• ساخت ترموپلاستیک ها

  ساخت ترموپلاستیک ها

  "ساخت پلاستیک برای صنعت به اندازه لازم رشد کرده است - پلاستیک ها فولاد های جدید هستند، اما متاسفانه پیشرفت و توسعه محصولات و فرآیند ها تا کنون از طراحی، تضمین کیفیت ساخت و ساز و موارد مورد نیاز برای صلاحیت جوشکاری برای ساخت، به شدت پیشی گرفته است، که موجب نگرانی های بزرگی شده است. بهبود در این حوزه ها در کوتاه مدت نیاز است تا از بالاترین سطح ممکن کیفیت و ایمنی در همه زمان ها اطمینان حاصل شود و این اتفاق تنها می تواند با معرفی رسمی قوانین و مقررات  در بالاترین سطح محقق شود......... "    جاناتان سایکس (مدیر عامل، شرکت پلاس ولد)

   

  فرایند ساخت صنعتی ترموپلاستیک ها یک فرایند تولید ثانویه است که می تواند به عنوان استفاده و اصلاح بیشتر تولیدات اولیه مثل ورق ، لوله، درزگیر و پروفیلهای قالب گیری یا شکل گرفته شده، با استفاده از مواد و روش های جوشکاری سازگار برای تولید یک محصول و یا سیستم نهایی تعریف شود که این قطعات را می توان همراه با مواد غیر ترموپلاست و یا به تنهایی در ارائه خدمات، تسهیلات، سیستم یا فرایند در طیف متنوعی از کاربردهای صنعتی به کار برد.

  Typical Materials Used  

  Low Density Polyethylene

  LDPE

  Linear Low Density Polyethylene

  LLDPE

  High Density Polyethylene

  HDPE

  Poly Vinyl Chloride

  PVC

  Polypropylene Co Polymer

  PPc

  Polyvinylidenefluoride

  PVDF

  همه این مواد مورد استفاده در تولید محصولات اولیه مانند موارد زیر هستند:

  • ورق و پلاک های ضخیم
  • لوله ها - با قطر کوچک و بزرگ
  • درزگیر های ژئوممبران و دیگر مواد سنتزی ژئو (ژئوتکستایل، ژئونت، ژئوگرید، Geocells، Geodrains، مواد کامپوزیتی زهکشی و غیره)

   

   

   

   

   

   

   

   نمونه محصولات تولید شده

  محصولاتی که از ساخت و جوشکاری فرایند ثانویه ساخته می شوند برای تولید موارد زیر کاربرد دارند:

   

  • مجاری و مخازن ذخیره سازی مواد شیمیایی و مایعات

  • خطوط لوله، شاخه، قطعات چندکاره و دیگ های صنایع آب، گاز و دفن زباله

  • ظرف اسپری

  • پایه پلاستیکی

  • سیلوهای خوراک

  • شبکه کانال

  • فرم های خاص و قطعات در تعداد بالا برای صنایع آبزی، صنایع آبزی پروری و فرایند

  • خاکریزها

  • ماژول های پیش ساخته درزگیر برای آب نما ها و استخر ها

  • سیستم های درزگیر نصب شده برای حفاظت از محیط زیست در محل های دفن زباله، سایت های صنعتی و معدن ها.

   

  روند

  محصول و یا سیستم ساخته شده نهایی از یک فرایند طراحی، انتخاب محصول پلیمری ، تولید تضمین کیفیت محصول اولیه، تکنیک های جوشکاری، گزارش روش، ارزیابی ریسک، تضمین کیفیت ساخت و ساز، انتخاب تکنسین های جوشکاری و سازنده ها و اثبات صلاحیت آنها برای پیروی از استاندارد از پیش تعریف شده، نتیجه می گردد.

  فرایند ساخت صنعتی ترموپلاستیک ها اساسا یکی که فرایندهایی است که هنوز هم نیاز به درجه زیادی از کار و تخصص دستی، به خصوص در به کارگیری سیستم ها و روش های جوشکاری دارد و در نتیجه چنین فعالیت هایی باید توسط تکنسین های جوشکاری و سازنده های با تجربه و جعل که واجد شرایط مربوطه همراه با گواهینامه معتبر، انجام شوند.

  به غیر از استفاده از دستگاه های مانند برش CNC و روتر و ماشین آلات گرمایش و خمش برای شکل دادن و برش اشکال به صورت ورق که در آن تعداد زیادی از اجزاء مشابه از نظر ابعاد مورد نیاز است، فرایندهای اندازه گیری، برش، سایزبندی، آماده سازی و جوشکاری برای مونتاژ عملا یک کار دستی است که در آن عنصر انسانی برای دسنیابی به کیفیت محصول نهایی بسیار مهم است.

