• خشک کردن پلیمر

  خشک کردن پلیمر ( شامل خشک کن های نمگیر، خشک کن های چرخ روتاری، خشک کن های فشار کم، خشک کن خلاء)

  اکثر مواد اولیه پلاستیک خشک به نظر می رسد. با این حال، همه چیز همیشه آنچه به نظر می رسد نیست. مواد جاذب رطوبت مانند پلی کربنات، نایلون و PET ، رطوبت را از هوا اطراف جذب می کنند. بنابراین، اگر چه به صورت "خشک" تولید شده اند اما تا آن زمان که به پردازنده وارد می شود ممکن است کمی رطوبت داشته باشد. در طول پردازش، یک واکنش شیمیایی (هیدرولیز) صورت می گیرد که ساختار زنجیره های پلیمری طویل را کوتاه می کند. برای تولید یک محصول خوب زنجیره های پلیمری طولانی مورد نیاز است. زنجیره های کوتاه منجر منجر به کیفیت پایین می شود.

  تلاش برای پردازش مواد خام دارای رطوبت موجب ایجاد تعدادی از مشکلات گران قیمت مانند کیفیت محصول از نظر قدرت و ظاهر می شود.

  باید در نظر گرفته شود که خشک شدن بیش از حد مواد، دمای بیش از حد یا زمان طولانی نیز می تواند به طور بالقوه خطرناک باشد. اگر از رنگدانه ها استفاده شود، خشک شدن بیش از حد و زمان طولانی در فرایند خشک کردن می تواند باعث تغییر رنگ و تیره شدن مواد شود.

   

  پس چه گزینه هایی برای پردازنده های پلاستیک به منظور اطمینان از تولید مواد خام در شرایط بهینه برای پردازش وجود دارد؟

  1 خشک کن  نمگیر

  خشک کن های نم گیر طراحی شده اند تا قبل از پردازش رطوبت در مواد پلاستیکی از بین رود. هوا از طریق یک بستر خشک کن با فشار وارد می شود تا آن را بسیار خشک کند. این هوا سپس به یک درجه حرارت مشخص گرما می بیند و سپس به یک هاپر خشک کن حاوی مواد مرطوب وارد می شود. این هوای گرم و خشک رطوبت را از مواد بیرون می کشد؛ هوای اشباع شده است سپس از هاپر خشک کن خارج شده و دوباره به بستر خشک کن وارد می شود تا رطوبت قبل از آغاز دوباره چرخه حذف شود.

  این بستر خشک کن دارای یک ظرفیت مشخص حفظ رطوبت است که پس از آن نیاز به بازسازی (خشک کردن) وجود دارد. به طور معمول، پردازنده های پلاستیک از خشک کن های احیا کننده و یا برج دوقلو استفاده می کنند و در مورد دوم، زمانی که بستر خشک کن به ظرفیت رطوبت خود می رسد، جریان هوا به طور خودکار به تخت خشک کن دوم منتقل می شود تا فرایند به خشک کردن ادامه دهد. در همان زمان، بستر خشک کن به منظور حذف رطوبت حرارت دیده ، خنک شده و بازسازی می شود، پس از این مرحله آماده برای جذب رطوبت است.

   

   

  2 خشک کن های چرخ روتاری

  خشک کن های چرخ روتاری (دوار) برای رسیدگی به مسئله انرژی و دیگر مسائلی که باعث کاهش بودجه می شوند که در سایر انواع خشک کن ها دیده می شود، طراحی شده است. خشک کن روتور یک نقطه شبنم ثابت دارد، در حالی که در خشک کن بستر دوقلو نقطه شبنم از بسیار کم شروع می شود اما با اشباع بستر مقدار ان اففزایش می یابد. هنگامی که جریان هوا به بستر خشک کن دوم منتقل می شود، نقطه شبنم دوباره از مقدار پایین شروع می شود. کنترل نقطه شبنم یکی از ویژگی های طراحی خشک کن روتور است که اجازه می دهد کاربر بتواند یک نقطه شبنم مناسب برای مواد در حال پردازش انتخاب کرده و مقدار آن را ثابت نگه دارد.

