اخبار

 • تهاتر نفت برای بازسازی نیروگاه ری / ۵۰۰ میلیون یورو ارزش پروژه

  یک مقام مسئول خبر داد؛

  مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: طی قراردادی مقرر شد میزان سرمایه مورد نیاز برای بازسازی نیروگاه ری از طریق تهاتر نفت تامین شود.

  به گزارش خبرنگار مهر، محسن طرزطلب امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه قرار است نیروگاه فرسوده ری را بازسازی کنیم، گفت: در ابتدا قرار بود منابع مورد نیاز بازسازی نیروگاه ری را از ژاپن تامین کنیم که به دلیل مشکلات ایجاد شده در نتیجه تحریم های اقتصادی به سرانجام نرسید. به این ترتیب طی قراردادی مقرر شد میزان سرمایه مورد نیاز برای این بازسازی از طریق تهاتر نفت تامین شود.

  وی ارزش پروژه بازسازی نیروگاه ری را ۵۰۰ میلیون یورو اعلام کرد و افزود: اینکه چه میزان از ارزش کل قرارداد قرار است با استفاده از تهاتر نفت تامین شود، بسته به قراردادی دارد که بین پیمانکار و کارفرما منعقد می شود.

  به گفته این مقام مسئول، هفته آینده این قرارداد به امضاء می رسد. اجازه استفاده از چنین منبعی برای تامین پروژه های عمرانی کشور طبق تبصره یک بند «ی» در بودجه ۹۸ در نظر گرفته شده است که بر اساس آن شرکت هایی که فعالیت های عمرانی دارند می توانند در صورت مشکل در مورد تهیه منابع لازم از سازوکار تهاتر با نفت استفاده کنند. البته این سازوکار ساده نیست و نیاز به بررسی و دقت بالایی دارد.

  به گفته این مقام مسئول، بدهی بخش خصوصی از این بخش ۶هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که از طریق تهاتر تسویه شد، از سویی دیگر ۱,۸۰۰ میلیارد تومان نیز از طریق اوراق صکوک به بخش خصوصی اختصاص یافت. در این بین ۱,۸۰۰ میلیارد تومان نیز به بانک مرکزی بدهی داریم.

  وی با اشاره به اینکه سوخت گازی هر واحد بخار ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال است، گفت: با تبدیل این واحدها به سیکل ترکیبی ۴۵ میلیون دلار در سال صرفه جویی می شود.

  این مقام مسئول با بیان اینکه ۹۵ درصد تجهیزات نیروگاهی در داخل کشور ساخته می شود، ادامه داد: توربین های نیروگاه شیروان تحت لیسانس زیمنس آلمان بود که موفق به بومی سازی آن شدیم.

  ادامه دارد…