اخبار

 • ۳۳ هزار میلیارد تومان طرح وزارت نیرو تا پایان سال افتتاح می شود

  وزیر نیرو:

  بیرجند- وزیر نیرو گفت: ۲۲۰ طرح بزرگ تا پایان سال جاری با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان در جای جای کشور افتتاح می شود.

  به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان بعد از ظهر دوشنبه در همایش ملی روز روستا و عشایر در بیرجند بیان کرد: امروز در دنیا تامین آب و دسترسی به آب سالم از دغدغه های مهم است.

  وی با بیان اینکه امروز در جوامع روستایی در دنیا دسترسی به آب ۷۱ درصد است، گفت: اگر آب در فاصله ای باشد که مردم بتوانند نیاز خود را تامین کنند به معنای دسترسی تلقی می شود که با این تعریف دسترسی روستاهای کشور به آب ۹۵ درصد بوده و ۲۰ درصد از شاخص جهانی جلوتر است.

   اردکانیان با بیان اینکه به طور متوسط تا قبل از شروع دولت دوازدهم ‌هر سال ۲۶۰ روستا به شبکه آب پایدار وصل می شود، افزود: در طول شش سال گذشته هر سال هزار و ۶۹۳ روستا به شبکه آب سالم وصل شده اند.

  ۵۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبرسانی خراسان جنوبی

  اردکانیان با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت روستایی از نعمت آب سالم برخوردار می شوند، افزود: همچنین تا پایان دولت سه هزار و ۸۲۰ روستا از آب آشامیدنی برخوردار می شوند.

  اردکانیان با بیان اینکه امروز با تصمیم مسئولان جهشی در مسیر خدمت رسانی به روستاییان در توسعه جمع آوری فاضلاب خواهیم داشت، گفت: در چند هفته آتی به جای دو شرکت در استان ها، یک شرکت آب و فاضلاب خواهیم داشت.

  وی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی شاخص بهره مندی آب شرب روستایی ۷۵.۵  درصد است، گفت: از ابتدای سال۹۲ قریب به ۲۰۷ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای آبرسانی روستایی هزینه شده و ۱۴۷ روستا از نعمت آب شرب بهره مند شده اند.

  وزیر نیرو با بیان اینکه در راستای انعقاد تفاهم نامه ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ادامه طرح های آبرسانی در خراسان جنوبی در نظر گرفته شده است، افزود:  با این اعتبار ۱۷۲ روستا با ۱۴ هزار نفر از نعمت اب شرب بهره مند می شوند و شاخص جمعیت برخوردار استان به ۸۰ درصد می رسد.

  اردکانیان با بیان اینکه از این هفته پویشی( هر هفته الف ب ایران) آغاز می شود، گفت: در این راستا ۲۲۰ طرح بزرگ تا پایان سال جاری با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان در جای جای کشور افتتاح می شود.

  وی با بیان اینکه علی رغم تحریم ها چرخ های توسعه کشور در حرکت است، اظهار کرد: از خاکستر تحریم ها خوداتکایی بیشتر و اتکای کمتر به نفت را عاید خودمان می کنیم.