• بازیافت پلاستیک ها

  بازیافت پلاستیک ها

  تقریبا همه نوع پلاستیکی قابل بازیافت است، با این حال حدی که می توان آنها را بازیافت کرد بستگی به عوامل فنی، اقتصادی و لجستیکی دارد. به عنوان یک منبع با ارزش و محدود، مسیر بازیابی بهینه برای اکثر اقلام پلاستیکی در "پایان زندگی" بازیافت می باشد، ترجیحا بازیافت به یک محصول که می تواند پس از آن دوباره و دوباره و ... بازیافت شود. انگلستان با استفاده بیش از 5 میلیون تن پلاستیک در هر سال، حدود 24٪ آن را در حال حاضر بازیافت می کند.

  1. معرفی

       هدف این صفحه فراهم کردن دیدی نسبت به وضعیت کنونی بازار بازیافت پلاستیک در بریتانیا می باشد و یک تصویر کلی از مناطق مختلف فعالیت همراه با اطلاعات جانبی برای نشان دادن نقاط مطرح شده، ارائه می دهد. هر کجا که ممکن بوده لینک مربوط به وب سایت های دیگر گنجانده شده است، به طوری که خواننده ای علاقه مند است می تواند اطلاعات خود را گسترش دهد. با هدف افزایش بازیافت در انگلستان در سال 2012به طور بالقوه، "چالش پلاستیک 2020" که صنعت محور بوده و توسط رهبران صنعت پلاستیک راه اندازی شده است- متعهد به همکاری با کل زنجیره ارزش و دولت کشته است تا میزان بازیافت بسته بندی  های پلاستیکی را بین سال های 2009، تاریخ راه اندازی این طرح، و 2012به دو برابر برساند.

  مصرف پلاستیک در انگلستان با توجه به کاربرد در سال 2010

   

   

  بازیافت پلاستیک در چارچوب زباله و در سلسله مراتب استفاده کارآمد و پایدار از منابع مواد که اغلب توسط نمودار زیر ارائه می شود، جای می گیرد. این سلسله مراتب در حال حاضر در قانون به عنوان یک نتیجه از دستورالعمل چارچوب زباله که به تازگی تجدید نظر گشته، گنجانده شده است.

  پیشگیری

  • استفاده از مواد کمتر در طراحی و ساخت.
  • نگه داشتن محصولات برای مدت طولانی تر؛ استفاده مجدد
  • استفاده از مواد کمتر خطرناک.

   

  آماده سازی برای استفاده مجدد

  • چک کردن، تمیز کردن، تعمیر، نوسازی، تعمیر کل قطعات یا قطعات یدکی.

   

  بازیافت

  • تبدیل زباله به یک ماده و یا محصول جدید.
  • اگر مطابق پروتکل کیفیت عمل شود شامل کمپوست نیز می گردد.

  دیگر انواع بازیابی

  از جمله هضم بی هوازی، سوزاندن با بازیابی انرژی، تبدیل به گاز و پیرولیز که از زباله تولید انرژی (سوخت، گرما و قدرت) و ماده می کنند و برخی عملیات های پرسازی.

  دفع

  • دفن زباله و سوزاندن بدون بازیافت انرژی.

  دیده می شود که پس از در نظر گرفتن هر گونه "استفاده مجدد" از محصول پلاستیکی، (به عنوان مثال - چند استفاده مجدد از کیسه های خرید خرده فروشی ها)، زمانی که قطعه پلاستیکی "آماده برای دفع" می شود، صاحب آن موظف می شود که آن را به یک سیستم جمع آوری منتقل کند که حداکثر فرصت برای جمع آوری و بازیافت محتوای مواد آن را داشته باشد.

  اکثریت قریب به اتفاق شوراهای بریتانیا در حال حاضر نوعی خدمات بازیافت پلاستیک را به عنوان بخشی از سیستم جمع آوری زباله محلی به خانوارها ارائه می دهند و این مسئله باعث افزایش تناژ سالانه از زباله بسته بندی های پلاستیکی مصرف شده به عنوان ورودی مواد خام به بخش بازیافت گشته است. در بین بخش های ساخت و ساز، تولید و خرده فروشی، در حال حاضر اهمیت جریان بالقوه زباله پلاستیکی ارزشمند و هدایت آنها را به درون مسیرهای فرایند های بازیافت و بازیابی کارآمد، به عنوان یک راه کلیدی برای صرفه جویی در هزینه ها و کاهش اثرات زیست محیطی سازمان ها شناخته شده است.

  در چند سال گذشته در انگلستان رشد سریع حجم پلاستیک جمع آوری و تفکیک شده برای بازیافت در هر دو بخش دولتی و خصوصی دیده شده است. این تناژ موجود جدید از زباله های پلاستیکی در حال حاضر، صنعت را با چالش چگونگی تبدیل یک منبع زباله به به مواد و محصولات جدید با ارزش به بهترین وجه رو به رو کرده است.

