• آکریلونیتریل بوتا دی ان استایرن (ABS) و دیگر مواد استایرنی اختصاصی

  آکریلونیتریل بوتا دی ان استایرن (ABS) و دیگر مواد استایرنی اختصاصی

  مقدمه

  ABS ماده ای ایده آل برای مواقعی است که نیاز به کیفیت بالای سطح، رنگ ثابت و درخشش وجود دارد. ABS یک مخلوط پلیمری دو فازی است. فاز پیوسته کوپلیمر استایرن-آکریلونیتریل (SAN) به ماده استحکام، سختی و مقاومت حرارتی می بخشد. سختی ABS به دلیل پخش یکسان ذرات زیرمیکروسکوپی و ریز لاستیک پلی بوتادی ان در ماتریس SAN می باشد.

  ویژگی ها

  گرید های استاندارد ABS به صورت اختصاصی توسعه یافته اند تا نیازهای مشتریان مهم این ماده را رفع کنند. ABS به راحتی از دو طریق بهبود می یابد، با افزودن افزودنی ها و تغییر نسبت های سه مونومر آکریلونیتریل، بوتا دی ان و استایرن: در نتیجه گرید های موجود به این ترتیب است، تاثیر بالا و متوسط، مقاومت حرارتی بالا و قابل آبکاری شدن. می تواند از تقویت فیبر برای افزایش سختی و مقاومت ابعادی به کار برده شود. ABS به راحتی با دیگر پلیمرها مخلوط یا آلیاژ می شود تا گستره ویژگی های آن را افزایش دهد. بازدارندگی در مقابل حریق از طریق به کار بردن افزدونی های ضد حریق و یا با مخلوط کردن با PVC به دست می آید.  ماده طبیعی آن کدر و عاجی رنگ بوده و به راحتی توسط پیگمنت ها و رنگ ها رنگ آمیزی می شوند.گرید های شفاف نیز موجود است.

  گرید های مختلف برای کاربردهای مختلف وجود دارد، این ماده معمولا از طریق قالب گیری تزریقی و اکستروژن شکل دهی می شود.

  ویژگی های فیزیکی

  استحکام کششی

   40-50

    Mpa

  استحکام ضربه برشی

    10-20

  Kj/m²

  ضریب انبساط حرارتی

   70-90

  x 10-6

  حداکثر دمای استفاده مداوم

   80-95

     oC

  چگالی

  1.0-1.05

  g/cm3

   

  مقاومت در برابر مواد شیمیایی

  اسید رقیق

  ****

               باز رقیق

     ****

       روغن ها گریس ها

     ****

   هدیروکربن ای آلیفاتیک

       **

  هدیروکربنهای آروماتیک

        *

  هیدروکربن های هالوژنه

        *

               الکل ها

  *(متغیر)

  کلید

    *

  ضعیف

   **

  متوسط

   ***

      خوب

  ****

  خیلی خوب

   

  کاربردها

  به علت تعادل خوب ویژگی ها، سختی/استحکام/مقاومت حرارتی همراه با راحتی قالب گیری و کیفیت خوب سطح، ABS گستره کاربرد بسیار زیادی دارد. این کاربردها شامل کاربردهای خانگی، دستگاه تلفن، کامپیوتر و قاب دیگر تجهیزات اداری، پوشش چمن زن، کلاه ایمنی، چمدان، لوله و درزگیرها می شوند. از آنجا که می توان گرید های این ماده را تغییر داد تا مناسب کاربرد مورد نیاز شود و موجود بودن گرید های قابل آبکاری، ABS معمولا برای قطعات داخلی و خارجی اتومبیل ها استفاده می شود.

  تحقیقات موجود:

  اتومبیل

  صنعت خودرو سازی نیاز به مواد اولیه با ویژگی های بسیار دارد. تحت فشار های بالا، حتی زمانی که تحت دماهای بسیار متغیر قرار گیرند، باید پایداری ابعادی بالا داشته و نباید دچار پیچ و تاب شوند.

   

  E&E

  صنایع الکتریکی و الکترونیکی به طور روزافزون نیاز به سطوحی دارند که نه تنها در برابر خش و استهلاک مقاومند، بلکه از نظر ظاهری زیبا بوده و نگهداری از آنها راحت باشد. عملکرد ضد الکتریسیته ساکن بسیار خوب ABS مزیت بسیار خوبی برای این کاربرد به شمار می رود.

   

  تجهیزات اداری

  محصولات جذاب دارای طراحی شکیل و کیفیت بالا، حس خوبی در استفاده از وسایل خانه و اداره به فرد می دهد. ABS می تواند رنگ های جذاب و متنوعی داشته باشد. گرید های مختلف آن قابل آبکاری، حک شدن و فلزی شدن هستند.

   

   

   

  تاریخچه ABS

  کوپلیمرهای استایرن آکریلونیتریل از دهه 1940 وارد بازار شده اند، استحکام بالای آنها نسبت به استایرن، آنها را برای بسیاری از کاربردها مناسب کرده است، محدودیت های موجود در این مواد باعث افزودن یک لاستیک (بوتا دی ان) به عنوان مونومر سوم گشت و در نتیجه ماده جدید و پرطرفدار پلاستیک ABS معرفی شد. این ماده در دهه 1950 وارد بازار شده و تنوع این کوپلیمرها و راحتی شکل دهی به آنها باعث شده است ABS تبدیل به یکی از پرطرفدارترین پلیمرهای مهندسی شود.

  ترلوران® ABS تولید شده از قلیا می باشد: گرید های خاص ترلوران® و ترلوران® استاندارد مواد ایده آل برای مواقعی است که نیاز به کیفیت بالای سطح، رنگ ثابت و درخشش وجود دارد. ویژگی های ترلوران نسبت به ویژگی های مورد انتظار از ABS بسیار بهتر است. ترلوران® ماده بسیار کم هزینه ای برای قطعاتی است که نیاز به ویژگی های دقیق دارند و یا نیاز به کاهش وزن وجود دارد.