• پلی اتیلن خطی

  پلی اتیلن خطی با چگالی کم 

  پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE) یک پلیمر خطی (پلی اتیلن)  است، با تعداد قابل توجهی از شاخه های کوتاه، که معمولا توسط کوپلیمریزاسیون اتیلن با دیگر الفین های با زنجیره بلندتر ساخته شده است.

  پلی اتیلن خطی با چگالی کم به لحاظ ساختاری با پلی اتیلن با چگالی کم معمولی (LDPE) به دلیل عدم وجود شاخه های زنجیره ای طولانی، متفاوت است. خطی بودن LLDPE ناشی از فرآیندهای متفاوت تولید LLDPE و LDPE می باشد. به طور کلی، LLDPE  از کوپلیمربزاسیون اتیلن و آلفا الفین های بزرگتر به عنوان مثال بوتن، هگزن یا اکتن در دما و فشار پایین تر تولید می شود. فرایند کوپلیمریزاسیون یک پلیمر LLDPE که توزیع وزن مولکولی باریک تری نسبت به LDPE معمولی داشته و در ترکیب با ساختار خطی اش، خواص رئولوژیکی بسیار متفاوت دارد، تولید می کند.

  تولید و خواص

  تولید LLDPE توسط کاتالیزور فلزات واسطه، به ویژه از نوع کاتالیست زیگلر و یا فیلیپس آغاز می شود. فرایند پلیمریزاسیون اصلی را می توان در راکتورهای فاز محلول و یا در فاز گاز انجام داد. معمولا، اکتن کومونومر در فاز محلول است در حالی که بوتن و هگزن در یک راکتور فاز گاز با اتیلن کوپلیمریزه می شوند.

  LLDPE دارای استحکام کششی بالاتر و مقاومت در برابر برخورد و سوراخ شدن بالاتری نسبت بهLDPE می باشد. این ماده بسیار انعطاف پذیر است و تحت فشار افزایش طول پیدا می کند.و می توان از آن برای ایجاد فیلم نازک تر، که از مقاومت بهتری در برابر ترک خوردگی ناشی از استرس های محیطی برخوردارند ، استفاده کرد. این ماده مقاومت شیمیایی خوبی دارد. دارای خواص الکتریکی خوبی است. با این حال، مثل LDPE به آسانی پردازش نمی شود، برق سطحی ان کم تر و محدوده آب بندی حرارتی باریک تری دارد.

  پردازش

  LDPE  و LLDPE خواص رئولوژیکی و یا جریان مذاب منحصر به فردی دارند. LDPE به دلیل توزیع وزن مولکولی کوچک و شاخه های زنجیره کوتاه تر، حساسیت برشی کم تری دارد. در طول یک فرایند برشی، مانند اکستروژن، LLDPE  ویسکوز تر باقی می ماند و در نتیجه، سخت تر از یک  LDPE با شاخص ذوب یکسان، پردازش می شود.

  حساسیت برشی پایین ترLLDPE  اجازه می دهد تا در حین اکستروژن زنجیرهای پلیمر سریعتر بعد از تنش به حالت آرامش برسند و در نتیجه، احتمال تغییر خواص فیزیکی در نسبت های بالا وجود دارد.در حالت مذاب، LLDPE  دارای ویسکوزیته پایین تر در تمام مقادیر تنش است . این به این معنی است که تحت فشار مثل LDPE در حال افزایش طول، سخت نمی شود. با افزایش میزان تغییر شکل پلی اتیلن، LDPE  افزایش چشمگیری در ویسکوزیته به دلیل درهم تنیده شدن زنجیرهایش از خود نشان می دهد. این پدیده در مورد در LLDPE مشاهده نشد چرا که عدم وجود شاخه های زنجیره طولانی به زنجیرها اجازه می دهد در صورت افزایش طول از روی هم سر خورده و در هم تنیده تشوند .

  این ویژگی برای کاربردهای فیلم مهم است، زیرا فیلم LLDPE می تواند به راحتی با حفظ استحکام و سفتی بالا نازک شود. خواص رئولوژیکی LLDPE به عنوان "سفت در برش" و "نرم در افزایش طول" خلاصه شده است. ار آن در بسیاری از سطل های بزرگ جمع آوری زباله  استفاده نمی شود. هر چند LLDPE را می توان به چیزهای دیگر مانند کیسه سطل زباله، چوب، اتصالات محوطه سازی، کاشی کف، سطل کمپوست و پاکت نامه حمل و نقل بازیافت کرد.

  کاربردها

  LLDPE تقریبا در تمام بازارهای سنتی برای پلی اتیلن نفوذ کرده است. از آن برای کیسه ها و ورقه های پلاستیکی (که در آنامکان استفاده از ضخامت کمتر در مقایسه با  LDPE وجود دارد)، بسته بندی های پلاستیکی، بسته بندی های کششی، کیسه، اسباب بازی، پوشش ، درب، لوله ها، سطل و ظروف استفاده می شود، پوشش کابل، ژئوممبران و عمدتا لوله قابل انعطاف استفاده می شود. در سال 2013، بازار جهانی برای LLDPE  به میزان 40 میلیارد دلار رسیده است.

  خواص فیزیکی

  ویژگی

  مقدار

  تراکم

  0.915 گرم / سانتی متر مکعب

  سختی سطح

  SD48

  استحکام کششی

  30 مگاپاسکال

  مدول خمشی

  0.35 گیگا پاسکال

  Notched izod

  1.06 + کیلوژول/متر

  انبساط خطی

  20 x 10-5/°C

  افزایش طول در شکست

  500٪

  تنش در عملکرد

  20٪

  حداکثر دمای عملکرد

  ° C50

  جذب آب

  0.01٪

  شاخص اکسیژن

  17٪

  اشتعال UL94

  HB

  مقاومت حجمی

  10 16 Ω.cm

  قدرت دی الکتریک

  25 MV/m

  ضریب دی الکتریک 1 کیلو هرتز

  909090

  ثابت دی الکتریک 1 کیلو هرتز

  2.3

  HDT @ 0.45  MPa

  ° C45

  HDT @ 1.80 MPa

  ° C37

  خشک کردن مواد

  -

  دمای ذوب.

  محدوده 120 تا ° C160

  انقباض قالب

  محدوده دمای قالب.

  22-60 ° C