اخبار

 • سرعت قطار سریع السیر تهران-اصفهان به ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد

  معاون وزیر راه:

  مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در بازدید از راه‌آهن سریع السیر تهران-قم-اصفهان گفت: با تکمیل این مسیر ریلی، سرعت آن به ۳۰۰ کیلومتر و زمان سفر به ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه می‌رسد.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، صبح امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد) خیراله خادمی به همراه معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها و نمایندگان شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از روند اجرایی نخستین و بزرگترین راه‌آهن سریع‌السیر کشور بازدید کردند.

  وی هدف از این بازدید را بررسی آخرین وضعیت اجرایی این پروژه برشمرد و گفت: روند اجرای این مسیر ریلی از تهران تا محدوده فرودگاه امام خمینی بازدید شد و دستورهای لازم به منظور هماهنگی با فرودگاه صادر و اقدامات لازم در این محدوده بررسی و آغاز شد.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، همچنین از بازدید این مسیر ریلی در محدوده دریاچه نمک، محدوده قم و دلیجان خبر داد و افزود: در جلسات کارگاهی و بازدیدهای میدانی برنامه ریزی‌های لازم به منظور فعال کردن بخش‌های مختلف این پروژه صورت گرفت.

  خادمی، پیشرفت فیزیکی کل این پروژه را ۴ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: این مسیر ریلی در فاز اولیه اجرایی حدود ۱۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

  وی همچنین طول این خط‌آهن را از تهران تا قم ۱۵۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: در این محدوده نیز بخشی از عملیات زیرسازی در محدوده فرودگاه امام خمینی در حال اجرا است.

  خادمی راه‌آهن تهران- قم- اصفهان را اولین تجربه راه‌آهن پرسرعت در کشور معرفی کرد و افزود: با توجه به حجم بالای مسافر از تهران به اصفهان احداث این مسیر ریلی از پایتخت به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور یک اولویت ضروری است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: سرعت سیر قطار در این مسیر ریلی ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت طراحی شده است و به این ترتیب زمان سفر از تهران تا اصفهان به ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه کاهش خواهد یافت.