن است لحظه ای احساس سرگیجه کرده وپس از آن خطرات بعدی مانند برخورد با دیگر اپراتورها و / یا ماشین آلات را تجربه کند.

  شوک اپراتور معمولا در نتیجه انباشته شدن بار و یا "اثر باتری" در طول جمع آوری قطعات در یک ظرف یا محل مونتاژ اتفاق می افتد.

   

   

  کاربردها

  قالب گیری تزریقی

   

  مشکل:

  قطعات کوچک و سبک قالب گیری شده ممکن است به دلیل الکتریسیته ساکن به سطح ابزار بچسبد. نتیجه این اتفاق:

  1. آسیب به قالب

  2.خرد شدن قطعات

  3. سرعت تولید کندتر

   

  راه حل:

  پرده هوا یونیزه بالا یا کنار محل مشکل بار ساکن را خنثی کرده و کمک به جمع آوری قطعات کمک می کند. تنها زمانی می توان هوا را از طریق پرده هوا وارد محل کرد که این ابزار روشن است. روش دیگر، نصب یک دمنده یونیزه به شکل نشان داده شده می باشد.

  قالب گیری دمشی parison

                                                                                           

  مشکل:

  در حالی کهاریزون های پلاستیک مذاب درون یک ابزار باز قطره قطره قطره وارد می شوند، بار الکتریکی استاتیک بالا باعث مشکلات زیر می شود:

  1. پاریزون ها یک دیگر را دفع می کنند

  2. پاریزون ها به ابزار جذب می شوند

   

  راه حل:

  استفاده از یک سیستم پالس DC دوربرد ایجاد یونیزاسیون گسترده بدون نیاز به یک سیستم تحویل هوا می کند. این کار برای پاریزون های با ابعاد بسیار کوچک ایده آل است که مستعد سرد شدن زودهنگام و یا حرکت توسط کوچکترین جریان هوا می باشند.

  قالب گیری چرخشی

  مشکل:

  قالب های بزرگ مانند سطل زباله، مبلمان پلاستیکی خارج پاسیو، اسباب بازی، پالت پلاستیکی و ظروف می توانند بار ساکن زیادی به خود جذب کنند. زمانی که این ابزار از قطعه جدا شود، بار ساکن می تواند شوک شدید به اپراتور به اپراتور وارد کند و می تواند گرد و غبار از مسافت های زیاد را جذب کند.

   

  راه حل:

  راه حل معمول نصب و راه اندازی یک دمنده یونیزان با ابعاد مناسب برای خنثی کردن بار قطعه در هنگام جدا شدن ابزار می باشد. یک پرده یونیزه کننده هوا و یا تفنگ یونیزه کننده راه حل های جایگزین هستند.

   

   

  خلاء و حرارت

   

  مشکل:

  یک خط کامل شکل دهی حرارتی دارای چندین حوزه مشکل مرتبط با بار ساکن می باشد:

  1. باز شدن مواد باعث جذب گرد و غبار می شود که بعدها به شکل دهنده حرارتی منتقل می گردد.

  2. به هنگام خروج قطعات ابزار، بار ساکن می توانید گرد و غبار اضافی جذب کرده و یا مشکلاتی در هنگام انباشته کردن ایجاد شود.

   

  راه حل:

  نصب و راه اندازی یک دمنده یونیزه کننده و یا نوار پالس DC دوربرد در موقعیت [A] از جذب گرد و غبار جلوگیری می کند. پرده هوا یونیزه کننده در موقعیت [B از تمیز بودن فیلم قبل از ورود به دستگاه اطمینان حاصل خواهد کرد. نوار پالس DC دوربرد یا دمنده در موقعیت [C] قطعات شکل گرفته را خنثی کرده تا به راحتی انباشته شوند

  نوار نقاله و سطل جمع آوری

  مشکل:

  خنک کردن و انتقال قطعات پلاستیکی  بار ساکن بسیار زیادی جمع آوری می کند. در نتیجه:

  1. جذب گرد و غبار قطعات  بر روی نوار نقاله و در سطل جمع آوری.

  2. شوک شدید به کارکنان در نتیجه "اثر باتری" در سطل جمع آوری.

  3. چسبیدن قطعات به تسمه نقاله

   

  راه حل:

  قرار دادن نوار پالس DC بالای نوار نقاله و سطل جمع آوری بار الکتریکی استاتیک را خنثی می نماید. قطعات به آسانی از نوار نقاله به سطل جمع آوری بدون جذب گرد و غبار بیشتر رها می شوند. بهره وری بهبود یافته و شوک اپراتور حذف می شود. یک سیستم دمنده یونیزه نیز می تواند مانند شکل مورد استفاده قرار گیرد.