  مزایای زیادی در بازیافت مسئولانه پلاستیک وجود دارد:

  • ارائه یک منبع پایدار از مواد اولیه به صنعت
  • کاهش اثرات زیست محیطی از محصولات غنی از پلاستیک تا حد زیادی
  • به حداقل رساندن مقدار پلاستیک ارسالی به مکان های دفن زباله در انگلستان
  • اجتناب از مصرف ذخایر نفت زمین
  • مصرف انرژی کمتری نسبت به تولید پلیمر خالص جدید
  • تشویق یک شیوه زندگی پایدار در میان کودکان و جوانان

   

  در ده سال گذشته صنعت ساخت بر به حداقل رساندن ضایعات تولید و کارآمد بودن منابع متمرکز شده است. به عنوان یک نتیجه از این تمرکز، صنعت کاهش زیادی در تناژ زباله های پلاستیکی ایجاد شده به عنوان براده و یا ضایعات مازاد دیده است. تعداد فزاینده ای از سایت های بزرگ و مدرن تولید در حال حاضر دارای امکانات بازیافت در محل به منظور جذب هر گونه مواد با ارزش هستند که در غیر این صورت به عنوان زباله دور انداخته می شود.

  از 5 میلیون تن پلاستیک استفاده شده در هر سال، مقدار 2.4 میلیون تن به بسته بندی اختصاص دارد. با توجه به برنامه عملیات منابع زباله (WRAP)، 1.7 میلیون تن از خانوارها و بقیه از شرکت های تجاری و صنعتی نشئات می گیرد. اقلامی مانند بطری های پلاستیکی، گلدان، قوطی، سینی، فیلم و کیسه های پلاستیکی شایع ترین نوع از زباله های پلاستیکی خانگی هستند. ضایعات تجاری و صنعتی بسته بندی ها تا حد زیادی از فیلم کششی تشکیل شده اند، که اغلب برای پوشش محصولات در طول حمل و نقل و بسته بندی حمل و نقل قابل برگشت مانند پالت ها، جعبه ها و درام استفاده می شوند.

  منشاء زباله های بسته بندی های پلاستیکی سال 2009

   

  2. بازیافت زباله ها پس از مصرف

  منشاء اولیه زباله مصرفی از خانوار ها می باشد. در طول سال ها مقدار زباله پلاستیکی تولید شده از جریان زباله خانگی به سرعت افزایش یافته که موجب ایجاد تقاضا برای روش کارآمد تر و استاندارد شده برای جمع آوری زباله های خانگی گشته است. مسئولان بازیافت به این چالش پاسخ داده و در دهه گذشته، فعالیت بازیافت در سراسر صنعت افزایش یافته است.

  نوآوری در تجهیزات و فن آوری جداسازی ، دسته بندی، شستشو و آلودگی زدایی پلاستیک ها، جمع آوری و بازیافت موثر مخلوط پلاستیک های بسته بندی سخت را ممکن ساخته است. اولین کارخانه بازیافت پلاستیک مخلوط با تمرکز بر پلاستیک سخت در سال جاری افتتاح شد و راه را برای صنعت پلاستیک باز نمود.

  2.1 بازیافت بطری به بطری

  هنگامی صحبت از بازیافت به میان می آید، بطری های پلاستیک سابقه خوبی دارند. بازیافت بطری های نوشیدنی از جمله بطری های شیر به سرعت در طی سال ها افزایش یافته است. ظروف شیر PET و HDPE را هم اکنون می توان به مواد درجه مواد غذایی بازیافت کرد. این یک مثال ساده از بازیافت "حلقه بسته" است که در آن استفاده نهایی از پلاستیک همان محلی است که زباله از آن جمع آوری شده است.

  2.2 فیلم ها

  بازیافت فیلم های تجاری و صنعتی، تدارکاتی و کشاورزی به خوبی  جا افتاده است همچنین حدود 30،000 تن زباله پلاستیکی غیر بسته بندی فیلم انعطاف پذیر ناشی از صنعت کشاورزی تحت عنوان پلاستیک غیر بسته بندی کشاورزی (NPAP) وجود دارد. تخمین زده می شد که حدود 20٪ از این فیلم های پلاستیکی غیر بسته بندی در سال 2009 بازیافت شود.

  محصولات معمولی ساخته شده از فیلم های بازیافت شده محصولاتی مثل کیسه، غشاء ضد رطوبت، نرده (باغ، مبلمان و غیره) می باشد. در حالی که بازیافت فیلمهای صنعتی، تجاری، تدارکاتی و کشاورزی موفقیت آمیز بوده است، بازیافت فیلم از زباله های خانگی هنوز هم یک چالش برای آینده باقی مانده است. 

  2.3 WEEE و ELV

  WEEE (تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی زباله) و ELV (وسایل نقلیه مستهلک) نشان دهنده سه حوزه که در آن بیشتر تناژ عظیمی از پلاستیک پس از مصرف زباله شروع به بازیافت شود.

   سرمایه گذاری های در مقیاس بزرگ برای ایجاد کارخانه های دسته بندی و بازیافت برای بازیابی پلاستیک و مواد دیگر از ASR (باقیمانده خودرو های اوراق شده) انجام شده است. کارخانه های جدید در سال های اخیر شروع به کار کرده اند که از فن آوری های نوآورانه دسته بندی برای بازیابی پلاستیک و دیگر مواد زباله ای غیر فلزی به دست آمده از ELV ها، استفاده می کنند.

