• مخلوط کردن و دوزبندی

  مخلوط کردن و دوزبندی

  اگر نیاز به افزودن موادی به ترکیب پلاستیک خود برای انجام فرایند وجود داشته باشد، چندین انتخاب برای این کار وجود دارد. انتخاب اول انجام این کار به صورت دستی است. ممکن است در اولین نگاه این روش ارزان به نظر برسد، اما توجه داشته باشید که چقدر خطای بالایی داشته و در طولانی مدت ممکن است تبدیل به گران قیمت ترین گزینه شود. خطای انسانی قطعا اهمیت ویژه ای داشته و مواد افزودنی گران همواره در مقادیر اضافه تر از حد لازم مصرف می شوند. همچنین ممکن است که از یک ماده به اندازه کافی اضافه نشود، که منجر به کیفیت پایین محصول و در نهایت نارضایتی مشتری می گردد. بنابراین، اگر چه ممکن است این یک سرمایه گذاری اولیه ارزان قیمت باشد، در بلند مدت می تواند در نهایت منجر به استفاده بیش از حد مواد افزودنی گران، میزان مرجوعی بالا و کیفیت کلی پایین شود.

   

  جایگزین دیگر این است موادی خریداری شوند که از پیش مخلوط شده اند. این یک گزینه گران است و به این معنی است که شما مخلوط کردن ترکیب خود را در کنترل عرضه کننده قرار داده اید. اگر شما نیاز داشته باشید که ترکیب را در کوتاه مدت تغییر دهید چه می کنید؟

  1 دوزبندی

  دوزبندی یک مورد را انتخاب کرده، مانند رنگ کنسانتره و آن را به جریان مواد در حال ورود به ماشین آلات پردازش اضافه می کند. برای مثال، می توان یک واحد ورودی ساده را برای دهانه دستگاه پردازش تعریف کنید که رنگ کنسانتره یا  رنگ مایع را در جریان مواد خالص در حال حرکت از یک قیف واقع در بالای دهانه دستگاه اندازه گیری می کند. توجه شود که این سیستم برای هرگونه افزودنی، نه فقط رنگ، قابل استفاده است.

  2 ترکیب

  ترکیب بندی نه تنها افزودنی ورودی به ماشین آلات پردازش راکنترل می کند، بلکه همه اجزای لازم برای دستور ترکیب ماده را فراهم می سازد. به عنوان مثال مواد خالص، پلاستیک خرد شده و رنگ که همه به دقت با هم در یک روش کنترل شده و تکرارپذیر مخلوط شده اند.

  دوزرها (که همچنین گاهی اوقات فیدر  نام دارند) در دو مدل موجود اند. دوزر حجمی متکی بر جریان آزاد مواد است و نیاز به کالیبراسیون دارد تا به سطح دقت و صحت مورد نظر برسد. به طور کلی، اگر چه سرمایه گذاری اولیه ارزان تر به نظر می رسند، اما این دوزرها نسبت به نوع گراویمتری خود خیلی دقیق نیستند.

  دوزرهای گراویمتری معمولا به صورت "کاهش وزن" عمل می کنند به طوری بتوانند با دقت بر فرایند نظارت داشته سطح دوز مورد نظر را اصلاح کنند. آنها این کار را با اندازه گیری وزن قیف حاوی مواد افزودنی انجام می دهند. مزیت دیگر این روش این است که دوزرهای گراویمتری با مواد با سرعت جریان ضعیف نیز کار خواهند کرد.

  3 مخلوط کن ها

  مخلوط کن ها (بلندر) دستگاه های چند جزئی توزیع و اختلاط هستند که به طور خاص طراحی شده اند تا به طور مداوم اجزای لازم را قبل از پردازش پلاستیک با هم ترکیب کنندمثل دوزرها، بلندر ها نیز در دو نوع موجود هستند. زمانی که مقدار مواد پلاستیکی خرد شده و مواد افزودنی مورد استفاده برای ظاهر یا کیفیت محصول نهایی حائز اهمیت نیست، بلندر حجمی معمولا مناسب خواهد بود. بلندر حجمی بر توزیع مواد به صورت زمانی با جریان آزاد تکیه می کند. اگر به هر دلیلی توانایی مواد برای جریان آزاد کاهش یابد، دقت عمل به شدت تاثیر می پذیرد. هر جزء از ترکیب نهایی باید کالیبره شود چرا که بلندر باید نسیت حجم به وزن را در اختیار داشته باشد. برای تنظیم نرخ جریان به میزان لازم نیاز به عملیات خاص وجود دارد و هنوز هم این امکان وجود دارد که  مواد خالص یا افزودنی بیش از حد لازم استفاده شود، که قطعا روی سودآوری تاثیر گذار است.