      


   

                                                                

  جوش پلاستیک در ساخت صنعتی

  جوش پلاستیک نیاز به پارامترهای ثابت دارد، چه با استفاده از سیستم های کاملا اتوماتیک و یا روش های جوش دستی. این پارامترها عبارتند از: دما، فشار و سرعت / زمان.

  همچنین نیاز به تمیزی قطعه کار، میله جوش / پرکننده و محیط کار، از هر گونه آلودگی که در بلند مدت عملکرد جوش از قطعه را کاهش دهد، نیاز است. آماده سازی سطح جوش نیز به نوع ماده، پروفیل / ضخامت و پلیمر استفاده شده بستگی دارد.

  از آنجا که فرآیندهای جوشکاری دستی وابسته به تخصص فرد هستند، ضروری است که اپراتور جوشکاری با موفقیت دوره های رسمی و شناخته شده آموزش جوش پلاستیک را تکمیل کرده و یا  بهتر آنکه مدرک خود را از طریق آزمون عملی رسمی به دست آورده باشد. این امر نه تنها سازنده را در موقعیت بهتری برای حفظ قطعات مهم و پیچیده قرار خواهد داد، بلکه از بالاترین سطح ممکن کیفیت و ایمنی در تمام اوقات اطمینان حاصل می شود.

   

  شرکت Plasweld نیازها و کمبودهای خاصی در صنعت یافته است، به حدی که به تشکیل یک گروه ساخت پلاستیک صنعتی (IPFIG) تحت نظارت BPF دست زده است. این گروه ابزاری به منظور جهت دهی به صنعت از نظر معرفی قوانین، استانداردها و روش هایی برای شیوه های امن و پایدار شامل مواد ساخت پلاستیک، پرسنل و تجهیزات و همچنین نشان دادن بریتانیا در یک چارچوب بین المللی و ارائه خدمت به اعضای خود در سراسر کشور ، به نمایندگی از نیازهای خود و تبادل و انتشار اطلاعات فنی از طریق مقالات، سمینارها و نشست های فنی، خواهد بود.

  در نتیجه شرکت Plasweld اهداف کلیدی خود را برای خدمت به همه جنبه های صنعت ساخت قرار داد، نه تنها در ارائه خدمات ساخت با کیفیت بالا بر اساس تمام عناصر آموزش جوشکار و برنامه های صدور گواهینامه آن، بلکه همچنین برای ارائه خدمات نصب و راه اندازی و تعمیر با استفاده از کارکنان با تجربه و واجد شرایط و در  عین حال ارائه آموزش و صدور گواهینامه رسمی در تکنیک جوشکاری به EN 13067 " پرسنل جوشکاری پلاستیک - تست صلاحیت جوشکار – مونتاژ جوش ترموپلاستیک ها" که به طور مستقل توسط ثبت لوید EMEA نام ارزیابی شده است.

  فرآیندهای اصلی در طراحی، ساخت و مراحل اجرای پروژه های ساخت ترموپلاستیک ها شامل ملاحظات کلیدی مراحل زیر است که پیشنهاد شده است باید به عنوان حداقل سیستم مورد نیاز در ارائه هر یک از سرویس های ساخت پلاستیک ها در نظر گرفته شود:

   

   

   طراحی

  ارزیابی های عملیاتی و معیارهای نگهداری ، ظرفیت ها، دماهای انبار و عملیات، فشار فرایند و ایستا، ارزیابی طراحی زندگی، رنگ، مقاومت در برابر آب و هوا، و غیره . چه کسی واجد شرایط طراحی این موارد است و تا چه سطحی؟

   

  انتخاب محصول پلیمری

  بر اساس سازگاری و مقاومت در برابر مایعات و / یا گازهای ذخیره شده در دراز مدت، بر اساس نیازهای عملیاتی محصول نهایی.

   

  تولید تضمین کیفیت محصول اولیه

  بر اساس محصولات در حال عرضه برای ساخت به منظور برآوره کردن پارامترهای طراحی و مشخصات محصول انتخاب شده از طریق گواهی های  انطباقی.

   

  تکنیک ها، روش ها و تجهیزات جوش

  بر اساس تجهیزات دستگاه های جوشکاری تایید شده که مناسب برای هدف مورد نظر ، کالیبره شده و دارای گواهی PAT هستند.

   

  بیان روش و ارزیابی ریسک

  همانطور که برای هر پروژه ساخت و ساز استاندارد بر اساس شیوه پذیرفته شده و ارزیابی خطر خاص پروژه مورد نیاز است.

   

  کیفیت ساخت و ساز تضمین

  بر اساس نیازهای خاص پروژه برای بازرسی ها و گزارش های بصری اعلام شده، تست های مخرب و غیرمخرب نمونه های جوش داده شده، تست های راه اندازی ، استفاده از آزمایشگاه های خارجی تایید شده برای تایید یکپارچگی جوش، تکرار و موقعیت آزمون ها، تعریف نوع آزمون و روش، تست هیدرولیک و غیره.