   

  3. بازیافت زباله های تولیدی

  در تمام فرایندهای مورد استفاده برای تبدیل مواد خام پلاستیکی به محصول نهایی، تولید مقداری براده و ضایعات اجتناب ناپذیر است. این مسئله از دوره راه اندازی و خاموش کردن ماشین آلات پردازش، از محصولات خارج از ویژگی های مشخص شده و از نمونه های کنترل کیفیت نتیجه می شود. تقریبا تمام شرکت های قالب ریزی زباله های پلاستیکی خود را در محل بازیافت می کنند. صنعت بازیافت تخصصی پلاستیک نیز این گونه مواد، بیشتر مواد زائد فرم دهی حرارتی و قالب گیری های مشکل دار، را بازیافت می کند. سالانه حدود 250،000 -300000 تن پلاستیک به این شیوه بازیافت می شوند.

  در جایی که  منشاء مواد زباله های صنعتی است، بهبود محصول نهایی بازیابی شده به طور کلی به عنوان "باز فراوری شده" اطلاق می شود تا آنها را از مواد "بازیافت شده " که موادی هستند که از محصولات استفاده شده مشتق شده اند، متمایز سازد.

  تخریب پذیری یکی دیگر از موارد پر اهمیت رو به رشد در مدیریت زباله ها است. پلاستیکهای تخریب پذیر از جمله پلاستیک زیست تخریب پذیر به صورت تجاری در دسترس هستند و برای مثال در بسته بندی میوه ها و سبزیجات استفاده می شود. راه حل برای مشکل زباله در استفاده فزاینده از یک ماده مانند پلاستیکهای تخریب پذیر به جای دیگر مواد، پیدا نخواهد شد. مشکل در رفتار افراد است و نه در محصولات پلاستیکی.

  تاثیر مواد تجزیه پذیر در بازیافت پلاستیک معمولی یک موضوع مورد بحث بین بازیافت کنندگان و تولید کنندگان مواد تجزیه پذیر است. در سال های اخیر سطح کمپوست به طور چشمگیری افزایش یافته است و در حال حاضر به عنوان پیوندی مهم با زنجیره مدیریت زباله ها دیده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پلاستیک های زیستی و تجزیه پذیر، اینجا کلیک کنید.

   

   

  4. تشخیص انواع پلاستیک: سیستم علامت گذاری برای محصولات پلاستیکی

  الزامی در علامت گذاری پلاستیک ها وجود ندارد با این حال، به عنوان کمک به بازیافت BPF توصیه می کند که قطعات بزرگ و بسته بندی ها باید با یک کد شناسایی مناسب مشخص شوند. برای شناسایی مواد پلاستیک بسته بندی، BPF توصیه به استفاده از یک سیستم کدگذاری طراحی شده توسط انجمن صنعت پلاستیک آمریکا (SPI) کرده است. 

  PET

  پلی اتیلن ترفتالات

  بطری های آب، بطری نوشیدنی های بدون گاز و گازدار ، گلدان، بشکه، سینی آماده اجاق گاز ، قوطی مربا

  HDPE

  پلی اتیلن با چگالی بالا

   

  بشکه های مواد شیمیایی، گالون، دبه، اسباب بازی، ظروف پیک نیک، ظروف خانگی و لوازم آشپزخانه، عایق کابل، کیسه های خرید، مواد بسته بندی مواد غذایی.

   

  PVC

  پلی وینیل کلرید

   

  قاب پنجره، لوله های زهکشی، لوله های خدمات آب، دستگاه های پزشکی، کیسه های ذخیره سازی خون، کابل و سیم عایق، کفپوش انعطاف پذیر، روکش بام، لوازم التحریر، فضای داخلی خودرو و پوشش صندلی، پوشاک و کفش، بسته بندی، فیلم چسبنده ، کارت های اعتباری، چرم مصنوعی و سایر پارچه های پوشش داده شده.

   

  LDPE

  پلی اتیلن چگالی پایین

  بطری های انعطاف پذیر، اسباب بازی، کیسه های خرید، عایق فرکانس بالا، درزگیر مخزن مواد شیمیایی، کیسه های مخصوص بار سنگین، بسته بندی، لوله های گاز و آب.

   

  PP

  پلی پروپیلن

   

  پلی پروپیلن را می توان تقریبا با تمام روش های پردازش ترموپلاستیک پردازش کرد. به طور معمول محصولات PP توسط این روش ها تولید می شوند: قالب گیری دمشی اکستروژن ،قالب گیری تزریقی و اکستروژن عمومی. پلی پروپیلن گسترش یافته (EPP) ممکن است در یک فرایند اختصاصی تولید شود.

   

  PS

  پلی استایرن

   

  اسباب بازی و لوازم دکوری، بسته بندی سخت، سینی ها و جعبه های یخچال و فریزر، بسته بندیلوازم آرایشی و بهداشتی و جواهرات بدلی، دیفیوزر روشنایی، پوشش کاست های صوتی و CD.

   

  Other

  سایر پلاستیکها