  4 بلندر گراویمتری

  بلندر گراویمتری، اگر چه بالاترین هزینه خرید اولیه را دارد، نتایج حیرت آور به دست آورده و سرمایه گذاری اولیه را به سرعت بازمی گرداند. با این دستگاه شما می توانید مطمئن باشید که نسبت مواد تشکیل دهنده به طور منظم باقی می ماند. پس از راه اندازی اولیه و دریافت دستور صحیح، اکثر این بلندرها بدون دخالت عمل خواهند کرد و برای اطمینان از نسبت دقیق و مخلوط شدن عناصر  مخلوط به طور خودکار کالیبره می شوند. برخی تولید کنندگان سیستم های کنترل پیشرفته ای تعبیه کرده اند که مستندات دقیق از فرایند ترکیب را برای اهداف کنترل کیفیت ثبت می کنند.

  بلندر گراویمتری هیچ عملی را بر حسب فرضیات انجام نمی دهد، هر دوز واحد از تمام مواد با وزن آن تایید می شود. هر گونه تغییرات در جریان، چگالی، زمان و ... در نظر گرفته شده و از این رو این دستگاه احتمالا بهترین دقت ترکیب اتوماتیک را ارائه می دهد. بلندر گراویمتری، بسته به تخصص تولیدکننده، در طیف وسیعی از اندازه ورودی در دسترس هستند. از مدل های میکرو برای ماشین آلات پردازش بسیار کوچک با قابلیت ترکیب تا 4 جزء تا ظرفیت ورودی 5500 kgs/hr و قابلیت ترکیب تا 12 مواد تشکیل دهنده.

               

        

   بلندر گراویمتری می تواند به چهار روش استفاده شود.

  روش اول، نصب بر روی دستگاه پردازش، به طوری که تمام مواد قبل از ورود به دهانه دستگاه از درون مخلوط کن جریان پیدا می کنند. این روش یک مزیت در نظر گرفته می شود چرا که به اجزای مخلوط شده اجازه نمی دهد قبل از پرداش فرصتی برای جدا شدن داشته باشند.

  روش دوم، مخلوط کن بر روی یک طبقه مخصوص در کنار دستگاه پردازش قرارمی گیرد. از یک جعبه برای انتقال مواد مخلوط شده به دستگاه استفاده می شود. این گزینه به ویژه برای پردازنده هایی مانند قالب گیر های دمشی دارای پیچ های متحرک عمودی مناسب است.

  روش سوم، یک واحد مخلوط کننده متحرک در بسیاری از شرایط مناسب به نظر می رسد. مخلوط کن درون یک قاب چرخ دار قرار دارد که موجب کثر انعطاف پذیری شده و اجازه می دهد مخلوط کن به سیستم پردازش اضافه شود. لازم به ذکر است که این گزینه در واقع فقط برای مخلوط کن های کوچک تا متوسط ​​مناسب است.

  در نهایت، قرار دادن یک یا چند بلندر گراویمتری مرکزی برای تطابق با نیازهای تعدادی از ماشین آلات پردازش، می باشد. این یک گزینه اغلب برای پردازنده های پلاستیکی مناسب است که از یک ترکیب یکسان به منظور تولید محصولات متعدد استفاده می شود. در این مثال، بلندر به طور معمول در یک منطقه مرکزی، برای مثال یک طبقه کوتاه، نصب شده و توسط یک سیستم انتقال مرکزی طراحی شده برای این منظور، به ماشین آلات پردازش متصل می شود.

  پردازنده ها اغلب این گزینه را انتخاب می کنند چرا که مزایایی از قبیل تامین مواد به سادگی، برداشتن پالت و فورک لیفت (بالابر) از سطح کارگاه به راحتی و آسان شدن فرایند تغییر مواد، را دارا می باشد.

  همیشه باید مراقب بود که امکان جدا کردن خط پس از مخلوط شدن وجود داشته باشدف چرا که طراحی قطع خط تولید کلیدی است.