• جوشکاری مواد پلاستیکی

  جوشکاری مواد پلاستیکی

  محصولات پلاستیکی را همیشه نمی توان در یک قطعه ساخت. محدودیت های طراحی و قالب گاهی اوقات ساخت قطعه در دو یا تعداد بیشتر بخش را مقرون به صرفه تر و / یا مفید تر می سازد. اتصال قطعات پس از قالب گیری ما را به محصول نهایی می رساند.

  کدام روش؟

  انتخاب روش پیوستن قطعات به جنس مواد، هندسه و اندازه، قابلیت پردازش، حجم و زمان چرخه مورد نظر بستگی دارد. ملاحظات دیگر مانند هزینه کلی محدودیت انتخاب را بیشتر می سازد.

   

   

   جوشکاری مافوق صوت

  جوشکاری مافوق صوت با استفاده از انرژی فرکانس بالا انجام می گیرد که از طریق قطعات منتقل شده و منجر به ذوب شدن و اتصال مواد ترموپلاستیک می شود. این روش سریع، کارآمد، غیر آلاینده و بدون نیاز به مواد مصرفی است. علاوه بر جوشکاری، فرآیندهای مافوق صوت می تواند برای افزودن قطعه، محکم کردن، جوش دادن میخ، باز کردن اتصال، و جوش نقطه مواد ترموپلاستیک و همچنین مهر و موم، شکاف دادن، و روکش کردن فیلم های فیبرهای ترموپلاستیک مورد استفاده قرار گیرد.

  جوشکاری لیزری

  لیزر IRAM بر اساس این ایده عمل می کند که تابش نور / لیزر از طریق یک قطعه پلاستیکی عبور کرده و قطعه دوم نور لیزر را جذب کند. نتیجه این جذب گرم شدن و ذوب سطح تماس بوده و با استفاده از نیروی یک گیره کنترل شده، قطعات به هم می پیوندند. موفقیت بزرگ تکنولوژی IRAM توانایی آن برای گرم کردن کل سطح جوش به طور همزمان نسبت به حرارت یک نقطه واحد و حرکت نقطه IR در سراسر منطقه جوش است.

  جوش ارتعاش خطی

  جوشکاری خطی از حرارت اصطکاکی تولید شده در سطح تماس مشترک دو قطعه در حال جوش به منظور ذوب شدن پلاستیک استفاده می کند. انرژی گرمایی با حرکت یک قطعه نسبت به قطعه دیگر به صورت افقی یا عمودی به دست می آید. هنگامی که مقدار مورد نظر از ماده ذوب شد، لرزش متوقف می شود، و قطعات روی هم تحت نیرویی برای یک مدت کوتاه نگه داشته می شوند، تا منطقه جوش دوباره جامد شود.

   جوشکاری ارتعاشی مداری

  جوشکاری ارتعاشی مداری یک فرایند جوشکاری اصطکاکی است. در جوشکاری ارتعاشی مداری، قسمت فوقانی با استفاده از حرکت مداری سرعت ثابت -حرکت دایره ای در تمام جهات، ارتعاش می یابد. این حرکت تولید گرما کرده و دمای قطعه پلاستیکی را تا نقطه ذوب آن بالا می برد. هنگامی که ذوب رخ می دهد، حرکت متوقف می گردد و اجازه می دهد پلاستیکی برای ایجاد یک پیوند دائمی محکم شود. فشار کم گیره موجب ایجاد حداقل اعوجاج قطعه می گردد. قطعات تا قطر  10 اینچ را می توان به این روش جوش داد.

  جوشکاری چرخشی 

  جوشکاری چرخشی، قطعات ترموپلاستیک با یک منطقه اتصال دایره ای را با قرار دادن سطح تماس بر روی یکدیگر، تحت فشار، با یک حرکت چرخشی دایره ای، به هم متصل می کند. یک قطعه درون یک گیره ثابت نگه داشته می شود، در حالی که قطعه دیگر بر روی آن تحت فشار حرکات چرخشی انجام می دهد. حداقل یکی از سطوح باید دایره ای باشد. گرمای اصطکاکی تولید شده باعث ذوب شدن سطح تماس شده و قطعات را با ایجاد یک پیوند قوی و غیر قابل نفوذ اتصال می دهد.

   جوش صفحه داغ

  جوش صفحه داغ یک تکنیک جوشکاری حرارتی مستقیم است که با استفاده از یک صفحه گرم برای تماس با سطوح در حال جوش انجام می شود. این روش گستره وسیعی از قطعات با اشکال پیچیده و نامنظم – سطح اتصال ممکن است در تمام محور ها انحنا داشته باشد – را ممکن ساخته است و همچنین جوشکاری دیواره های داخلی امکان پذیر است. این روش برای اکثر مواد ترموپلاستیک قابل اجرا است، و به خصوص در رزین های نیمه بلورین مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن موثر است. این فرایند مناسب قطعات تا 72 در 24 اینچ یا چندین قطعه کوچکتر می باشد.

   

  محصولات معمول ساخته شده با استفاده از فرایندهای جوشکاری

  فرآیندهای جوشکاری بالا برای بسیاری از محصولات متنوع استفاده می شوند، نمونه هایی از آنهل در زیر نشان داده شده

  کاربردهای جوش مافوق صوت

  کاربردهای جوش ارتعاش خطی

  تعدادی از قطعات مصرفی که توسط این روش مونتاژ شده اند

  تعدادی از قطعات پلاستیکی خودرو که توسط این روش مونتاژ شده اند

   

  کاربردهای جوش مداری

                                         

  تعدادی از قطعات پلاستیکی که توسط این روش مونتاژ شده اند   

                                      

  کاربردهای جوش چرخشی

      

  تعدادی از قطعات پلاستیکی که توسط این روش مونتاژ شده اند