  انتقال بطری و قطعات

   

  مشکل:

  ظروف پلاستیکی قالب گیری شده به روش دمشی مانند بطری در نوار نقاله و ایستگاه های بسته بندی با مشکلات زیر روبه رو می شوند:

  1. آلودگی به علت جذب گرد و غبار

  2. سقوط محصولات و اخلال در جریان

  3. شوک اپراتور

   

  راه حل:

  نوار پالس DC نصب شده بر روی خط بطری یک جریان ثابت از یون برای خنثی کردن قطعات قالبگیری شده ، نوار نقاله و بدن اپراتورها از طریق دست های آنها ، که به طور منظم در معرض میدان یونیزاسیون قرار دارند، تولید می کند.

   

   

  مونتاژ و انتقال قطعات کوچک

  مشکل:

  حرکت مداوم قطعات حین فرایند مونتاژ دستی و یا انتقال می تواند سطوح قابل توجهی از بار ساکن تولید کند. این مسئله باعث موارد زیر می شود:

  1. جذب گرد و غبار

  2. شوک اپراتور

  3. رفتار مسئله ساز قطعات بسیار کوچک به طوری که مونتاژ آنها به درستی قابل انجام نیست.

   

  راه حل:

  نصب و راه اندازی  نوار پالس دوربرد DC 976 بالای میز کار و یا نوار نقاله این مشکل را کاهش می دهد. نوار معمولا در بالای سر، دور از راه اپراتور، نصب شده، و بار موجود روی قطعات و اپراتور را بدون استفاده از هوا خنثی می کند.

   

  فیدر کاسه لرزنده

  مشکل:

  اصطکاک مداوم تولید شده توسط کاسه لرزنده می تواند باعث مشکلات زیر شود:

  1. مواد دارای بار ناهمنام باعث خواهد شد "تجمع" اتفاق افتاده و خوراک به خوبی وارد نشود.

  2. مواد با بار همنام باعث می شوند قطعات کوچک از کاسه به بیرون پرتاب شوند.

   

  راه حل:

  یونیزاسیون مداوم ایجاد شده توسط نوار پالس DC و یا دمنده یونیزه کننده، بارها را به محض تولید شدن خنثیمی نماید. انتخاب نوار یا دمنده بستگی دارد که آیا جریان هوا قابل قبول است یا نه.

  برچسب زدن درون قالب

  مشکل:

  برچسب پلاستیکی به درستی به داخل ابزار در طول فرایند قالب گیری نمی چسبد. این مسئله می تواند به علت بار ساکن و یا استفاده نادرست از سیستم های خلاء هوا گران قیمت برای نگه داشتن برچسب در محل، اتفاق بیافتد.

   

  راه حل:

  برچسب توسط بازوی ربات برداشته شده و پس از آن :

  1. از یک نواذ القا کننده بار ساکن عبود داده شده و سپس درون ابزار قرار می گیرد.

  2. به ابزار منتقل شده و به طور مستقیم به سطح از ابزار "دوخته می شود".

   

  حذف گرد و غبار و آلاینده

  مشکل:

  پروفیل اکستروژن شده گرم و بسیار باردار پس از فرآیندهای اره شدن و یا برش به شدت توسط براده یا گرد و غبار آلوده می شود. این مسئله می تواند منجر به موارد زیر شود:

  1. شوک اپراتور

  2. براده باردار باعث آلودگی دستگاه و محیط شود.

  3. گرد و غبار باردار به دیگر نواحی فرایند منتقل شود.

   

  راه حل:

  قرار دادن پرده هوا یونیزه کننده می تواند هم براده را خنثی و رها کند و هم پروفیل را خنثی ساخته و محیطی تمیز و بدون بار ساکن در انتهای خط اکستروژن تحویل دهد.

  بازیافت ضایعات پلاستیک و انتقال قطعات

  مشکل:

  حرکت مواد را از درون مجرا می تواند به علت اصطکاک بین مواد در حال انتقال، و همچنین بین مواد و دیواره مجرا، تولید بار الکتریکی ساکن کند. این مسئله می تواند منجر به ایجاد پل و انسداد دهانه های محدود شود.

   

  راه حل:

  نصب و راه اندازی لوله جریان یونیزه کننده قبل از منطقه انسداد، بار ساکن را خنثی کرده و اجازه می دهد مواد به جریان آزادانه از طریق کانال ادامه دهند.

  تمیز کردن قطعات

  مشکل:

  به دام افتادن ذرات زیر روکش ها و یا زیر لایه رنگ می تواند به مقادیر زیاد و پر هزینه ارجاع منجر شود. برای قطعات بسیار کوچک، سیستم های پاکسازی دمش هوای فشرده می تواند اقتصادی و موثر باشد. برای قطعات بزرگتر این روش کاربردی نیست.

   

  راه حل:

  سیستم Jetstream یک راه حل موثر و اقتصادی برای حذف آلاینده از سطوح محصول بدون استفاده از هوای فشرده پر هزینه را فراهم می کند. این روش از طریق جهت دهی هوار فیلترشده، خشک، با سرعت بالا و یونیزه شده به سطوح آلوده از طریق یک دمنده خارجی انجام می شود.