  این یکی از ویژگی های بسیار مفید است که تقریبا خشک کردن بیش از حد را از بین می برد. با توجه به درجه حرارت پایین تر در  بازسازی، در مقایسه با کارآمد ترین خشک کن دوقلو، برخی از مدل های روتور خشک کن می توانند تا 40٪ در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. این رقم بستگی به سازنده خشک کن داشته و زمانی که تنها یک تکنولوژی مدار 3 مرحله بخشی از طراحی است می تواند کمتر باشد.

  فن آوری 4 مرحله ای نیز در دسترس است. خشک کن روتور از یک چرخ دوار استفاده می کند که به طور مداوم بستر خشک کن بازسازی شده را به خدمت می گیرد، چرا که توانایی بازسازی بستر خشک کن اشباع از رطوبت را در هر چرخه داراست. در حالی که بستر خشک کن مورد استفاده در خشک کن های سنتی نم گیر شامل دانه خشک کن و چسب خاک رس است که مستهلک می شوند، خشک کن چرخ روتاری از 3 برابر مقدار ماده خشک کننده خالص استفاده می کند. بستر خشک کن در برج دوقلوی خشک کن نم گیر در 320درجه سانتی گراد بازسازی می شود، با این حال در خشک کن روتور این دما 140درجه سانتی گراد بوده که موجب صرفه جویی در انرژی می گردد. آنها از آب سرد استفاده نکرده و به هوای فشرده نیاز ندارند.

   

  3 خشک کن فشار پایین و یا خشک کن های خلاء

  خشک کن کم فشار و یا خشک کن های خلاء با استفاده از خلاء و کاهش نقطه جوش آب از 100 درجه سانتی گراد به 56 درجه سانتی گراد به روند خشک کردن مواد پلاستیکی سرعت می خشد. رطوبت به سرعت از مواد گرم شده خارج شده و مواد را آماده برای قالب گیری یا اکستروژن به جای می گذارد. به طور معمول، این خشک کن های فشار پایین مواد را در یک ششم زمان مورد نیاز بستر خشک کن رطوبت زدایی کرده و استفاده از خشک کن در مقایسه با خشک کن های معمول مزایای زیادی هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ فراینهای مورد نیاز به ارمغان می آورد.

  این روش خشک کردن اصلا از بسترهای خشک کن استفاده نمی کند و به همین دلیل، نه تنها موجب صرفه جویی در هزینه بلکه موجب صرفه جویی در زمان مورد نیاز برای حفظ و جایگزین کردن بستر خشک کن می گردد. کم بودن زمان خشک شدن ارائه شده توسط این دستگاه خطر خراب شدن (تجزیه) مواد در نتیجه قرار گرفتن مواد به مدت طولانی در حال خشک شدن را کاهش می دهد.

   

  4 خشک کن هوای فشرده

  خشک کن هوای فشرده ، جمع و جور و سبک وزن، این خشک کن ها طوری طراحی شده اند که روی دهانه ماشین پردازش جای بگیرند، اگر چه یک قاب ایستاده جداگانه نیز می تواند به کار گرفته شود. به طور کلی یک روش خشک کردن برای ماشین آلات با توان ورودی کوچکتر، خشک کن هوای فشرده، مشابه خشک کن نم گیر، به بستر خشک کن دوقلو مجهز شده است. تفاوت اصلی بین این دو این است که جریان هوا در اینجا توسط هوای فشرده، به جای دمنده های مکانیکی برقی، تولید می شود.

  5 خشک کن هوای گرم

  خشک کن هوای به این منظ.ر طراحی شده اند که رطوبت سطحی مواد غیر جاذب رطوبه را حذف کرده و مواد را قبل از پردازش حرارت دهد. این پیش حرارت به خصوص در شرایطی به کار می آید که در آن مواد در هوای سرد بیرون نگه داشته شده اند و برای پردازش به محیط گرم و با رطوبت بیشتر آورده اند. این دستگاه ها معمولا شامل یک قیف به خوبی عایق بندی شده با دمنده و هیتر متصل هستند. هوای گرم از طریق ذرات ماده دمیده شده و هوای مرطوب به بیرون رانده می شود.