اخبار

 • مرکز ملی کنترل نیروگاهی کشور دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد

  معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی:

  معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از بهره‌برداری دیسپاچینگ جدید ملی در دهه فجر امسال خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، همایون حائری، امروز در آیین رونمایی از دو طرح دانش‌بنیان در پژوهشگاه نیرو با اشاره به دستاوردهای پیش رو در زمینه دانش تحریمی اظهار داشت: احداث دیسپاچینگ ملی با کمک پژوهشگاه نیرو و بهره‌گیری از توانمندی متخصصان داخلی در حال انجام است و دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

  وی با بیان اینکه طرح نیروگاه ملی نیز در دست اقدام است و تا پایان امسال ارائه خواهد شد، اضافه کرد: تمامی اقداماتی که در نتیجه اعمال تحریم‌ها در کشور انجام شده در این نیروگاه عرضه می‌شود و با کمترین هزینه و بالاترین راندمان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

  معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، ضریب آمادگی نیروگاه‌های کشور در تابستان امسال را ۹۸ درصد اعلام کرد و گفت: طی ۱۰ سال گذشته ضریب آمادگی نیروگاه‌ها از ۸۸ درصد به ۹۸ درصد رسیده است که به صورت میانگین سالانه یک درصد به ضریب آمادگی نیروگاه‌های کشور افزوده شده است. هر یک درصد افزایش ضریب آمادگی حدود دو هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی مالی برای صنعت برق به دنبال دارد.

  این مقام مسوول با اشاره به دستاوردهای دانش تحریمی گفت: طی سال‌های تحریم، اقدامات خوبی توسط کارکنان صنعت برق در این زمینه انجام شده و تمامی تکنولوژی‌های پیچیده این صنعت در کشور ساخته می‌شود.

  معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: سیستم‌های DCS به عنوان پیشرفته‌ترین سیستم‌های کنترلی پست‌های انتقال برق، تا پست‌های ۶۳ کیلوولت در کشور در حال ساخت است و برنامه‌ داریم تا پست‌های ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت نیز به این مجموعه افزوده شود تا کاملاً در زمینه‌های انتقال و توزیع از لحاظ تکنولوژی‌های پیشرفته خودکفا شویم.

  حائری با بیان اینکه سیستم HAS یک برداشت خلاقانه از تئوری‌های مهندسی است که چگونه بتوانیم توان خروجی توربین گاز را با توجه به شرایط اقلیمی افزایش دهیم، گفت: خوشبختانه در این زمینه نیز موفق عمل کرده‌ایم و این سیستم در دو نیروگاه کشور نصب شده است.