اخبار

 • نشست ونزوئلا و عربستان برای ثبات قیمت نفت

  وزیر خارجه ونزوئلا و معاون وزیر نفت عربستان سعودی پیرامون مسائل مربوط به انرژی از جمله ایجاد ثبات در قیمت نفت گفت‌وگو کردند.  به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «دلسی رودریگز» وزیر امور خارجه ونزوئلا در بخشی از سفر دوره‌ایی خود که برای تقویت روابط میان این کشور آمریکای جنوبی و کشورهای خاورمیانه برگزار شده است روز گذشته به «ریاض» پایتخت عربستان سعودی رسید.

  وی با شاهزاده «عبدالعزیز بن سلمان» معاون وزیر نفت عربستان نشستی داشته و پیرامون مسائل مربوط به انرژی از جمله ایجاد ثبات در قیمت نفت بحث و تبادل نظر کردند.

  «رودریگز» در این خصوص خاطرنشان کرد: ما درحال برگزاری نشست‌هایی با شرکای خود در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هستیم تا بدین ترتیب برای دفاع از قیمت نفت به توافقی دست پیدا کنیم، البته موضوع فقط شامل قیمت‌ها نمی‌شود بلکه پیکربندی مجدد بر اساس واقعیت‌های جدید را نیز در بر می‌گیرد.

  وزیر امور خارجه ونزوئلا تصریح کرد که تاجران سعودی با علاقه از دعوت «کاراکاس» برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اقتصادی ویژه از جمله منطقه استراتژیک ملی کمربند نفتی «اورینوکو هوگو چاوز» استقبال کردند؛ این حوزه از بزرگ‌ترین ذخایر هیدروکربن‌ مایع جهان می‌باشد که در جنوب این کشور بولیواری قرار دارد.

  وی همچنین تاکید کرد «ریاض» که یکی از اعضای «اوپک» می‌باشد، با نگرانی ونزوئلا برای اقدامات متخاصمانه اخیر ایالات متحده آمریکا ابراز همبستگی کرد؛ دولت آمریکا اخیرا ضمن صدور حکمی اجرایی، این کشور آمریکای لاتینی را به عنوان تهدیدی برای امنیت خود توصیف کرده است.

  «رودریگز» که این سفر را با همراهی «آسدروبال چاوز» وزیر نفت و معدن و «رودولفو مارکو توررس» وزیر اقتصاد و دارایی ونزوئلا انجام می‌دهد در ادامه افزود: نشست‌ها با همکاران ادامه دارند و تصمیم داریم با کشورهای غیر اوپک نیز قرار ملاقاتی داشته باشیم.

  علاوه بر این، معاون وزیر نفت عربستان نیز ضمن اشاره به روابط دوجانبه دوستانه با ونزوئلا از زمان ایجاد سازمان «اوپک»، مدیریت «هوگو چاوز» رئیس‌جمهور فقید این کشور آمریکای لاتینی را که هم‌اکنون نیز توسط «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور کنونی ونزوئلا ادامه یافته مورد ستایش قرار داد؛ «مادورو» در ماه ژانویه (دی 93) از عربستان سعودی دیدار کرد.

  رئیس دستگاه دیپلماسی ونزوئلا پیش از رفتن به این کشور عربی، روز دوشنبه با هدف گسترش روابط همبستگی و همکاری تجاری با ایران به تهران آمد؛ وی دیداری با «حسن روحانی» رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران داشت.

  «رودریگز» سفر خود را به کشورهای خاورمیانه ادامه خواهد داد، امروز به قطر و فردا نیز به بحرین خواهد رفت؛ سپس برای برگزاری نشستی با تمام سفرای ونزوئلا در اتحادیه اروپا روز جمعه راهی بلژیک خواهد شد؛ هدف از این جلسه طراحی استراتژی‌های لازم بر اساس دستورالعمل‌های «مادورو» در راستای دفاع از حاکمیت و استقلال ونزوئلا می‌باشد.