اخبار

 • وزارت صنعت به دنبال اصلاح ساختار عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی است  قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد: الزام عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران بر اساس مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها است و هرگونه تغییر در نحوه عرضه باید با مجوز این ستاد انجام شود.

  مجتبی خسروتاج افزود: برخی از مجتمع های پتروشیمی تمایل دارند تا محصولات خود را براساس قراردادهای بلند مدت در خارج از بورس کالا به مشتریان خود عرضه کنند و در صورت مجوز ستاد هدفمندی می توانند اقدام به این کار کنند.

  قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اکنون برخی از مصرف کنندگان نیز با توجه یه شرایط کنونی بازار ترجیح می دهند تا با عقد قراردادهای بلند مدت بطور مستقیم اقدام به خرید از پتروشیمی ها کنند و با توجه به این که عرضه ها نیز بطور یکپارچه در بورس کالا انجام نمی شود، تغییر مصوبه مورد اشاره و تدوین ساز و کاری جدید می تواند ابهام های موجود را مرتفع کند.

  وی ادامه داد: ساختار و نحوه عرضه محصولات پتروشیمی باید مورد بازنگری قرار گیرد تا بازار بتواند مدیریت عرضه و تقاضا را رقم بزند.

  قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نظام عرضه و تقاضا بهترین روش برای تعیین قیمت است.

  خسروتاج با بیان این که نباید مجتمع های پتروشیمی اجبار در نحوه فروش محصولات خود داشته باشند گفت: با توجه به افزایش تولید محصولات متنوع پتروشیمی در کشور و تامین کامل نیاز داخل می توان با همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سازمان بورس و اوراق بهادار و دیگر متولیان امر بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.